حجت‌الاسلام حمید ایزدی، معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان در گفت‌وگو با صبح توس؛ پیرامون برنامه های فرهنگی حوزه علمیه خراسان در مراسم اربعین ۹۸ اظهار کرد: حوزه علمیه خراسان نسبت به تبلیغ و ترویج معارف الهی و اهل‌بیت(ع) اقداماتی را در نظر دارد و در همین راستا در موسم پیاده روی اربعین و حضور میلیونی مردم که زائران نیازمند و مشتاق مباحث دینی هستند نسبت به اعزام مبلغان حوزوی اقدام شده است.

وی افزود: مبلغان حوزوی باید باید بتوانند پاسخگوی نیازهای تبلیغی و دینی مردم باشند لذا از سه ماه گذشته دوره های توانمندسازی، دانشی و بصیرت افزایی برای مبلغان اربعین اجرایی شده است.

معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان با اشاره به مطرح شدن مباحثی در خصوص عراق شناسی برای مبلغان گفت: در مراسم اربعین امسال نیز بیش از ۲۰۰ نفر از مبلغان خواهر و برادر عازم این سفر هستند.

وی با اشاره به اینکه به جهت گستردگی حضور افراد از کشورها و ملل مختلف در پیاده روی اربعین به عنوان حرکت جامعه ساز جهانی، ضرورت تبلیغ گسترده مشاهده می‌شود افزود: شب گذشته در مدرسه علمیه نواب مشهد بدرقه مبلغان صورت گرفته است که ابتدا در شهر قم و سپس در مراسم اربعین حضور خواهند یافت.

حجت‌الاسلام ایزدی تصریح کرد: مبلغان اعزامی از سطوح سه به بالا و درس خارج انتخاب شده اند و بر اساس ارزیابی صورت گرفته مقرر شده تا طلبه های توانمند اعزام شوند.

وی افزود: علاوه بر مسیرهای پیاده روی اربعین در مسیر نجف، کوفه و کربلا طلبه ها مشغول تبلیغ خواهند بود و این تیم اعزامی از طلبه ها به مدت ده روز این مراسم معنوی حضور خواهند داشت.

معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان خاطرنشان کرد: آمار اعزام مبلغ نسبت به سال های گذشته افزایش دو برابری داشته است که متولی آن حوزه علمیه خراسان است.

وی افزود: مبلغان اعزامی پس از مصاحبه های انجام شده و ارزیابی صورت کرفته مورد جذب قرار گرفته اند و برای این مسئولیت مهم برگزیده شده‌اند.

حجت‌الاسلام ایزدی با بیان اینکه برای موکب های اصلی در مسیر نجف و کوفه برنامه های فرهنگی و مسائل تبلیغی برای زائران در نظر گرفته شده است گفت: در راستای ترویج مباحث تبلیغی نرم افزاری تهیه شده است که برای اولین بار در کشور تولید شده است.

وی افزود: این نرم افزار با عنوان «همسفر اربعین» در اختیار عموم طلبه ها و مبلغان قرار گرفته است و نیازهای مبلغ را در زمینه بحث های تبلیغی و محتوایی پوشش می دهد.

 معاون تبلیغ حوزه علمیه خراسان تصریح کرد: البته عموم مردم نیز می توانند از این نرم افزار استفاده کنند و دارای بخش‌های مداحی، سخنرانی، سخن نگاشت از منویات مقام معظم رهبری به چهار زبان زنده دنیا، توصیه‌های پزشکی است.

وی افزود: امسال جمعیت بیش تری نسبت به سنوات اخیر به این راهپیمایی اعزام شده و طلاب خواهر و برادر در این ماموریت بزرگ شرکت دارند و قرار است پیام اربعین را به گوش جهانیان برسانند.

انتهای پیام/