به گزارش صبح توس؛ عبدالله امینی فر، مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان رضوی صبح امروز در اولین دوره طرح جامع سواد فضای مجازی خراسان رضوی که در مرکز آموزش‌های ضمن خدمت شهید کامیاب مشهد برگزار شد، اظهار کرد: عنوان درس تفکر و سواد رسانه‌ای حدود 3 سال است که به‌عنوان یک طرح درس در پایه دهم مطرح‌شده است که این موضوع با وجود اینکه پیش‌تر باید به آن پرداخته می‌شد اما باز هم می‌تواند مقدمه‌ای در جهت بالا بردن سواد رسانه‌ای باشد.

وی با بیان اینکه امروز شاهد کاهش شدید سن شروع استفاده از فضای مجازی هستیم افزود: طبق آمارها حدود 80 درصد جامعه ما به فضای مجازی و اینترنت دسترسی دارند فضای مجازی دارای یک بعد نیست و از باید آن را از زوایای مختلف بررسی کرد.

امینی فر خاطرنشان کرد: از لایه تحلیل و ارزیابی کار فعالان سواد رسانه و فضای مجازی شروع می‌شود و در این لایه بررسی می‌شود که بر اساس دسترسی که فرد به فضای مجازی دارد چه ارزیابی در مخاطب شکل می‌گیرد و باید مخاطب را طوری آموزش دهیم که نسبت با اطلاعات دریافتی در فضای مجازی تحلیل داشته باشد.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان رضوی لایه خلق و تولید را لایه بعد از تحلیل و ارزیابی در سواد فضای مجازی دانست و گفت: در این لایه افراد باید بتوانند محتوای لازم را در فضای مجازی مانند کلیپ، عکس نوشته و ... را بسازند.

وی ادامه داد: بازخورد گیری یکی از لایه‌های مهم در سواد فضای مجازی است، بدین معنا که ببینیم این تولید محتوایی که در فضای مجازی داریم چه بازخوردی داشته است و امروز شاهد آنیم که محتواهایی که در فضای مجازی منتشر می‌شود بر رفتار مردم جامعه تأثیر می‌گذارد و می‌تواند عامل خشونت یا آرامش باشد.

امینی فر با بیان اینکه عمل لایه پایانی در سواد فضای مجازی است که برآوردی از تمام لایه‌های پیشین آن است، یادآور شد: همان‌طور که مقام معظم رهبری فرودند باید در ارتقا سواد فضا مجازی قدم‌های جدی برداشته شود اما متأسفانه اقدام خاصی حتی از شورای عالی فضای مجازی کشور نیز در این راستا دیده نشده است.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان رضوی عنوان کرد: قدرت نرم جمهوری اسلامی ایران برگرفته از ارزش‌ها و نگرش‌های جامعه است و اصلی‌ترین برش قدرت نرم بحث امنیت پایداری است که در جامعه شکل‌گرفته است و این امنیت پایدار نشأت گرفته از بنیان خانواده است، بدین معنی که هرچقدر بر حفظ بنیان خانواده تلاش کنیم در واقع باعث بالا رفتن امنیت پایدار در جامعه می‌شود.

وی ارزش‌های جامعه را مهم‌ترین عامل حفظ بنیاد خانواده دانست و بیان کرد: هر چقدر ارزش‌ها در جامعه پررنگ‌تر باشد، بنیان خانواده محکم‌تر خواهد بود اما متأسفانه امروز شاهد آنیم که ارزش‌ها در جامعه رو به کم رنگ شدن پیش می‌روند و از طرف دیگر بنیان خانواده‌های ما نیز سست می‌شوند که این امر باعث کاهش امنیت پایدار و به طبع شکست در جنگ نرم را در پی خواهد داشت.

امینی فر ادامه داد: بنابراین نباید یک هنجارشکنی یا کاهش ارزش‌ها را صرفاً یک موضوع اخلاقی دانست و باید آن را حتی یک تهدید امنیتی دانست اگر در حوزه بالا بردن سواد فضای مجازی اقدامی انجام‌نشده باشد.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان رضوی در خصوص نگرش‌ها و ارزش‌ها حاکم بر جامعه گفت: بر اساس تحقیقات سازمان بهزیستی کشور، فقر، حاشیه‌نشینی، بیکاری، طلاق و اعتیاد بر ارزش‌های جامعه تأثیرگذار هستند و از طرف دیگر باید ببینیم واقعاً مردم نسبت به هم و مسئولان چقدر اعتماد دارند و این عدم اعتماد از کجا نشأت می‌گیرد.

وی افزود: در بسیاری از کشورها از پنج‌سالگی برای کودکان خود دوره‌های سواد فضای مجازی را برگزار می‌کنند تا نگرش آن‌ها نسبت به فضای مجازی افزایش یابد اما متأسفانه ما در کشورمان به‌تازگی بحث سواد رسانه‌ای و فضای مجازی را از کلاس دهم شروع به آموزش کرده‌ایم.

امینی فر خاطرنشان شد: همکاری‌های خوبی با آموزش‌وپرورش در جهت بالا بردن سواد فضای مجازی دانش آموزان شکل‌گرفته است و در این راستا سال گذشته حدود 100 مربی سواد فضای مجازی را تربیت کردیم.

مسئول سازمان فضای مجازی بسیج خراسان رضوی از راه‌اندازی نهضت ارتقای سواد فضای سواد فضای مجازی در استان خبر داد و گفت: امیدواریم این نهضت که از امروز به‌طور رسمی آغاز به کار می‌کند، بتواند در جهت ارتقای سواد فضا مجازی در اقشار مختلف جامعه قدم بردارد.

انتهای پیام/