به گزارش صبح توس؛ عباس کشاورز، معاون زراعت وزارت جهاد کشاورزی در همایش روز ملی پنبه که در سالن سرو کاشمر با حضور مسئولان کشوری، استانی و شهرستانی برگزار شد، با بیان اینکه پنبه می تواند برای کشور تولید ثروت کند، اظهار داشت: بسیاری از کشورها از صنعت پنبه خود حمایت خاص دارند و این تنها مختص بخش کشاورزی نیست.

وی با بیان اینکه در صنعت پنبه، فرآیند بسیار متنوع صنعتی، تقاضای روزافزون برای کیفیت کالاهای فراوری و تمام تکنولوژی های کشاورزی وجود دارد و باید بیش از این به این صنعت توجه کنیم، خاطرنشان کرد: نفت یک درآمد بزرگ برای کشور دارد که اگر اتفاقی برای آن بیفتد تلاطم های زیادی را دچار می شویم و باید به دنبال محصول جایگزین برای آن باشیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه چرخه صنعت و ارزش افزوده و صادرات را با این محصول گره زده‌اند و در بسیاری از کشورها پنبه حکم نفت را برای آن‌ها دارد، تصریح کرد: ورود کشور به امر پنبه بعد از گندم و چغندرقند بود و در دهه ۷۰ به واسطه اهمیت پنبه یک مرکز تحقیقاتی پنبه شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد وابستگی اقتصاد به نفت در ۵ سال گذشته کم شده که گام خوبی است ولی هنوز جای کار دارد، اذعان کرد: سطح زیر کشت در بسیاری از استان ها بالا رفته است که در این میان استان گلستان در این زمینه رشد شگفت‌انگیزی را دارد و همچنین اردبیل رکورد دار عملکرد پنبه در کشور است.

کشاورز با اشاره به مشکلات موجود در کشت پنبه عنوان کرد: عملکرد پنبه باعث می شود که کشاورزان زیاد به سمت آن روی نیاوردند و دومین مشکل پنبه هزینه بالای تمام شده آن است.

وی با بیان اینکه پنبه یکی از 5 محصولی است که بالاترین نیاز آبی را دارند که با توجه به بحران آب باید این مشکل حل شود و راه حل هایی آمده و در برخی از استان ها در حال اجرا شدن است، تشریح کرد: تکنولوژی کشت نشایی یکی از این راه حل های است که باعث صرفه جویی ۴۰ درصدی در این زمینه می شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر اینکه پنبه کار باید مورد حمایت صنعت قرار گیرد و کشاورز باید ثبات و پایداری برای قیمت و درآمد داشته باشد، بیان کرد: پنبه نیاز به مدیریت در تمام مراحل کاشت، داشت و برداشت دارد و شرکت های فنی خصوصی برای مدیریت مراحل پنبه باید ایجاد شود و این خلأ را پر کنند.

وی با اشاره به اینکه مقامات سیاسی و بازرگانی کشور باید در واردات هر تولیدی که به پنبه ربط دارد را سخت گیری داشته باشند، تأکید کرد: پنبه مال بخش صنعت است و باید از این محصول و کشاورزان این بخش حمایت کنند تا هم به صنعت و هم تولید کنندگان کمک شود.

 

پنبه در 21 شهرستان از خراسان رضوی کشت می شود

محمدرضا اورانی، مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی در این همایش با بیان اینکه پنبه در 17 استان کشور کشت می شود، اظهار داشت: بیش از 77 درصد در استان های خراسان جنوبی، فارس، خراسان رضوی و گلستان زیر کشت پنبه دارند.

وی با تأکید بر اینکه از بین این استان ها خراسان رضوی بیشترین میزان زیر کشت پنبه و فارس بیشترین میزان تولید پنبه را دارد، خاطرنشان کرد: پنبه در 21 شهرستان از 30 شهرستان استان خراسان رضوی کشت می شود و شهرستان های تایباد، درگز، رشتخوار، بردسکن، سبزوار و نیشابور بیشتری میزان کشت را دارند.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی ضمن تأکید بر تعامل بخش صنعت و کشاورزی، اظهار کرد: سال گذشته ۵۲ هزار عدل محصول کارخانه جات خراسان رضوی بوده که در صنایع ریسندگی استان مورد استفاده قرار گرفته است.

 

به دنبال ایجاد یک شهرک پوشاک و نساجی به کمک صنعتگران در مشهد هستیم

علی رسولیان، معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی در این همایش با تأکید بر اینکه فراهم کردن زمینه کار برای مردم از تأکیدات مقام معظم رهبری است، تصریح کرد: اگر می خواهیم در روستاها شغل ایجاد و هر خانه ای به یک کارخانه تبدیل شود باید به محصول پنبه توجه جدی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مهمترین محصولی که می تواند یک اشتغال گسترده ایجاد کند پنبه است، اذعان کرد: پنبه محصولی است که از زمان تولید، بهره برداری، تولید پارچه، فروش و... یک چرخه گسترده ای در بازار ایجاد می کند و بخش ویژه ای از اقتصاد را شکل می دهد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه اگر بتوانیم تولید خوبی داشته باشیم و با محصولات خارجی مبارزه کنیم باید به موضوع پنبه توجه داشته باشیم، عنوان کرد: نساجی از جمله بخش صادرات مهم کشور است که استان خراسان رضوی بازارهای خوبی در عراق، افغانستان و کشورهای آسیا میانه دارد.

وی با بیان اینکه با عضویت ایران در اتحادیه اوراسیا، قطعاً بازارهای روسیه و آسیای میانه فرصتی برای محصولات تولید کشور ما خواهد شد و می توانیم در بخش پوشاک اثرگذار باشیم، تشریح کرد: علیرغم اینکه با تحریم مواجه هستیم صادرات محصولات نساجی و پوشاک در سال گذشته در استان و کشور یک رشد قابل توجهی داشته است.

رسولیان با تأکید بر اینکه قاچاق یکی از رقبای اصلی در حوزه نساجی بود، بیان کرد: تحریم ها و فشارها به ما در زمینه مبارزه با قاچاق کمک کرده است و رقابت صنعت گران را راحت‌تر کرده است.

وی با بیان اینکه در خراسان رضوی به دنبال افزایش بخش پنبه و زیربخش های آن هستیم، تأکید کرد: خراسان رضوی در زمینه پوشاک و نساجی توانمند است و افراد و کار آفرین های توانمندی در این زمینه دارد.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه به دنبال ایجاد یک شهرک پوشاک و نساجی به کمک صنعتگران در مشهد هستیم، ابراز کرد: اگر این فرایند به درستی مدیریت شود قطعاً در صادرات استان و مقابله با کالاهای وارداتی نقش مهمی خواهد داشت.

انتهای پیام/