به گزارش صبح توس؛ محمد اکبری نصب رئیس شبکه دامپزشکی رشتخوار صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار ما در رابطه با روند آغاز و اجرای طرح واکسیناسیون تب برفکی در این شهرستان، گفت: واکسیناسیون تب برفکی به مدت 30 روز کاری در جمعیت دام سبک و سنگین رشتخوار اجرا می شود.

وی با اشاره به اینکه در این طرح بیش از 100 هزار راس دام سبک تحت پوشش واکسناسیون تب برفکی قرار می گیرند، اظهار داشت: طرح واکسیناسیون تب برفکی هم اکنون در 2 بخش مرکزی و بخش جنگل رشتخوار آغاز شده است.

اکبری با تاکید بر اینکه اجرای زود هنگام واکسیناسیون تب برفکی به دلیل مشاهده این بیماری در برخی از نقاط استان، آغاز شده است، افزود: واکسیناسیون تب برفکی به صورت کاملا رایگان انجام می شود و دامدارن گرامی می توانند برای دریافت نوبت به شبکه دامپزشکی رشتخوار مراجعه کنند.

رئیس شبکه دامپزشکی رشتخوار همچنین در رابطه با علائم بیماری تب برفکی نیز گفت: دهان جوشی، لنگش دام و تغییر دمایی بدن حیوان که معمولا با تب همراه است، از جمله علائم مشهود بیماری تب برفکی است.

وی در ادامه همچنین از اجرای طرح واکسیناسیون نیوکاسل در جمعیت مرغ بومی این شهرستان خبر داد و افزود: پیش بینی می شود با اجرای این طرح نیز بیش از 35 هزار مرغ بومی این شهرستان تحت پوشش واکسیناسیون نیوکاسل قرار گیرند.

اکبری با اشاره به اینکه اجرای واکسیناسیون نیوکاسل در جهت جلوگیری از شیوع بیماری در جمعیت پرندگان است، یادآور شد: این طرح به مدت 10 روز کاری از 20 آبان آغاز و تا اوایل آذرماه ادامه خواهد داشت.
 
رئیس شبکه دامپزشکی رشتخوار در رابطه با علائم بیماری نیوکاسل نیز گفت: بیماری نیوکاسل شامل علائم گوارشی و عصبی است که با مشاهده به صورت اسهال سبزرنگ و سرگیچه در پرندگان قابل تشخیص است، این واکسیناسیون به صورت آشامیدنی مقاومت به حرارت است که پرنده باید 2 ساعت قبل از مصرف آن به آب دسترسی نداشته باشد.

وی در انتها علاوه بر درخواست همکاری دامداران از دهیاران و فرماندهان پایگاه بسیج در سطح این شهرستان خواست تا نهایت همکاری را با اکیپ های واکسیناسیون جهت اجرای هر چه بهتر این طرح ها را داشته باشند.

انتهای پیام/