به گزارش صبح توس؛ امیر نصیربیگی شب گذشته در آیین بزرگداشت 40 شاعر انقلابی و بسیجی که در محل مجتمع فرهنگی و تربیتی امام رضا(ع) برگزار شد، اظهار کرد: در عرصه جنگ نرم تجمیع امکانات الزامی است و اقدامات جزیره ای ثمره ای نخواهد داشت.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان تصریح کرد: از ویژگی های شعر انقلاب می توان به غفلت‌ستیزی و دعوت به بیداری ملی اشاره کرد از این بین شعر انقلاب اصلش به آگاهی بخشی است، همانطور که رهبر فرمودند این شعر آگاهی بخش و باعث بیداری ملت است.

وی خاطر نشان کرد: یکی از اصول و ویژگی‌های شعر انقلابی مبارزه با طبقه روشنفکر غربگرا است؛ طبقه ای که ژست اپوسزسون میگیرند اما از حال و احوال مردم خود هیچ اطلاعی ندارند از این رو شعر انقلابی به مبارزه علیه آن ها اقدام می کند.

نصیربیگی تاکید کرد: یکی دیگر از ویژگی های شعر انقلابی احیای عشق حقیقی یا عشق به خداست، انقلاب تحولی را در شعر ایجاد کرده است که شاعران در قالب شعر مضامین همچون جهاد، شهادت و ایثار بیان می کنند که اوج این موضوع را در شعر دفاع مقدس مشاهده می کنیم.

وی تاکید کرد: شاعر انقلابی نمی‌تواند منفعل باشد از طرف دیگر تعبیر رهبر معظم انقلاب این است اگر شاعری اینگونه بود و بی‌طرف بود، تضییع نعمت کرده است، اما اگر طرف باطل بود خیانت کرده است، اگر این سخن تأمل کنیم متوجه می‌شویم که رسالت شاعران ما رسالت بزرگی است.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور در خصوص رسالت شاعران انقلابی بیان کرد: باید در خصوص گفتمان‌سازی و جریان‌سازی برای انقلاب تلاش کنید، شاعران باید به‌عنوان راهبر و پیشرو به این مقوله توجه کنند، به‌ویژه در خصوص فضایل اخلاقی و مقاومت که رهبری نسبت به آن تاکید داشتند و همچنین در خصوص جاهلیت مدرن باید گفتمان‌سازی صورت گیرد.

وی متذکر شد: شاعران انقلابی باید در مورد برجام و نقش آمریکا در منطقه با قلم دقیق و در قالب شعر قلم بزنند و قطعا با این شیوه جامعه ادبی و مخاطب هم در مسیر رشد قرار می‌گیرند و تلاش می‌کنند در همین مسیر و محور شما گام بردارند.

نصیربیگی خاطرنشان کرد: ترانه یکی از قالب‌های شعری جذاب برای نسل جوان است، اما متاسفانه در محتوای این قالب به سمت یأس و ناامیدی رفته است که شاعران انقلابی باید از الگوهای سازنده استفاده کنند و فضای اامیدبخش را در قالب ترانه ها بیاورند.

رئیس سازمان بسیج هنرمندان کشور، سرود را یکی از پایه‌های پیروزی انقلاب اسلامی دانست و متذکر شد: در روزهای انقلاب شعارها به سرود تبدیل شدند و این موضوع در پیروزی انقلاب و ایجاد روحیه انقلابی بسیار اثرگذار بود، استاد حمید سبزواری سروده‌های بسیار نوستالوژیک و خوبی را در این خصوص سرودند.

وی با بیان اینکه سرودها به‌سادگی فهم می‌شوند و انتقال پیام به سادگی صورت می‌گیرد، گفت: سرود می‌تواند ما را در گام دوم انقلاب کمک کند و از شاعران می خواهیم در این بخش بیشتر فعال شوند.

نصیربیگی تصریح کرد: با هماهنگی های انجام شده، جشنواره سرود فجر همزمان با جشنواره موسیقی فجر در سال جاری برگزار می شود زیرا سرود یکی از مطالبه‌های رهبری است که باید روی این زمینه سرمایه‌گذاری بیشتری کرد و شاعران ما مضامین ارزشی و انقلابی را به نسل جوان انتقال دهند.

انتهای پیام/