به گزارش صبح توس؛ سردار سرتیپ یعقوب‌علی نظری، فرمانده سپاه امام رضا(ع) صبح امروز در نشست خبری هفته بسیج درمجتمع آیه‌ها اظهار کرد: در آستانه چهل سالگی بسیج هستیم و در طی این چهل سال شجره طیبه تشکیل شده توسط امام(ره) برکات زیادی را برای نظام اسلامی و کشور در بر داشته است.

وی با بیان اینکه طی چهل سال بسیجیان در همه عرصه ها حضور داشته اند افزود: شهدا به ویژه شهدای بسیجی در عرصه‌های مختلف در طی چهل سال گذشته جان خود را برای گسترش اندیشه انقلاب اسلامی و پایداری این نظام فدا کردند، بسیجیان چهل سال پیاپی حضور داشتند و ما اندیشه و عمل بسیجی را بدر درون و برون مرز کشور اسلامی شاهد هستیم.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) گفت: شهدا در عرصه‌های مختلف اجتماعی، فرهنگی و نظایر این موارد حضور داشتند، بسیج عصاره ملت است در غیر این صورت نمی‌توانستیم با دشمنان اسلام مقابله کنیم، خدمت بسیجیان به همراه بصیرت بوده و مقاومت را با استقامت خود ثابت کردند.

وی ضمن اشاره به حضور کمی و تأثیرگذاری کیفی بسیجیان در عرصه های گوناگون خدمت و بصیرت افزایی افزود: مقاومت مبتنی بر بصیرت است، اهداف ما اعتقادی و معنوی است که با بصیرت همراه است، نمی‌توان بدون فکر خلاق با دشمن مواجه شد، بسیجیان علاوه بر معنویت از قوه خلاقیت برخوردار بودند و هرکجا که ذهن خلاق دیده می‌شود به طور حتم بسیجی در آن نطقه وجود دارد.

سردار نظری با بیان اینکه اندیشه بسیج و بسیجی همراه با عمل و خدمتم بسیج منشأ خدمات زیاد فرهنگی و اجتماعی بوده است تصریح کرد: ما می‌توانیم چهل سال اقتدار، خلاقیت، معنویت، مقاومت، خدمت و حضور گسترده در تمامی صحنه‌ها را در گذشته خود مشاهده کنیم و به نقش پررنگ بسیجیان پی ببریم، امید است در گام دوم انقلاب اسلامی به عنوان پایه و اساس در ادامه مسیر بسیج را پررنگ‌تر کنیم.

وی بسیج را عصاره فعال و ییشتاز مردم دانست و افزود: بسیج گستردگی زیادی دارد، ما دارای  6 هزار واحد دانش‌آموز و هزار کانون و پایگاه قشری هستیم، تمامی این مراکز به صورت خودکار در این ایام فعال می‌شوند، بنابراین حجم برنامه‌ها بسیار بالاست اما در مجموع عناوین عمده‌ای مشخص شده که در طول هفته اجرا خواهد شد.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) خاطرنشان کرد: از پنجشنبه 30 آبان‌ماه امسال هفته بسیج با عنوان روح مقاومت، ایثار و شهادت آغاز شده و از برنامه‌های این هفته می‌توان به دیدار فرمانده بسیج با نماینده ولی فقیه اشاره کرد، جمعه روز اخلاق و معنویت است که به دلیل برپایی نماز جماعت به عنوان خواستگاه بسیج در این روز در ارتباط با این حوزه اقداماتی انجام می‌شود.

وی افزود: روز شنبه بسیج علم و فناوری است که برنامه‌های مربوطه اجرا خواهد شد، همچنین در روز شنبه امور با عنوان بسیج، سبک زندگی اسلامی ایرانی انجام می‌شود، روز دوشنبه با عنوان بسیج، فرهنگ و بصیرت یاد شده و سه شنبه نیز روز بسیج  امنیت است، روز چهارشنبه برنامه‌ها با عنوان بسیج، اقتصاد مقاومتی و خدمت اجرایی می‌شوند.

سردار نظری گفت: 6 تشکیلات در ارتباط با اقتصاد مقاومتی فعال هستند که از آنها می‌توان به بسیج سازندگی اشاره کرد که وظیفه آن ایجاد، حفظ و گسترش کارگاه‌های کوچک تولیدی است، ایجاد چندین صندوق قرض‌الحسنه از دیگر امور مذکور بوده که قریب به 5 میلیارد تومان توسط مردم سرمایه‌گذاری شده است و به ازای هر صندوق 1.5 شغل ایجاد شده است.

وی افزود: ما در 16 دهستان مشغول به فعالیت هستیم که 6 دهستان از آنها از گذشته فعال بودند، بسیج در ارتباط با حفظ و تثبیت اشتغال‌های در معرض خطر فعال است، قریب به 3 هزار شغل تثبیت شده به دست آوردند و حدود 250 نفر مهاجرت معکوس در روستاها دیده شده است، بالغ بر 400 هکتار سطح زیر کشت در روستاهایی مانند خواف، تایباد، تربت جام و نظایر این روستاها وجود دارد.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) اظهار کرد: امور مهندسان کشاورزی با عنوان برنامه همگام با کشاورز انجام می‌شود، ضعف بزرگ آموزشی و مهارتی در این حوزه وجود داشته که در این زمینه اقدامات لازم انجام شده است، حوزه صنعت نیز تدابیری صورت پذیرفته است، علاوه بر ایجاد اشتغال جدید باید کارخانجات تولید فعلی باید حفظ و تثبیت شود، در این حوزه نیز بسیجیان پای کار آمدند و کارگروه‌های مختلفی تشکیل دادند.

وی افزود: حوزه بسیج صنعت در کارخانجات تولیدی در بخش‌های مختلفی مانند مالیات، بیمه و کارگری، مدیریت و سایر حوزه‌ها فعال هستند، شرکت‌های دانش بنیان نیز از دیگر حوزه‌های فعال است، همچنین اشتغال در فضای مجازی و یا استارتاپ مورد توجه قرار گرفته است که با کمک بسیجیان فعالیت زیادی دارد.

سردار نظری عنوان کرد: ورود بسیج به هر بخشی در دو حوزه صورت می‌پذیرد، یکی از علل عدم وجود حادثه در تجمع اخیر حضور بسیجیان در صحنه بود، علاوه بر آن تشکیلات بیت‌المقدس، گردان‌های امام علی، گشت‌های محله و نظایر آن‌ها در استان فعال هستند، بخش‌های مختلفی در خراسان رضوی وظیفه حفظ امنیت را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: بحث حفظ امنیت وظیفه نیروی انتظامی بوده اما در شرایط اضطراری بسیجیان نیز فعال می‌شوند.

سردار نظری افزود: پایگاه‌های علمی و نخبه پروری بسیاری در استان وجود دارد، محور اصلی کار ما در حوزه فرهنگ، شهدا و دفاع مقدس است، گفتمان مقاومت از محورهای اساسی ماست که در ارتباط با آن تولیدات محتوایی بسیاری صورت می‌پذیرد.

وی گفت: یکی از برنامه‌های موجود در استان با عنوان اقتدار و مودت برگزار می‌شود، بسیجیان در 200 ایستگاه‌ در معابر مهم شهر حضور دارند و ارتباط خوبی با مردم ایجاد خواهد شد، همچنین در روز جمعه نیز فعالیتی با عنوان بسیج عمومی توسط مردم برگزار می‌شود.

فرمانده سپاه امام رضا(ع) گفت: حضور بسیجیان همواره همراه بصیرت بوده و مقاومت و استقامت را همراه با بصیرت و خدمت معنا کردند و طی این چهل سال معنویت و تفکر بسیجی همراه عمق معنوی بوده است.

وی افزود: چهل سال امنیت جامعه در گرو حضور اندیشه بسیجی است و در ادامه مسیر بسیج کیفی تر و کارآمدتر برای تحقق گام دوم انقلاب فعالیت خواهد داشت.

انتهای پیام/