به گزارش صبح توس؛ ترکیه کشوری زیبا و سرشار از جاذبه های گردشگری است که طرفداران زیادی از تمامی کشور ها به ویژه در میان ایرانیان دارد.

استانبول، آنکارا و آنتالیا از جمله مهم ترین و بزرگ ترین شهر های این کشور به شمار می روند که در میان آنها استانبول محبوبیت ویژه ای در میان گردشگران دارد. استانبول دارای مکان های گردشگری بسیاری از جمله سواحل، مساجد، موزه ها و دیگر بناهای قدیمی است که نشانگر تاریخ و تمدن این کشور هستند. اغلب کسانی که برای بازدید از این بناها سفر می کنند افرادی هستند  که علاقه مند به شناخت این شهر و آشنایی با تاریخ و تمدن  آن هستند. اگر با تور سفر می کنید قطعا زمان کافی برای بازدید از تمام این مناطق تماشایی را نخواهید داشت. بنابراین باید برنامه ای برای تمامی روز های سفرتان داشته باشید تا در طول سفر بهترین استفاده را از زمان تان داشته باشید. اگر قصد سفر به استانبول را دارید و پیش از سفر نیاز به آگاهی در مورد جاذبه های گردشگری آن را دارید در ادامه مقاله با ما همراه باشید تا شما را با یکی از قدیمی ترین و محبوب ترین جاذبه های این شهر آشنا کنیم.

 

مسجد سلیمانیه

مسجد جامع سلیمانیه واقع در شهر استانبول یکی از جاذبه هایی است که  در لیست سفر اکثر گردشگران قرار دارد. مسجد سلیمانیه دومین مسجد بزرگ استانبول به شمار می رود که ساخت آن  در سال ۱۵۵۰ آغاز و در سال ۱۵۵۷ به پایان رسید. معماری این مسجد به سبک عثمانی و توسط معمار معروف سینان صورت گرفته است که به عنوان نماد شهر استانبول شناخته می شود.

 

معرفی و تاریخچه مسجد سلیمانیه

مسجد سلیمانیه ، یکی از بناهای تاریخی کشور ترکیه در تور ترکیه  است که بر روی تپه ای زیبا و در یکی از قدیمی ترین محله های شهر استانبول قرار دارد. موقعیت جغرافیایی این بنا باعث شده تا به یکی از محبوب ترین مکان ها به ویژه برای عکاسان تبدیل شود. این مسجد  توسط معمار معروف ترکیه به نام سینان، به دستور سلطان سلیمان اول، بزرگ ترین سلطان عثمانی ساخته شده است. ساخت این بنا با همکاری ۳۵۰۰ صنعتگر پس از ۷ سال به پایان رسید. سبک معماری این مسجد که ترکیبی از معماری بیزانس و اسلامی است باعث شده که تبدیل به یکی از پربازدیدترین بناهای تاریخی این شهر زیبا شود.

 

به گزارش سفر باتو، همان طور که گفته شد قدمت این بنا به سال ۹۶۴ هجری قمری بر می گردد. مسجد سلیمانیه با ارتفاع ۵۳ متر و قطر گنبد ۲۷.۵ متر، دارای ۴ مناره است که نشانه مسجد هایی است که به دستور پادشاهان ساخته می شد. با ساخت مناره چهارم امپراطور عثمانی قصد داشت نشان دهد که چهارمین امپراطور سرزمین عثمانی، پس از فتح قسطنطنیه بوده است.همچنین منظور از ساخت ده ایوان در مناره های این مسجد، اثبات اینکه دهمین سلطان عثمانی پس از سلطان عثمان غازی، که جد وی محسوب می گردد بوده است.

این مسجد علاوه بر مکانی برای عبادت، یک بنیاد خیر خواهانه نیز بوده است که دارای بخش های مختلفی چون بیمارستان، آشپزخانه، مدرسه، حمام و کاروان سرایی ویژه مسافران بوده است که تمامی امکانات رفاهی برای استراحت گردشگران فراهم می کرد. همچنین یک سیستم رفاهی تعبیه شده بود تا روزانه بیش از هزار فقیر را در این مسجد سیر کند.

 

مقبره های مسجد سلیمانیه

مقبره سلطان سلیمان و همسرش خرم سلطان  و همچنین آرامگاه خانواده سلطنتی، در گورستانی کنار یکدیگر، که به زیبایی طراحی شده بودند در پشت این مسجد قرار دارند. همینطور مقبره معمار این مسجد، معمار سینان نیز در قسمت  جلویی این بنا واقع شده است. این قسمت از مسجد سلیمانیه برای بازدید عموم قابل دسترس نیست.

 

فضای داخلی مسجد

از آنجایی که معماری این بنا به دست معمار معروف و ماهر، سینان آغا بوده است قطعا می توان گفت یکی از زیباترین بناها به شمار می رود. فضای داخلی این مسجد بسیار زیبا و حیرت انگیز است، چرا که معمار سینان در طراحی این مسجد قصد وسعت بخشیدن به آن را داشته و به این منظور ستون های بزرگ در وسط مسجد را حذف کرده و آنها را به دیواره های مسجد انتقال داد. چراغ ها، پنجره های زیبا و نگارگری های فوق العاده بر روی گنبد های این مسجد نمای بی نظیری را به این بنا بخشیده اند.

 

دسترسی به مسجد سلیمانیه

در طول سفر قطعا نیاز به راهنمایی برای یافتن بهترین مسیر به مقصد تان را خواهید داشت. بنابراین بهتر است قبل از سفر لیستی از مکان های مورد نظر خود را به همراه اطلاعات کامل آنها تهیه کنید تا در طول سفر آزرده خاطر نشوید. بهترین مسیر برای دسترسی به مسجد سلیمانیه، خیابان پروفسور صدیق سامی اونار است که در حومه بازار قرار گرفته است. این خیابان هنوز با اسم کوچه معتاد ها شناخته می شود  چرا که در گذشته، در چای خانه واقع در آن مواد می فروختند.

پس از طی کردن این خیابان به ورودی مسجد رسیده و می توانید از آن بازدید کنید.

همچنین در طول مسیر تان می توانید از تماشای باغ های زیبا که هر بیننده ای را مجذوب خود می کنند لذت ببرید.

 ورود به این مسجد رایگان است و اجازه عکاسی نیز به شما داده می شود. اگر علاقه مند به هنر و معماری بناهای تاریخی هستید دوربین خود را فراموش نکنید.