به گزارش صبح توس؛ سلیمان گلی دبير جشنواره، صبح امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این جشنواره طی روزهای ۱۱ تا ۱۶ آبانماه برگزار می شود، افزود: جشنواره با هدف معرفي زعفران به عنوان محصول پايه اين خطه خراسان كه بزرگترين توليد كننده طلاي سرخ در جهان است و نيز كمك به افزايش سرانه مصرف زعفران برگزار مي شود.

وی معرفي قطب توليد و عرضه زعفران، ثبت و مستند‌سازي مراحل مختلف برداشت و فرآوري و بسته ‌بندي اين محصول را از ديگر اهداف جشنواره عنوان و بيان كرد: اين رويداد فرهنگي توسط انجمن عكاسان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي تربت حيدريه براي پنجمین سال پياپي برگزار مي شود.

گلی به موضوعات جشنواره عكس زعفران نيز اشاره کرد و گفت: در بخش اصلی زعفران، برداشت فرآوری، تاثیر زعفران در اقتصاد و زندگی مردم تربت حیدریه و زاوه، گردشگری زعفران، رعایت بهداشت در برداشت و فرآوری گلهای زعفران مورد نظر است.

دبیر جشنواره ملی عکس زعفران اظهار داشت: در بخش جنبی که به صورت غیرحضوری برگزار می شود، موضوعاتی همچون استفاده از زعفران درغذاهای ایرانی وخارجی، استفاده از زعفران به عنوان رنگ دهنده و تزیین کننده شیرینی ها، به عنوان طعم دهنده درشربت ها و نوشیدنی ها، در صنایع رنگ سازی سنتی و مدرن،  در صنایع عطرسازی وخوشبوکننده ها، درمرمت ونگهداری آثار هنری و همچنین  به عنوان عامل نشاط آوری وعامل موثردر کاهش افسردگی در این جشنواره در نظر گرفته شده است.
.
وی با بیان اینکه امسال بخش ویژه معرفی شهر تربت حیدریه نیز به جشنواره اضافه شده، گفت: در این بخش عکاسی از آثارمعماری قدیم و جدید، مناظر و چشم اندازهای شهری، زیبایی ها، حضورمردم در بازارها، مشاغل، المانهای شهر، پارکها، پیشکوه، باغملی، آرامگاه قطب الدین حیدر،کاروانسرای طبسی، رباط لاری، حمام حاجی رییس، رباط علیا، شبهای تربت و موارد مشابه مورد نظر است.

گلی گفت: علاقه مندان به شرکت در جشنواره می توانند برای ثبت نام اولیه و ارسال رزومه هنری به سامانه جشنواره به آدرس الکترونیکی saffronphotofestival.com مراجعه کنند.


وی آخرين مهلت ارسال رزومه را، 28 مهرماه جاری عنوان و اظهار کرد: آخرین مهلت دریافت آثار بخش اصلی و جنبی نیز، ساعت 24 روز14 آبان ماه امسال خواهد بود.

به گفته گلی علاقه مندان برای انجام مکاتبه کتبی نیز می توانند به آدرس تربت حیدریه، اداره فرهنگ وارشاد اسلامی جنب باغملی و یا با تلفن 52238808 -051 داخلی 2 کارشناس هنری تماس بگیرند.


انتهای پیام/