به گزارش صبح توس؛کرمعلی قندالی، رئیس امور عشایری کشور عصر امروز در جلسه امور عشایری قوچان که در سالن اجتماعات شهدای دولت در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: زندگی عشایری در عین حال که بسیار شرافتمندانه و با کرامت است اما با سختی ها و دشواری های بسیار زیادی همراه بوده و علیرغم اینکه عشایر کشور حدود یک و هشت دهم درصد از جمعیت کشور را به خود اختصاص داده است اما چهار برابر سرانه تعیین شده خود، تولید می کند.

 

زندگی عشایری، الگوی موفقی در حوزه اقتصاد مقاومتی است

وی با بیان اینکه سالانه شش میلیون تن انواع محصولات دامی، لبنی و ... توسط عشایر تولید می شود، ادامه داد: زندگی عشایر در ابعاد مختلف از جمله اقتصاد مقاومتی، رونق تولید، بهره وری و حتی اشتغال، الگوی بسیار خوب و موفقی برای سایر اقشار جامعه محسوب می شود و علیرغم اینکه برخی تصور می کنند که به دلیل فرایند سنتی تولیدات عشایر، میزان بهره وری در این قشر بسیار پایین است، اما واقعیت اینگونه نبوده و نیست زندگی عشایری با طبیعت و ناهنجاری های طبیعی تطبیق داشته و با رویکرد درون زایی، خوداتکایی و بهره وری بالا در حال حرکت روبه جلو می باشد.

وی با بیان اینکه سرانه دام هر خانواده عشایر در کشور 111 راس بوده اما این سرانه در خراسان رضوی به ازای هر خانواده 190 راس می باشد، افزود: خراسان رضوی در زمینه استفاده از روش های نوین از جمله تغذیه دام، بهره گیری از سیستم های پویا در مدیریت و افزایش بهره وری در کشور پیشتاز است؛ به گونه ای که در سال گذشته از سهمیه 400 هزار تنی تامین کنسانتره برای تغذیه دام های عشایر کشور حدود 40 هزار تن یعنی 25 درصد کل سهمیه کشور، توسط این استان جذب و در اختیار عشایر منطقه قرار گرفت.

 

تعاونی های عشایری تسهیلات قرض الحسنه 2 میلیارد تومانی دریافت می کنند

قندالی با بیان اینکه سال گذشته 34 میلیارد تومان از تسهیلات 200 میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی توسط خراسان رضوی جذب شد، خاطر نشان کرد: در سال جاری نیز حدود 400 میلیارد تومان تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی با سود 10 درصد در نظر گرفته شده است و پیش بینی می شود حدود 60 میلیارد تومان به خراسان رضوی تعلق بگیرد.

وی با بیان اینکه از محل اعتبارات 1012 نیز اعتبارات بسیار خوبی برای تشکل های عشایری در نظر گرفته شده است و هر تعاونی عشایری می تواند بدون هیچ محدودیتی تا سقف دو میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه با مدت زمان پرداخت پنج ساله دریافت کند و همچنین با هماهنگی های انجام شده پروانه های چرای دام و کارت یارانه عشایر می تواند به عنوان وثیقه دریافت تسهیلات لحاظ شود، تصریح کرد: 66 هزار کیلومتر راه دسترسی عشایری در کشور وجود دارد که 95 درصد مسیرهای دسترسی را شامل می شود که سالانه می بایست مورد تعمیر و مرمت قرار گیرد و همچنین روزانه 600 تانکر آبرسانی ویژه عشایر در کشور فعالیت می کند که 120 تانکر و 140 دستگاه خودروی سواری کمک دار طی یکسال اخیر خریداری و در اختیار امور عشایری قرار گرفته است.

 

تخصیص اعتبار 18 میلیون یورویی برای آبرسانی به عشایر

رئیس سازمان امور عشایر کشور با بیان اینکه در سال جاری اعتبار 18 میلیون یورویی برای آبرسانی شبکه ای در مناطق عشایری پیش بینی شده است، بیان داشت: تاکنون 25 درصد از این اعتبار تخصیص یافته و 470 پروژه نیز تعریف شده است که یکی از این پروژه ها، ویژه عشایر قوچان بوده که طبق برنامه ریزی های انجام شده با اعتبار 800 میلیون تومانی آبرسانی شبکه ای برای حدود 70 خانوار عشایری این شهرستان انجام خواهد گرفت.

وی با اشاره به توافقات انجام شده با وزارت نیرو و ارتباطات نیز گفت: طبق توافقات انجام شده با وزارت نیرو طی دو سال آینده، 25 هزار خانوار عشایری کشور با حداکثر 10 درصد خودیاری، با هدف تولید انرژی پاک و مورد نیاز خود به پنل های خورشیدی مجهز می شوند و همچنین وزارت ارتباطات متعهد شده است که 80 درصد از نقاط کور ارتباطی را با نصب تجهیزات رفع مشکل کند.

 

سکونتگاه های در آتش سوخته عشایر خراسان در مراوه تپه بازسازی می شود

وی با بیان اینکه در حوزه های فرهنگی، بهداشت و درمان، آموزش  و... اقدامات و برنامه ریزی های بسیار خوبی انجام شده و یا در دست اقدام است، تاکید کرد: معتقدیم هیچگونه هدررفتی در حوزه هزینه های خدمات رسانی به عشایر کشور وجود ندارد، زیرا اگر یک ریال برای عشایر هزینه شود، ده برابر این هزینه به کشور بازخواهد گشت و از سویی عشایر کشور در 20 هزار نقطه از کشور حضور دارند که این مساله نیز نقش موثری در تامین امنیت کشور دارد.

قندالی با بیان اینکه تمام نقدهای عشایر منطقه را به دلیل برخی مشکلات پیش آمده در منطقه مراوه تپه را می پذیرم، یادآور شد: تمام مشکلات پیش آمده در منطقه مراوه تپه برای عشایر قوچان و شهرهای اطراف را بارها و بارها در سطوح مختلف، پیگیری کرده ایم و با تلاش مسئولین منطقه امیدواریم سال بسیار خوبی را پشت سر خواهم گذاشت.

رئیس سازمان امور عشایر کشور در پایان با بیان اینکه 310 پرونده دریافت تسهیلات برای عشایر قوچان تشکیل شده است و در نوبت بررسی و پرداخت قرار دارد، گفت: برای تمام عشایر قوچانی که سکونت گاه های آنها در منطقه مراوه تپه در آتش سوخته تسهیلات قرض الحسنه 40 میلیون تومانی با دوره پنج ساله و با وثیقه زنجیره ای در نظر گرفته ایم و پرداخت آن نیز به زودی آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/