محمد ابراهیم احمدی، مدرس دانشگاه و کارشناس اقتصادی در گفت‌وگو با صبح توس؛ پیرامون سیاست های بنزینی دولت اظهار کرد: هیچ زمانی شاهد نبودیم تورم اقتصادی کشور کنترل شود و سیاست ها به نفع اقشار ضعیف باشد.

وی ضمن اشاره به نرسیدن قیمت بنزین به قیمت جهانی افزود: باتوجه به اقدامات دولت در گذشته در رابطه با سوخت، این اقدامات موجب کنترل قیمت ها نخواهد شد.

این مدرس دانشگاه گفت: در گذشته بنزین 100 تومانی و دلار 800 تومانی بود که بنزین و دلار به دلایل مختلف گران شد و نزدیک به هم شدند.

وی افزود: پول ملی کاهش ارزش داشته است و دولت به کمک یارانه، قیمت ارز را ثابت نگه داشته بود و بهانه تحریم موجب برداشته شدن یارانه از دلار شد که قیمت دلار افزایش داشت.

احمدی با بیان اینکه در سال 96 قیمت دلار مجددا سیر صعودی پیدا کرد تصریح کرد: با اظهار نظر و صحبت دولت مبنی بر گرانی نان و کالاهای اساسی آشوب ها را در شهرهای مختلف شاهد بودیم و قیمت دلار تا 20 هزار تومان افزایش داشت و مجددا اختلاف بنزین و دلار بیشتر و نزدیک به 20 برابر شد.

وی افزود: سؤال اینجاست به مردم حقوق ریال پرداخت می شود اما چرا توقع داریم بنزین با قیمت دلار محاسبه شود.

این کارشناس اقتصادی ضمن تأکید بر اینکه مصرف خودروها باید در این راستا بهینه شود بیان کرد: بنزین نباید بهانه ای شود که موجب گران شدن کالاها در کشور باشد و باید نظارت و اهرم فشاری برای کنترل قیمت ها هم وجود داشته باشد.

وی افزود: با روش های فعلی هرگز ساختار اقتصادی کشور اصلاح نخواهد شد و لذا چرخه های اقتصادی دولت و نظام مالیاتی کشور باید ابتدا اصلاح شود.

احمدی خاطرنشان کرد: در این زمینه علاوه بر اینکه کیفیت سوخت باید ارتقا پیدا کند، همه کالاهای مردمی نباید گران محاسبه شود چراکه ایران اسلامی کشوری دارای ثروت ها و نعمت های الهی است و باید درآمدها مدیریت شود.

وی افزود: بالا رفتن قیمت بنزین اقتصاد را به روش های صحیح اصلاح نخواهد کرد و متأسفانه سیاست های بنزینی دولت با روش ها و ریکردهای غلط اقتصادی اجتناب ناپذیر بود.

این مدرس دانشگاه گفت: افزایش قیمت های غیرکارشناسی حامل های انرژی به دلیل رویکردهای نادرست اقتصادی است.

وی با اشاره به ایجاد کسری بودجه دولت به دلیل تسهیلات به افراد خاص افزود: گرانی بنزین در سایر کالاها و اقلام موجب رشد قیمت و تورم خواهد شد.

احمدی با اعلام اینکه پیش فرض ذهنی سالانه 20 تا 30 درصد تورم را نشان می دهد اظهار کرد: دولت به دلایل مختلف مقابل افزایش دلار را ایستادگی می کرده و به بهانه های مختلف افزایش قیمت ها را شاهد بودیم که بدنه جامعه را دچار شوک کرده است.

وی افزود: شکاف طبقاتی حاصل از افزایش قیمت ها، منجر به ناهنجاری های اجتماعی می شود و هر چه زودتر باید با اتخاذ سیاست های صحیح سطح کیفیت زندگی مردم را افزایش دهیم تا موجب نارضایتی نشود.

انتهای پیام/