به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام احمد مروی، تولیت آستان قدس رضوی صبح امروز مراسم هشتاد و دومین سالگرد شهادت آیت الله مدرس که در آرامگاه این شهید در کاشمر برگزار شد، اظهار داشت: شهید مدرس از یک جایگاه علمی و حوزه ای برجسته ای برخوردار بود.

وی با بیان اینکه دوران تبعید و زندان شهید مدرس متفاوت تر و سخت تر از هر تبعید و زندانی بود، خاطرنشان کرد: زیارت آرامگاه شهید مدرس یکی از آرزوهای بنده بود و ارادت بنده نسبت به شهید مدرس این توفیق را بعد از 9 ماه خدمت در آستان قدس رضوی نصیبم کرد.

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه آنهایی که آیت الله مدرس را به خواف و سپس به کاشمر تبعید کردند هیچ گاه تصور نمی‌کردند که نام مدرس به نیکی و زیبایی در تارک این گیتی بدرخشد، تصریح کرد: آنهایی که در آن روز قدرت داشتند تصور نمی کردند که نام آنها از یاد برود و اگر هم بماند به عنوان سمبل زشتی، ظلم و جنایت در ذهن مردم بماند.

وی همچنین در ادامه اذعان کرد: آنها تصور می کردند با تبعید و شهادت این مرد الهی و خدایی، مدرس و مدرس ها را برای همیشه دفن می کنند ولی به پاس زحمات این مرد بزرگ روز شهادتش را روز مجلس نامگذاری کرده اند.

مروی با اشاره به اینکه تجلیل از شهید مدرس، تجلیل از فضیلت ها، آرمان ها، خوبی ها و ارائه آنها و الگو قرار دادن صاحبان این فضیلت ها برای جامعه است، عنوان کرد: ما با تحلیل از شهید مدرس در حقیقت به همه ارزش هایی ارج می نهیم که در وجود این اسوه می درخشید.

وی با بیان اینکه بزرگداشت مدرس و تجلیل و تکریم مدرس در واقع معرفی و الگو قراردادن یک انسان با فضیلت، باتقوا، شجاع، نترس و مسلمان واقعی و مردم دوست به جامعه است، تشریح کرد: امام خمینی (ره) تربیت شده مکتب مدرس بودند و از توجه حضرت امام (ره) به آیت الله مدرس این را می توان متوجه شد.

تولیت آستان قدس رضوی ساده زیستی، آزاد اندیشی، وام دار کسی نبود، عالم به زمان بودن را از خصوصیت های بارز شهید مدرس برشمرد و بیان کرد: افرادی که برای پست و مقام به هر شخصی رو می زنند و خود را وام دار دیگران می کند آزاده نیستند و در هر مقام و منصبی که باشند اسیر هستند.

وی با اشاره به اینکه خیلی ها ممکن است غریزه شجاعت را داشته باشند ولی به واسطه وام دار بودن به افراد این غریزه در وجود آنها از بین می رود، تاکید کرد: آیت الله مدرس درک و فهم درست از زمان و نیازهای زمان داشت و حتی در زمانی که عده ای از مقدسان در آن زمان مخالف ساخت مدرسه بودند شهید مدرس از اختصاص بودجه ای برای ساخت مدارس در روستاها به شدت دفاع کرد.

حجت الاسلام مروی همچنین در ادامه ابراز کرد: شهید آیت الله مدرس معتقد بود افرادی باید برای تحصیل به خارج از کشور فرستاده شوند که فریب فرهنگ غرب را نخورند و بعد از بازگشت مروج فرهنگ غرب نباشند.

وی با اشاره به نگاه آیت الله مدرس نسبت به انتخابات، اظهار کرد: بنده با هیچ جناحی نیستم و خط بنده خط رهبری است و هر کس در خط رهبری نبود با آن شخص کاری نداریم  پس نباید صحبت های بنده به حساب جناح یا گروه خاصی نوشته شود.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه شهید مدرس معتقد بود که سرنوشت کشور را انتخابات و مجلس تعیین می کند، افزود: شهید مدرس در خاطرات خود می گوید که آرزو می کنم که از طرف مجلس شورا به ملت اعلان انتخابات شود و هیچ شرایطی مشخص نشود و منتخبین خود بدانند چه کسی را باید انتخاب کنند.

وی با تاکید بر اینکه شهید مدرس الگوی اخلاقی و انقلابی به معنای واقعی کلمه بود و در موضع بیان حق از هیچ قدرتی نمی ترسید، اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی باید اخلاق و ادب و انسانیت و کمال را بیاموزاند چون مجلس جای فریاد کشیدن، پرخاش کردن اهانت کردن و... نیست و نماینده باید حرف و نظر مخالف خود را در کمال اخلاق بیان کند.

مروی با اشاره به اینکه تهمت زدن در شان مجلس شورای اسلامی نیست، خاطرنشان کرد: شهید مدرس از نه شرقی و نه غربی بودن صحبت می کند در صورتی که در آن زمان، یک رجال سیاسی بزرگ اگر وابسته به غرب و شرق بود افتخار می‌کرد و ننگ نداشت، اما مدرس می‌گوید رابطه با تمام کشورها بر اساس صلح صفا برداری است ولی به کسی اجازه سلطه بر ایمان را نمی دهیم.

وی با بیان اینکه امروز صبحت از انقلاب بسیار راحت است و خریدار دارد ولی مدرس در زمان خود از استقلال کشور با قدرت صحبت می کرد، اذعان داشت: دشمنان خیال کردند با شهادت و دفن آیت الله مدرس فکر و اندیشه و راه و روش مدرس هم دفن می شود.

 

کاشمر به نجف کوچک مشهور بوده است / سهم فرهنگی و دینی کاشمر و توجه به خواسته های مردم باید بیشتر از گذشته ادا شود

حجت الاسلام سید محمدکاظم طباطبایی، امام جمعه کاشمر در این مراسم با بیان اینکه کاشمر یک شهر ویژه ای است و مردمی ولایمتدار و فعال در حضور مراسمات مذهبی دارد، عنوان کرد: کاشمر سابقه حوزه های علمیه کهن دارد و به نجف کوچک مشهور بوده است.

وی در پایان با بیان اینکه وجود علما و حوزه های علمیه و امام زادگان واجب التعلیم و آرامگاه شهید مدرس تاثیر گذار در دینداری و ولایت مداری مردم بوده است، تشریح کرد: سهم فرهنگی دینی و توجه به خواسته های مردم بیشتر از گذشته باید ادا و واگذار شود.

انتهای پیام/