به گزارش صبح توس؛ حمیدرضا رضایی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار ما با اشاره به روند ادامه دار اجرای طرح ملی هویت بخشی دام در این شهرستان گفت: برابر تصویب نامه هیئت وزیران در خصوص «نگهداری دام زنده و جلوگیری از قاچاق دام»، با هدف اصلاح نژاد دام، افزایش بهره وری و همچنین جلوگیری از قاچاق این طرح همزمان با سرتاسر کشور در رشتخوار نیز انجام می شود. 

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اجرای طرح ملی هویت بخشی دام و جلوگیری از قاچاق آن نیازمند همکاری دامداران در این شهرستان است، افزود: این طرح با محوریت دام روستایی در ۳ گونه دامی سبک و سنگین شامل گاو، گوسفند و بز با پلاک های مختص دام های اشاره شده در رشتخوار دنبال می شود.

رضایی با تاکید بر اینکه در این طرح هر دام دارای یک کد هویتی ۱۵ رقمی می شود، یادآور شد: جمعیت دامی شهرستان رشتخوار بالغ بر 180 هزار راس دام سبک و سنگین است، که از این تعداد تا کنون تنها 1470 راس گاو، 1917 راس گوسفند و 53 راس بز در طرح ملی هویت بخشی دام ثبت شده است.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رشتخوار با اشاره به اینکه استقبال از اجرای طرح با وجود مزایای آن به خوبی دنبال نشده است، افزود: در این طرح تمام دامها بایستی هویت گذاری شوند، که پس از مهلت مقرر حمل و نقل دام زنده که بدون پلاک باشد بعنوان دام قاچاق محسوب شده و توسط نیروهای محترم انتظامی توقیف و بعنوان دام قاچاق ضبط و فرد خاطی به مراجع قانونی معرفی می گردد. مهلت اجرای آن برای دام سنگین به اتمام رسیده است و برای دام سبک تا بهمن ماه جاری می باشد.

وی همچنین با اشاره به اینکه شرکت تعاونی نیاز دامداران و دفتر مایه کوبی دکتر شمشیری اجرای طرح هویت بخشی دام در سطح شهرستان رشتخوار را دنبال می کنند، یادآور شد: این شرکت ها با مجوز رسمی و معرفی نامه از سوی معاونت امور دامی جهاد کشاورزی ارائه خدمات به دامداران عزیز در سطح شهرستان رشتخوار را دنبال می کنند.
وی در رابطه با هزینه بیمه و اجرای طرح پلاک گذاری هئیت بخشی نیز گفت: در این طرح هر راس گوسفند به مبلغ 41171، گوسفند نابالغ 28089، بز بالغ 33696، بز نابالغ 24350، گاو آبستن و شیری 330837، گوساله ماده 25524 و گاو نر 190946 هویت گذاری و بیمه خواهند شد.

انتهای پیام/