به گزارش صبح توس؛ آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی پیش از ظهر امروز در ویژه مراسم روز اربعین در رواق امام خمینی (ره) حرم مطهر رضوی اظهار داشت: مسئله زیارت اربعین حسینی بحث امروز ما است و باید دانست که چرا این زیارت جزء علامت‌های خاص شیعه و مؤمن است.

وی بیان کرد: چون روز اربعین روز کمال انقلاب امام حسین(ع) است، بنابراین شیعه‌‌ای که موفق بشود در این روز یا به کربلا مشرف شود یا زیارت امام حسین(ع) را از راه دور بخواند، یعنی این انقلاب را مرور کرده و کسی که این مرور را انجام دهد، در خط امام حسین قرار می‌گیرد و مؤمن کامل می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی هدف اصلی و قطعی تمام فداکاری‌های امام حسین(ع) را آگاه کردن جامعه، بصیرت افزایی و نجات مردم از جهالت، حیرانی و گناهان توصیف کرد.

آیت الله علم الهدی تصریح کرد: در این زیارت تکلیف شیعه مشخص و روشن می‌شود و لازم است این مسیر را طی کنیم، چون نجات جامعه بشری رمز و فلسفه قیام امام حسین (ع) است و مسیر و هدف مشخص است و ما نیز باید برای بصیرت افزایی در جامعه مسیر را روشن کنیم.

وی با اشاره به بدن انسان و نحوه عملکرد کبد، خاطرنشان کرد: اگر مواد غذایی لازم به کبد و خون داخل کبد نیز به تمام جوارح بدن نرسد مرگ انسان فرا می رسد، اما خون بسته ای در کبد وجود دارد که در صورت نرسیدن مواد غذایی، آن خون ذره ذره حل می‌‌شود تا کبد بدون خون نباشد، نام خون بسته شده در کبد «بَذَلَ مُهْجَتَهُ» است.

آیت‌الله علم‌الهدی با اشاره به اینکه در زیارت اربعین «وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَک َمن الْجَهَالَةِ و حَیرةِ الضَّلَالَة» را می‌خوانیم، متذکر شد:امام حسین(ع) خون قلبش را تقدیم به خدای متعال کرد تا مردم را از جهالت، سرگردانی، ظلم، فساد و انحرافات نجات دهد.

وی تأکید کرد: اگر در جامعه‌ای کسب درآمد و پول اصل و خوش‌گذرانی هدف انتخاب شد، جایگاه تقوا از بین می‌رود و جامعه برای کسب ثروت و قدرت به هر اقدامی دست خواهند زد.

آیت الله علم‌الهدی با طرح این سوال که چرا مردم کوفه با شناخت کاملی که از امام حسین (ع) داشتند به جنگ با ایشان رفتند، پاسخ داد: مردم کوفه به علت جهالت و بی‌مصرفی زندگی را در خوردن و خوابیدن خلاصه می‌کردند و آگاه نبودند که زندگی رهگذری برای رسیدن به سعادت اخروی است و به همین دلیل به جنگ با ایشان رفتند.

وی یادآور شد: نقطه اصلی مقابله امام حسین(ع) دستگاه حکومت یزید نبود بلکه جهالت مردم بود و لشکر ۱۲۰ هزار نفری که به جنگ ایشان رفتند متشکل از قبایل کسبه و تمام مردم کوچه و بازار بود.

آیت‌الله علم‌‌الهدی با مرور اتفاق‌های ۴۰ روزه انقلاب عاشورا گفت: شمر و عمربن سعد دو نماد بت‌پرستی سیاسی هستند که برای کسب قدرت و پول به هر جنایتی علیه امام حسین (ع) دست زدند.

آیت‌الله علم‌‌الهدی اظهار کرد: تمام ۲۰ میلیون زائری که امسال به زیارت امام حسین (ع) رفتند عاشق و دلباخته ایشان هستند اما باید دید ما نیز همانند امام حسین (ع) برای دفاع از انقلاب اسلامی و خشنودی خداوند حاضریم بَذَلَ مُهْجَتَهُ خود را فدا کنیم.

وی تأکید کرد: اگر هنگام بروز سختی‌ها و مواجه با استکبار توانستیم همچون امام حسین (ع) خود را فدا کنیم می‌توانیم بگوییم ای کاش ما نیز با شهدای کربلا همراه بودیم.

وی با اشاره به خطبه امام سجاد (ع) و حضرت زینب (س) در کوفه، تاکید کرد: زیارت خواندن تنها به اشک ریختن نیست بلکه باید مانند امام حسین (ع) آخرین قطره خون خود را در راه اسلام و رضای خدا فدا کنیم تا انشالله با شهدای کربلا محشور شویم.