به گزارش صبح توس؛حامد آس نوجوان ایلامی که با یک اشتباه به عنوان تبعه افغانستانی در ایلام دستگیر و به افغانستان منتقل شده بود از طریق مرز دوغارون وارد کشور است.

وی فردی ناشنوا است که مدت 20 روز را در کشور افغانستان سپری کرد و با رایزنی‌های دیپلماتیک و تلاش نهادهای امنیتی و رابط‌گیری در افغانستان شناسایی و به کشور ایران بازگشت.

حامد در 22 آبان ماه سال جاری در استان ایلام دستگیر و در 28 آبان ماه به افغانستان طرد شد.

سعد فریدپور، عموی حامد آس جوان ناشنوای ایلامی در گفت‌وگوی اختصاصی با صبح توس، اظهار کرد: حامد، پسر برادر من است و با تصمیم خود قصد تشرف به حرم امام رضا (ع) را می گیرد و از ایلام با موتور به سمت مشهد حرکت می‌کند که از جاده دوراهی خرم آباد منحرف می‌شود و پس از آن در شب توسط مأموران انتظامی دستگیر می‌شود.

وی افزود: مأموران حامد را به بازداشتگاه بردند و چون کرولال و بی‌سواد است نتوانسته هویت خودش را اعلام کند.

عموی حامد گفت: مأموران متوجه منظور حامد نشدند و به عنوان فرد افغانستانی و اتباع خارجه او را به کشور افغانستان ارجاع داده‌اند و حامد را به طرف اردوگاه ابراهیم‌آباد اراک اعزام می‌کنند.

وی افزود: پس از طی چندین روز انجام مراحل قضایی، به قم و سپس به سمت سفیدسنگ مشهد برده شده تا از مرز تایباد به افغانستان او را اعزام کنند؛ حتی اسم مستعار باباخان برای حامد انتخاب می‌کنند و از مرز عبور می‌دهند.

فریدپور ادامه داد: پس از بررسی توقیف موتورسیکلت در پارکینگ ایلام، سوم آذرماه متوجه جریان شدیم و به آگاهی اطلاع دادیم و عکس حامد را منتشر کردیم اما متأسفانه در روز اعزام اراک به قم سریعا پس از سفیدسنگ مستقیم به مرز دوغارون فرستاده بودند.

وی افزود: پس از اطلاع از این جریان به خانواده حامد گفته شد که چون خاک کشور دیگری برده شده کاری از دستمان بر نمی‌آید اما جستجو را ادامه خواهیم داد.

عموی حامد آس جوان ناشنوای ایلامی تصریح کرد: حامد فقط مدارک موتورسیکلت و موبایل را به همراه داشته است و ما از روزی که برای جستجو از خانه بیرون آمدیم هنوز منزل نرفته‌ایم و در این راه نماینده اتباع تایباد، هنگ مرزی و رابط افغانستانی کمک فراوانی کردند.

وی افزود: در شهر هرات افغانستان جستجوی زیادی کردیم و سرنخ‌ها را ادامه می‌دادیم و متوجه شدیم حامد با اتوبوس به کابل فرستاده شده است و سریعا با هواپیما به کابل رفتیم و از افراد مختلف، رستوران‌ها و مغازه‌ها پرسش و تحقیق کردیم که متوجه شدیم چند روزی در رستورانی همان نزدیکی کار می‌کرده و بعد از آن از رستوران هم رفته است.

فریدپور ضمن اشاره به اینکه عکس‌های حامد را به داخل شهر بردیم و به دیوارها چسباندیم خاطرنشان کرد: حال و روزمان باتوجه به اینکه حامد کرولال است و در کشوری غریب گم شده بود خیلی سخت بود و دوباره از رستوران دار جستجویی مجدد در مورد سرنخ‌ها داشتیم.

وی افزود: یکی از شاگردهای رستورانی که حامد آنجا کار می‌کرد گفت که در شهر نیمروز هم او را دیدیم و پیدا خواهد شد لذا صبح روز بعد با کمک رابط افغانستانی و آشنایان در نیمروز افغانستان پیگیری‌هایی انجام دادیم و افرادی حضورا برای بررسی ماجرا حضور پیدا کنند.

عموی جوان ناشنوای ایلامی گفت: افرادی با فهمیدن ماجرا قصد اخاذی کردن داشتند اما خدا را شکر حامد توانست از آنجا خارج شود و شبانه با اتوبوس به هرات حرکت کرد و پس از هماهنگی با کنسولگری تأیید پیدا شدن حامد داده شد.

وی افزود: در نیمروز به عنوان نیروی کار برده شده بود و پس از پیدا شدن در کنسولگری هرات اقدامات لازم انجام شد و البته پذیرایی خوبی در آنجا صورت گرفت.

فریدپور اظهار کرد: پس از آن به مرز دوغارون تایباد منتقل شدیم که با استقبال آستان قدس و هنگ مرزی مواجه شدیم و پس از آن به هنگ مرزی رسیدیم.

وی افزود: پس از مرز دوغارون و استقبال به زیارت امام رضا(ع) رفتیم و بسیار احساس خوبی داشتیم و حامد نیز از حضور در حرم منقلب و شادمان شده بود. بسیار حال و هوای خوبی داشتیم که بالاخره به حرم امام رضا(ع) رسیدیم. امروز در مشهد هستیم و در حرم برنامه داریم و بعد به سمت ایلام حرکت خواهیم کرد.

انتهای پیام/