رضا خواجه نائینی، رئیس ستاد اربعین شهرداری مشهد در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: شهرداری مشهد در دو حوزه خدمت‌رسانی به زائران پیاده اربعین حسینی مسئولیت قبول کرده است که در بخش اول آن نظافت قسمتی از شهر نجف و قسمتی از راه میان دو شهر نجف و کربلا بر عهده شهرداری مشهد است.

وی افزود: در این راستا حدود 600 پاکبان که اکثراً زیارت اولی هستند از طریق راه آهن خراسان رضوی برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین عازم نجف اشرف شدند و از فردا شروع به کار می‌‎کنند.

خواجه نائینی با بیان اینکه نظافت 110 کیلومتر از راه نجف بر عهده شهرداری مشهد است، گفت: 320 اتوبوس‌ران و عامل فنی و اجرایی به همراه 103 دستگاه اتوبوس عازم نجف شده‌اند که وظیفه جابه‌جایی زائران اربعین را بر عهده دارند که این خدمات به‌صورت کاملاً رایگان به زائران اباعبدالله ارائه می‌شود.

رئیس ستاد اربعین شهرداری مشهد ادامه داد: امسال برای اولین بار اتوبوس‌های شهرداری مشهد به‌صورت 3 شیفته و 24 ساعته اقدام به جا به جایی زائران می‌کنند و جهت سهولت در نظافت راه‌های پیاده‌روی اربعین 17 دستگاه مکانیزه جمع‌آوری زباله نیز به نجف اعزام شده است.

وی با بیان اینکه خدمات شهرداری مشهد به زائرین اربعین تا یک روز پس از اربعین ادامه دارد، افزود: تمام تجهیزات و اتوبوس‌ها 28 مهر ماه به سمت مشهد حرکت می‌کنند زیرا پس از راهپیمایی اربعین در مشهد ما به استقبال راهپیمایی آخر صفر به مناسبت شهادت امام رضا(ع) می‌رویم.

خواجه نائینی یادآور شد: طی برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده شهرداری مشهد تنها وظیفه نظافت و جابه‌جایی زائران را بر عهده دارد و امسال موکب پذیرایی از زائران توسط شهرداری مشهد برپا نمی‌شود.

رئیس ستاد اربعین شهرداری مشهد با بیان اینکه سعی شده است تا افرادی که برای خدمت‌رسانی به عراق اعزام‌شده‌اند، زیارت اولی باشند، گفت: قطعاً این خدمت‌رسانی یک خدمت‌رسانی معمولی نیست و تمام همکاران ما که به این سفر پر فیض مشرف می‌شوند با شوق و علاقه خاصی پای در این راه می‌گذارند لذا این سفر تأثیر بسزایی در معنویت و خودسازی افراد خواهد داشت.

وی تصریح کرد: سال‌های گذشته شهردار نجف و کربلا از عملکرد پاکبان های ما رضایت کامل داشتند و از طرف دیگر این افراد پس از بازگشت از اربعین حسینی از عنوان خدام الحسین(ع) به خدام الرضا(ع) تغییر نام می‌دهند و خود را برای مراسم آخر سفر و شهادت امام رضا(ع) آماده می‌کنند.

خواجه نائینی بیان کرد: امسال تعداد اتوبوس‌های اعزامی ما افزایش نداشته است اما به دلیل حجم بالاتری از زائران که پیش بینی می‌شود به اربعین حسینی بروند، اتوبوس‌ها را در سه شیفت فعال کرده ایم تا بتوانند خدمات خوبی به زائران ارائه دهند.

انتهای پیام/