به گزارش صبح توس؛ سید حمید موسوی، مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری خراسان رضوی ظهر امروز در کارگروه اجتماعی فرهنگی، سلامت زنان و خانواده شهرستان خلیل آباد که در دفتر فرماندار این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: مشهد بالغ بر یک میلیون و سیصد هزار نفر حاشیه نشین دارد که دومین شهر کشور در حاشیه نشینی است.

وی با بیان اینکه حاشیه نشینی تبعات و مسائل و مشکلات خاص خود را به خصوص در بحث آسیب های اجتماعی دارد، خاطرنشان کرد: در حوزه آسیب های اجتماعی نیاز به یک کار جمعی دارد و چیزی نیست که تنها دولت یا دستگاه دولتی کار را انجام دهد و حتماً از ظرفیت و توان مشارکت مردم و سازمان های مردم نهاد را باید برای کاهش آسیب های اجتماعی استفاده کنیم.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری خراسان رضوی همچنین در ادامه تصریح کرد: هر چه خدمات را در حاشیه شهر افزایش دهیم مشکل را افزایش داده ایم و این باعث می شود که حاشیه نشینی افزایش پیدا کند ولی اگر این خدمات سازماندهی شده باشد و مسیر توسعه حاشیه نشینی را بند آورده شود مطمئناً باعث کاهش حاشیه نشینی می شود.

وی با تاکید بر اینکه خدمات حق مردم است و باید این خدمات و زیرساخت ها به مردم طبق یک برنامه ریزی مشخص داده شود، اذعان کرد: ترکیب دفاتر تسهیل گری متفاوت است و در این دفاتر کارشناس اقتصادی، حقوقی و... حضور دارند و مشورت با مردم در حوزه های مختلف انجام می گیرد.

حاشیه نشینی یک میلیون و 300 هزار نفر در 66 محله حاشیه شهر مشهد / 8 محله حاشیه شهر مشهد به عنوان پایلوت کاهش آسیب های اجتماعی انتخاب شدند

موسوی با بیان اینکه مشهد بالغ بر 66 محله حاشیه شهر دارد و هر محله به صورت متناوب بالغ بر 50 هزار نفر جمعیت دارد، عنوان کرد: 8 محله مشهد به عنوان پایلوت در موضوع کاهش آسیب های جتماعی انتخاب شده و دفاتر تسهیل گری در این محله ها ایجاد شده است.

وی با اشاره به اینکه اطلاعات و داده های حاشیه شهر باید در جهت کاهش آسیب های اجتماعی به روز باشند و زمانی که به نقطه صفر در جمع آوری اطلاعات رسید نقطه آغاز فعالیت های اجرایی می شود، تشریح کرد: مشارکت مردم در کاهش آسیب های اجتماعی با جلب اعتماد آنها افزایش پیدا می کند و حتماً دستگاه های اجرایی در این زمینه باید پای کار باشند.

این مقام مسئول با بیان اینکه سرانه آموزشی استان به طور میانگین 5.2 و مشهد 4.2 است و در حاشیه شهر مشهد نیز حتی 1.2 هم وجود دارد، تاکید کرد: هر یک از معضلاتی که در حاشیه شهرها وجود دارد باید برای برطرف کردن آن یک زمان بندی و برنامه عملیاتی داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه طرح توسعه مثلث اقتصادی فرهنگی نیز پایلوت طرح کاهش آسیب های اجتماعی است، بیان کرد:  اگر بتوانیم در مبدأ اشتغال و مشکلات دیگری که باعث مهاجرت مردم می شود حل کنیم قطعاً خود به خود تا حد زیادی توانسته ایم موضوع مناطق مهاجر پذیر را برطرف کنیم و در جلوگیری از توسعه حاشیه نشینی گامی را برداریم.

موسوی با اشاره به اینکه مثلث اقتصادی گام اول کاهش آسیب های اجتماعی است و خبر های خوبی از خلیل آباد در بحث این مثلث شنیده می شود، ابراز کرد: ظرفیت های خوبی در شهرستان خلیل آباد وجود دارد و هم گرایی و استفاده از ظرفیت معین های اقتصادی نیز می تواند در پیشبرد اهداف این طرح کمک کند.

وی با بیان اینکه معین اقتصادی نیز معین فرهنگی هم هست و در حوزه اجتماعی و فرهنگی باید از ظرفیت های خود استفاده کند، اظهار کرد: در ادامه مثلث توسعه اقتصادی کلمه فرهنگی هم قرار دارد اما هنوز قسمت فرهنگی آن به مرحله عملیاتی و اجرا نرسیده است و ظرف یکماه آینده نیز حوزه فرهنگی این طرح فعال شود.

مدیرکل فرهنگی اجتماعی استانداری خراسان رضوی در ادامه افزود: شهرستان خلیل آباد یک سطح متوسطی در آسیب های اجتماعی دارد که این سطح باید هم حفظ شود و هم جنبه های مثبت آن ارتقاء پیدا کند.

 

از ظرفیت پایگاه های اجتماعی خلیل آباد در جهت کاهش آسیب های اجتماعی استفاده می شود

ابراهیم قاسم پور، فرماندار خلیل آباد در این نشست اظهار داشت: محله ای در شهرستان جهت انجام اقداماتی برای کاهش آسیب های اجتماعی شناسایی شده است و دستگاه های مربوطه پذیرفته اند که باید برای توانمندسازی این محله گام هایی بردارند.

وی با بیان اینکه گزارشات دستگاه های اجرایی در این خصوص باید مستند باشد و توانمندی های این محله باید در گزارشات دیده شود، خاطرنشان کرد: با توجه به نوع کارکردی که پایگاه های اجتماعی دارند بنا بر این شد که از ظرفیت این پایگاه های در جهت کاهش آسیب های اجتماعی به صورت محله محور استفاده شود.

فرماندار خلیل آباد در پایان تصریح کرد: شناسایی توانمندی های این محله ها نیز در دستور کار قرار دارد تا بتوانیم از این توانمندی ها در جهت کاهش آسیب ها استفاده کنیم.

انتهای پیام/