به گزارش صبح توس؛ شش ماه از ابلاغ قانون حفاظت از خاک به دستگاه‌های دولتی و اجرایی کشور می‌گذرد؛ به گفته برخی از کارشناسان این قانون یک گام بزرگ برای حفاظت از این سرمایه عظیم کشور محسوب می‌شود و دارای فصل‌های نوین و بخش‌های قابل ملاحظه‌ای است که قبل از این یا دیده نشده یا کمتر به آن توجه شده است.

در این قانون برای بسیاری از دستگاه‌های دولتی چون جهاد کشاورزی، حفاظت محیط زیست، بهداشت و درمان، استاندارد، مناطق آزاد و شهرک‌های صنعتی، شهرداری‌ها و حتی صداوسیما و بخصوص آلوده‌کنندگان خاک تکالیف قانونی تعیین‌شده است.

طیف وسیعی از موضوعات مرتبط با آلودگی خاک چون تولید، توزیع و میزان مصرف سموم کشاورزی، صادرات خاک، نقاط آلوده‌شده خاک و ... در این قانون دیده‌شده است.

اگرچه شاید این مدت کم برای ارزیابی اقدامات دستگاه‌های مختلف برای اجرای این قانون زود باشد اما با توجه به اهمیت و ارزش خاک در شهرستان خلیل‌آباد که اقتصاد آن بر محور کشاورزی و عناصر آن می‌چرخد و در آستانه 14 آذر روز جهانی خاک به سراغ دستگاه‌های مجری این قانون رفتیم تا از کم و کیف این قانون و اجرای آن در شهرستان خلیل‌آباد آگاه شویم.

 

شناسایی 150 هزار مترمربع خاک آلوده در خلیل‌آباد

سعید شفیعیان، رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، اظهار داشت: در اجرای مواد 11، 15 و 19 قانون حفاظت از خاک و در جهت پایش و شناسایی آلودگی خاک در شهرستان از زمان ابلاغ این قانون تاکنون سطحی حدود 150 هزار مترمربع با حجم 275 هزار مترمکعب خاک آلوده در شهرستان خلیل‌آباد شناسایی‌شده است.

وی بابیان اینکه در اقدام بعدی و در دو ماه گذشته یک لایه اطلاعات جغرافیایی نیز از مکان‌های آلوده تهیه شد، خاطرنشان کرد: در برخی از نقاط با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای سابقه شروع آلودگی خاک مستندسازی شده و گزارش دقیقی از سایت‌های آلوده خاک در شهرستان تهیه شده است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست خلیل‌آباد با تأکید بر اینکه در ادامه حتماً به آلوده‌کنندگان خاک اخطار و انتظار اقدامات جدی و اجرایی را از آنان خواهیم داشت، تصریح کرد: بر اساس برخی مطالعات انجام شده جبران خسارت زیست محیطی برای هر مترمربع خاک بیش از ۱۵۰۰ دلار هزینه دارد.

وی ادامه داد: هنوز برآورد ریالی آن اعلام نشده، اما قانون حفاظت از خاک، آلوده کننده را علاوه بر جبران خسارت وارده ملزم به پرداخت دو تا پنج برابر این میزان به عنوان جریمه کرده است.

 

کاهش 30 درصدی مصرف سموم شیمیایی در باغات خلیل‌آباد

محمود شبان، مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در این خصوص اذعان کرد: به طور کلی حفاظت از خاک به منظور پیشگیری و کنترل آلودگی، تخریب و فرسایش خاک و تبعات آن انجام می‌شود و موجب تقویت پایداری خاک یا سبب افزایش حاصلخیزی آن می‌شود.

وی همچنین در ادامه عنوان کرد: طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان حفاظت محیط زیست خط مشی های مدیریت، حفاظت و بهره برداری پایدار از خاک کشور به نحوی که متضمن حفظ و ارتقاء کیفی خاک باشد تهیه و در راستای آن برنامه ریزی می کند.

مدیر جهاد کشاورزی خلیل‌آباد بابیان اینکه مجموعه جهاد کشاورزی به‌صورت پیشرو کاهش مصرف سموم شیمیایی که یکی از مؤلفه‌های اصلی آلودگی خاک هست را در دستور کار خود قرار داده است، تشریح کرد: در یک سال اخیر با توجه به برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته حدود 30% مصرف سموم شیمیایی در باغات پسته و انگور با استفاده از روش‌های مکانیکی کاهش یافته که از لحاظ اقتصادی و در راستای قانون حفاظت از خاک بسیار مهم و مؤثر است.

 

متوسط تولید زباله در شهر خلیل‌آباد بالغ بر 8 تن است

هادی گوهریان، شهردار خلیل‌آباد در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در این خصوص بابیان اینکه متوسط تولید زباله در شهر خلیل‌آباد بالغ بر 8 تن است، تأکید کرد: کاشمر به عنوان شهر معین برای ساماندهی زباله‌های شهری در شهرستان‌های هم‌جوار انتخاب‌شده است.

وی با تأکید بر اینکه یکسری اعتبارات در شهر معین به منظور اجرای اقداماتی در محل‌های انباشت زباله‌ها از طریق استان اختصاص پیدا کرده است، بیان کرد: قریب به دو سال است که زباله‌های شهر خلیل‌آباد به شهر معین انتقال داده می‌شود و امیدواریم کارخانه بازیافت هر چه زودتر احداث شود.

ابلاغ این قانون به‌صورت رسمی و از طریق روزنامه رسمی انجام شده است اما در شهرستان خلیل‌آباد نیز از طرق مختلف اداری به دستگاه‌ها و واحدهای مختلف بخش خصوصی این قانون و بخصوص مواد مهم آن ابلاغ شده است و انتظار می رود برخی از دستگاه‌ها اقدامات جبرانی خود را در حفاظت از خاک جدی‌تر کنند. ضمن این که بر اساس ماده 5 این قانون کلیه دستگاه‌های اجرایی مکلف به تأمین اعتبار جهت پیشگیری و جبران خسارت ناشی از آلودگی و تخریب خاک شده‌اند.

انتهای پیام/