به گزارش صبح توس؛ کاظم کامیاب رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان رشتخوار صبح امروز در گفت و گو با خبرنگار ما، گفت: سردرب دوم ارگ تاریخی روستای سنگان رشتخوار به همت دهیاری، شورای اسلامی این روستا و میراث فرهنگی رشتخوار در حال باسازی و مرمت است.وی با اشاره به اینکه این بنای تاریخی مربوط به دوره صفوی است، اظهار داشت: با توجه به پیکیری های انجام شده استادکاران مجموعه میراث فرهنگی کشور بحث باسازی و مرمت این اثر تاریخی را بر عهده دارند.


کامیاب همچنین با اشاره به اینکه مدت زمان اتمام باسازی سردرب دوم این ارگ تاریخی حدود یک ماه به طول خواهد انجامید، اظهار داشت: سردرب اولین این ارگ تاریخی در سال 96 توسط دهیاری و میراث فرهنگی رشتخوار مرمت و باسازی شده است.


وی در رابطه با  هدف از باسازی سردرب دوم این مجموعه تاریخی، گفت: استفاده از فضای بین دو سردرب این مجموعه تاریخی و همچنین در ادامه با زیبای سازی و اجرای سنگ فرش، کاه گل کاری و مرمت فضای بین دو سردرب آن در جهت حفظ و مراقبت از این اثر و همچنین جذب گردشگران به این اثر تاریخی از مهمترین اهداف مرمت و باسازی این ارگ تاریخی است.


رئیس اداره میراث فرهنگی رشتخوار در ادامه با اشاره به وجود جاذبه های تاریخی و گردشگری بکر در سطح این شهرستان گفت: با توجه به ظرفیت و  افزایش زیرساخت های گردشگری، در سال جاری شاهد افزایش بازدید گردشگران خارجی از کشورهای اسپانیا، آلمان، سویس، استرالیا و ترکیه در رشتخوار بودیم.


روستای سنگان از جمله روستاهای تاریخی رشتخوار است که با ثبت 4 اثر تاریخی در فهرست آثار ملی شامل مزار شاه سنجان، آرمگاه امام قلی، مسجد تاریخی سنگان و پل سالار و 3 اثر در نوبت ثبت این روستا با نام حمام عیسی خان، آب انبار سنگان و محوطه تاریخی کوه درب قلعه به روستاهای هدف گردگشری شهرستان رشتخوار تبدیل شده است، سنگان رشتخوار علاوه بر جاذبه های تاریخی، 2 جاذبه گردشگری دیگر را نیز در دل خود جای داده است، تفرجگاه کوه سنگ در 5 کیلومتری شمال این روستا و تفرجگاه سیه دره از دیگر جاذبه های زیبای این روستای تاریخی در رشتخوار می باشد.


این روستا در حال حاضر دارای دو اقامتگاه بومگردی است که تقریبا یکی از این اقامتگاه ها آماده بهره برداری و اقامتگاه دیگر این روستا طی یکی دو ماه آینده پروانه بهره برداری آن صادر خواهد شد.


شایان ذکر است شهرستان رشتخوار هم کنون دارای 270 اثر تاریخی و گردشگری است که تا کنون 21 اثر آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و 12 اثر دیگر آن در حال ثبت می باشد. 

انتهای پیام/