به گزارش صبح توس؛ رضا مجرائی‌مقدم ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل اداره امور مالیاتی شهرستان نیشابور اظهار داشت: نیشابور در کنار گردشگری، دامداری و کشاورزی در کنار صنایع دستی جایگا بالایی دارد ولی متاسفانه طی یک سال گذشته تجربه زندگی در نیشابور کم توجهی به این شهر را احساس می‌کنم.
مدیریت امور مالیاتی شهرستان نیشابور تاکید کرد: سعی کرده‌ایم با اعتمادسازی در شهرستان نیشابور، مردم را به این اداره خوش‌بین کنیم و حرف مردم را قبول کنیم، در سال گذشته کمترین تنش و با آرامش دریافت مالیات را به حداکثر رسانیدم.
وی خاطر نشان کرد: ۹۴ درصد از پیش‌بینی‌های وصول مالیات را در شهرستان نیشابور در سال گذشته محقق شده است و در ۶ ماهه اول امسال نیز توانستیم ۱۱۰ درصد پیش‌بینی‌های کل سال را محقق کنیم.
مجرائی‌قدم خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال هزار و ۲۹۲ میلیارد ریال مالیات از مردم دریافت شده است که از این میزان ۷۲۶ میلیارد ریال مالیات مستقیم و ۵۶۶ میلیارد ریال مالیات غیر مستقیم بوده است.
وی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی به مردم جهت نحوه هزینه کرد مالیات‌های آن‌ها و تولید کنندگان می‌تواند آن‌ها را به پرداخت مالیت تشویق کنند. دیگر بر روی درآمدهای نفتی نمی‌توان حساب کرد و باید کشور را با درآمد مالیات اداره کنیم.
مدیریت امور مالیاتی شهرستان نیشابور افزود: حمایت از تولیدکنندگان داخلی باعث رونق تولید داخل شده است که می‌تواند برای کشور مثمر ثمر باشد.
مجرائی‌مقدم گفت: نیشابور ۱۲ درصد از درآمدهای مالیاتی استان خراسان رضوی را تامین می کند. همچنین حدود ۹ درصد از سهم مالیات نیشابور توسط صنعت پرداخت می‌شود.
وی با اشاره به ساخت اداره مالیاتی نیشابور عنوان داشت: با پیگیری هایی نمایندگان، شهرداری، فرمانداری و میراث فرهنگی ساخت این ساختمان در حال پیگیری است و طرح این ساختمان برای ۱۰۰ سال آینده است.
مدیریت امور مالیاتی شهرستان نیشابور اظهار داشت: ۸۵ درصد از این ساختمان کامل شده است و زمان تکمیل پروژه بستگی به تامین مالی آن دارد.
مجرائی‌مقدم گفت: فعالیت‌های زیرزمینی باعث فرار مالیاتی می‌شود، پزشکان و وکلا در حدی معاف از مالیات سالانه هست ولی ما هدفمان گرفتن مالیات از مصرف کنندگان این خدمات هست و باید به این افراد اطلاع رسانی کرد. سهم زیادی از مالیات نیشابور را پزشکان پرداخت می‌کنند و باید از آن‌ها قدردانی شود.
وی عنوان داشت: صنعتگران مالیات بر ارزش افزوده را جدی نگرفته بودند و امیدواریم با کمک مردم وضعیت بهتر شود. همچنین مجلس شورای اسلامی در حال بررسی ایرادات است.
مدیریت امور مالیاتی شهرستان نیشابور اظهار داشت: تمام خدمات اداره مالیات به صورت کامل الکترونیکی است همچنین پیشنهاد دادیم که همیار مالیات به مانند همیار پلیس ایجاد شود که مورد موافقت آموزش و پرورش قرار نگرفت.
مجرائی‌مقدم گفت: شرکت‌های پردیس سرام، پردیس پاژ و اگزوز بعد از فولاد معمولا بیشترین حجم مالیات را در شهرستان نیشابور دارند.
وی عنوان داشت: شرکت های دانش بنیان و سازمان های مردم نهاد در صورت فعالیت در چهارچوب قوانین می توانند از معافیت های مالیاتی بهره ببرند.
مدیریت امور مالیاتی شهرستان نیشابور اظهار داشت: از ابتدای امسال ۵۰۰ میلیارد ریال جرائم مالیاتی قابل بخشش در نیشابور مورد بخشودگی قرار گرفته است.