به گزارش صبح توس؛ مجموعه جزایر ناز در منطقه ی شرق بزرگترین جزیره ی ایران در خلیج فارس یعنی جزیره ی قشم است. مساحت آنها به سه هزار متر میرسد که سنگ های ساحل آن صخره های 5 تا 10 متر را دورشان ایجاد کرده است. جالب است بدانید که بر خلاف سواحلی که قبلا دیده این سواحل در این جزیره ها شن ندارند. این جزایر در واقع جزئی از قشم محسوب میشوند و گاهی که جزر و مد باعث پایین آمدن آب میشود تکه های خشکی که از آب بیرون میزند آنها را به یکدیگر متصل میکند. این دو جزیره ی کم مساحت که طبیعتی صخره ای دارند در فاصله ی 22 کیلومتر تا قشم واقع شده اند. و جذابیت های آن باعث شده ما قصد معرفی و بیان ویژگی های آن به شما را بکنیم.

اهالی خود در تور قشم این منطقه جزایر را اصطلاحا دو کرده مینامند. در این جزیره ها سکونتی وجود ندارد و بیشتر آن در اختیار صیادانی است که در آن محل نگهداری وسایل خود و استراحت گاهی ساخته اند. با داشتن ارتفاعی 5 تا 10 متری این جزایر امکان دیدنی نمایی تماشایی از خلیج فارس و تنگه هرمز به شما میدهند.

به گزارش سفر باتو، یکی از تفریحات متفاوت و تجربه ی جالبی که با توجه به رسوم و فرهنگ این منطقه ایجاد شده شتر سواری کردن است که میتوانید با کرایه آن از محلیان انجامش بدهید. همچنین سوار پاراگلایدر بشوید که همیشه و همه جا تجربه ای مهیج خواهید بود که نگران تسلط نداشتن به این ورزش هم نباید بود چون امکانات پاراگلایدر سواری و تیم هایی که به شما آموزش بدهند.

به گزارش سفر باتو، در جزایر فراهم است و دیگر ورزش آبی مهیج و ماجراجویانه که می شود اینجا از آن لذت برد، جت اسکی و قایق سواری است کنار مناظری از خلیج فارس که صخره های جزایر ناز هم زیبایی آنرا بیشتر میکند.

 

بهترین زمان سفر به جزیره 

اگر با بررسی این شرایط هوس سفر به این منطقه ی جنوبی به سرتان زده توصیه میکنیم که این کار را برای راحتی استفاده بیشتر از امکانات گردشگری در فصول پاییز و زمستان همچنین نخستین ماه های بهار مخصوصا عید نوروز انجام دهید. توجه داشته باشید که به دلیل جزر و مد های ناگهانی دریا و پیش پینی ناپذیر بودن آن برای رفتن به این منطقه از لحاظ تایم قوانینی وجود دارد که حتما باید از فردی که ترجیحا محلی باشد سوال کنید تا بعد حرکت به سمت این جزیره با بالا آمدن آب و گیرکردن در جزایر مواجه نشوید. زمانی که به طور تقریبی برای مدت جزر و مد میتوان گفت 6 ساعت میباشد که شما بعد گذشت 3 ساعت از جزر آب بهتر از راهی بشوید که 4 ساعت را در ساحل بگذرانید و 1 ساعت پس از مد آب بازگردید.

راه هایی که بهتر است برای رفتن به جزایر ناز انتخاب کنید مختلف است که بسته به شرایط خود بهتر است هر کدام که برایتان آسان مینماید انتخاب کنید. این جزایر حدود 24 کیلومتر فاصله با قشم دارند. برای مسیر اول ما راهی را معرفی میکنیم که انتهای آن به دره ستاره از دیگر اماکن سیاحتی، تفریحی قشم هم میرسد. وقتی به جزیره راه پیدا کردید سمت بلوار آزادگان حرکت کنید که انتهای آن وارد جاده ساحلی میشوید که بعد عبور از کنار اسکله نفتی و ساحل طلایی، پارکینگ بزرگ ناز را مقابل خود میابیم جزایر ناز نرسیده از شهر سوزا میباشد.

راهی دیگر از شهر درگهان عبور میکند که از آنجا هم دو راه برای رسیدن به جزایر موجود است. اولین آن به روستای رمچاه که با ادامه دادن آن به خیابان ساحلی میرسیم که همان ما را به جزیره میبرد. دیگر راه که روستاهای گیاهدان، رمکان و زیرانگ را به هم متصل میکند.

 

توضیحات تکمیلی در مورد جزایر

نا گفته نماند برای پیش  بینی جزر و مد خلیج فارس اپلیکیشنی هم موجود است که با یک سرچ ساده پیدا خواهید کرد. مخصوصا اگر هوس بردن ماشین کنار ساحل کردید مواظب باشید که قبل بالا آمدن آب برگردید وگرنه برای بازگشت جز حمل ماشین با جرثقیل راهی نخواهید داشت.

با بالا آمدن آب اغلب خاک ساحل باتلاقی میشود و بیرون آمدن از آن خیلی دشوار است پس بهتر است نهایت دقت را داشته باشید. گذشته از اینها بردن ماشین به ساحل هم موجب مزاحمت میشود همچنین مشکلات محیط زیستی را موجب میشود به دلیل آلوده کردن دریا، لطفا نهایت دقت در اینکه تفریح شما در این منطقه موجب تولید زباله نشود بکنید.

یکی از جاذبه های این منطقه این است که به دلیل عمق کم آب میتوانید حسی شبیه به راه رفتن روی آب بین جزیره قشم و ناز را تجربه کنید. این جزایر به اصطلاح جزو ژئوپارک بین المللی قشم و از شگفتی های هفتگانه ی جزیره است. در کنار پارکینگ جزیره مغازه  و فروشگاه برای تهیه اقلام مورد نیاز خودتان در اختیار خواهید داشت.

یکی از دیگر تفریحات جزیره آفرود سواری است که هنگام حضور در جزیره تجربه کنید و ماشین شاسی بلندی که برای کرایه کردن وجود دارد برای این تفریح شگفت انگیز. امیدواریم از این معرفی که برای تور قشم انجام شد لذت برده باشید.