به گزارش صبح توس؛ حسن جعفری با بیان اینکه فرآیند ثبت نام در انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری از روز جمعه 15 آذرماه آغاز شده است، اظهار کرد: به ترتیب در روزهای اول تا چهارم، صفر، پنج، یک و دو نفر ثبت نام قطعی انجام داده اند.
وی افزود: مسن ترین داوطلب که تاکنون ثبت نام کرده است، 55 ساله و جوان ترین آن ها 33 ساله بوده و میانگین سنی داوطلبان هم 43 سال است.
رئیس ستاد انتخابات خراسان رضوی با بیان اینکه انتخابات مجلس خبرگانن رهبری هر هشت سال یک بار در کشور برگزار می شود، خاطرنشان کرد: پس از درگذشت آیت الله شاهرودی برای جایگزینی ایشان باید انتخابات میان دوره ای در خراسان رضوی برگزار شود.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی به تبیین اصلی ترین ویژگی های انتخاب شوندگان خبرگان رهبری پرداخت و ادامه  داد: اشتهار به دیانت، اجتهاد در حد قدرت استنباط مسائل فقهی، بینش سیاسی و اجتماعی نسبت به مسائل روز، اعتقاد به نظام جمهوری اسلامی و نداشتن سوء سابقه سیاسی و اجتماعی از جمله آنهاست.
وی مرجع تشخیص دارا بودن شرایط فوق در داوطلبان را فقهای شورای نگهبان برشمرد و گفت: افرادی که مقام معظم رهبری صریحا یا ضمنان اجتهاد آنان را تایید فرموده باشند، نیاز به تایید شورای نگهبان ندارند.
جعفری تصریح کرد: نیازی نیست که ثبت نام کنندگان ساکن و یا متولد حوزه انتخابیه خود باشند.
وی افزود: به دلیل همزمانی این انتخابات یا یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی، هیأت های اجرایی هر دو انتخابات به صورت مشترک فعالیت می کنند.

انتهای پیام/