موسی غلام‌زاده سراب‌ در گفتگو با خبرنگار صبح توس گفت: با توجه به آغاز فصل مهاجرت پرندگان از عرض‌های شمالی به عرض‌های جنوبی، اثر طبیعی ملی بزنگان میزبان بیش از هزار پرنده مهاجر آبزی و کنار آبزی شد.

رئیس حفاظت محیط زیست سرخس اظهار کرد: با توجه به زیستگاه‌های آبی متعدد در سطح شهرستان از جمله سد دوستی، دریاچه بزنگان، رودخانه‌های کشف رود، تجن و استخرهای پرورش ماهی جنگل جهان‌بانی سالانه با شروع فصل سرما، شهرستان پذیرای پرندگان آبزی متعددی از راسته غواص‌ها، کشیم‌ها، لک لک‌ها و غازها است.

غلامزاده با اشاره به احیای دریاچه بزنگان به وسیله پروژه‌های زیست محیطی، مشارکت مردم بومی بیان کرد: دریاچه بزنگان در معرض مرگ حتمی قرار داشت که با انتقال آب مازاد کشاورزی در خارج از فصل کشت به دریاچه و افزایش سطح و ارتفاع آبی توانستیم این دریاچه را احیا کنیم و امسال شاهد افزایش پرندگان مهاجر به دلیل مطلوبی بودن شرایط زیستگاه هستیم و تاکنون بیش از هزار پرنده از نوع چنگر، اردک سرسبز، خوتکا، آنقوت در محل دریاچه مشاهده می‌شود.

وی گفت: دریاچه بزنگان تنها اثر طبیعی ملی خراسان رضوی است که در فاصله ۱۳۰کیلومتری مشهد و ۸۰کیلومتری شهر سرخس قراردارد که  در فصل زمستان می‌تواند با پذیرش تورهای گردشگری در قالب پرنده‌نگری نقش مهمی در تامین معیشت پایدار جوامع محلی ایفا کند.

انتهای پیام/