به گزارش صبح توس؛ با نفوذ هوای سرد به مناطق مختلف کشور و شروع فصل سرما، شاهد افزایش استفاده از وسایل گرمایشی گازسوز هستیم که متأسفانه سالانه تعداد زیادی از شهروندان و هم‌وطنانمان در اثر مسمومیت با گاز سمی مونوکسید کربن جانشان را از دست داده و یا دچار معلولیت‌های ذهنی و روانی ناشی از آن می‌شوند که جای بسی تأمل دارد.

گاز سمی مونوکسید کربن گازی است بی‌رنگ، بی‌بو، بی‌مزه و غیر محرک که مسمومیت با آن به سادگی رخ می‌دهد و مرگ بر دلیل گازگرفتگی با این گاز به«مرگ خاموش» معروف بوده زیرا فرد ابتدا به خواب رفته و پس از آن جان خود را از دست می‌دهد.

همه ساله آمار‌های متفاوتی از بیمارستان‌ها و پزشکی قانونی سطح کشور دال بر شیوع بالای این مسمومیت در فصل سرما و عدم رعایت نکات ایمنی منتشر می‌شود.

دکتر سید آریا حجازی، مدیرکل مرکز پزشکی قانونی استان خراسان رضوی پیرامون این موضوع در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: متأسفانه به دلیل عدم رعایت ضوابط ایمنی، همه ساله شاهد قربانی گرفتن گاز مونوکسید کربن در خراسان رضوی هستیم.

«قاتل خاموش» جان 21 نفر را در خراسان رضوی گرفت

وی ادامه داد: از ابتدای سال جاری 21 نفر به دلیل گاز گرفتگی به گاز مونوکسید کربن جان خود را از دست داده‌اند که از این تعداد 6 نفر زن و 15 نفر مرد بودند.

مدیرکل مرکز پزشکی قانونی استان خراسان رضوی با تأکید بر رعایت نکات ایمنی در نسب مسائل گرمایشی، گفت: از ابتدای فصل سرما تا پایان آبان ماه 3 نفر به دلیل گاز گرفتگی جان‌باخته‌اند که امیدواریم این آمار تا پایان سال افزایش نیابد.

امیر عزیزی، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: همه ساله با شروع فصل سرما، شاهد آنیم که گاز مونوکسید کربن به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی قربانی می‌گیرد لذا شهروندان باید پیش از استفاده از وسایل گرمایشی به نکات ایمنی توجه داشته باشند.

وی افزود: چنانچه از وسایل شعله دار برای گرمایش منزل یا محل کار خود استفاده می‌کنید، هیچ‌گاه تمام راه‌های ورودی هوا را مسدود نکنید و حتماً مسیر مناسبی را جهت ورود اکسیژن و هوای تازه به محیط در نظر بگیرید.

عزیزی با بیان اینکه پکیج، میزان زیادی اکسیژن مصرف می‌کند، یادآور شد: پکیج در صورت تأمین نشدن هوای مناسب، سریعاً محیط را با کاهش اکسیژن مواجه می‌کند از این رو بهتر است این وسیله در خارج از محیط منزل مانند بالکن یا مکانی که مستقیم به فضای آزاد راه دارد نصب شود.

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد خاطر نشان کرد: پیش از نصب بخاری باید از باز بودن مسیر دودکش‌های اطمینان حاصل شود لذا می‌توان از بالای دودکش یک وزنه کوچک را با ریسمان به داخل دودکش فرستاده شود و چنانچه تا پایان دودکش آمد نشان‌دهنده باز بودن مسیر آن است.

دودکش بخاری باید داغ باشد

وی با تأکید بر اینکه دودکش باید از سطح بام 80 سانتی‌متر بالاتر باشد و در انتهای آن کلاهک H نصب شود، گفت: از مکش مناسب دودکش‌ها حتماً اطمینان حاصل شود از این رو بهترین نشانه برای کارکرد صحیح دودکش‌ها داغ بودن بدنه آن است.

عزیزی تصریح کرد: سرد بودن دودکش بخاری، هنگامی‌که بخاری روشن است و همچنین نارنجی و زرد بودن شعله بخاری از نشانه‌های تولید گاز مونوکسید کربن است که باید هر چه سریع‌تر جهت رفع مشکل اقداماتی انجام شود.

استفاده از دودکش آلومینیومی ممنوع

مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد ادامه داد: برای وسایل گرمایشی تنها از دودکش‌های ورق سفید گالوانیزه استفاده شود زیرا این دودکش‌ها مقاومت فیزیکی بیشتری نسبت به دیگر لوله‌ها دارند و به‌خوبی داخل هم چفت می‌شوند اما دودکش‌های متفرقه مثل آکاردئونی، آلومینیومی و فنری این خاصیت را نداشته و به مرور زمان دچار نقص شده می‌شوند و گاز کشنده مونوکسید کربن را به داخل محیط انتشار می‌دهند.

وی با تأکید بر اینکه از قرار دادن انتهای دودکش در سطل آب جدا خودداری کنید ادامه داد: گاز مونوکسید کربن در آب حل نمی‌شود و فقط باعث مسدود شدن مسیر خروجی لوله دودکش شده لذا گاز وارد فضای داخلی محیط می‌شود که می‌تواند باعث مرگ افراد شود.

از این رو می‌توان با رعایت چند نکته ساده جان خود و خانواده خود را از گزند این قاتل خاموش نجات داد.

انتهای پیام/