به گزارش صبح توس؛ سید مهدی حسینی صبح امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه در ‌محل ایستگاه مرکزی آتش‌نشانی گفت: نیشابور بزرگترین آتش‌نشانی استان خراسان رضوی بعد از مشهد است و از ابتدای امسال، هزار و ۶۲۶ مورد حادثه آتش‌سوزی و امداد و نجات تا به امروز بوده است که ۱۰۵۳ مورد حریق و ۵۷۳ مورد نجات بوده است.
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرستان نیشابور خاطر نشان کرد: ۶ مورد حادثه غرق شدگی با ۶ فوتی و دو مورد تصادف منجر به آتش سوزی بود که متاسفانه در این حوادث ۶ نفر در آتش سوختند.
وی افزود: در ستاد فرماندهی سامانه جامع آتش‌سوزی برای مشخص شدن محل تماس گیرنده با اعتبار یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال افتتاح شده است.
حسینی خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال ۱۸ هزار تماس با مرکز آتش‌نشانی بوده است که ۴۷ درصد مزاحمت‌های تلفنی و ۴۰ درصد امور غیرمرتبط بوده است به معنای این که فقط ۱۳ درصد از تماس ها اعلام حادثه بوده است.
وی افزود: امسال چندین دامداری نیز در نیشابور مورد آتش سوزی قرار گرفت و دلیلش   تجمع علوفه در فصل برداشت است که پیشنهاد داریم با هزینه کمی کارشناس آتش‌نشانی با پیشنهادهای دقیق از این موضوع جلوگیری کنند.
حسینی خاطر نشان کرد: امسال به دلیل بارندگی‌های زیاد در ابتدای امسال، ۶۰ درصد افزایش آتش‌سوزی مزارع را شاهد بودیم و برای این امر کلاس‌های آموزشی زیادی را برای بخش‌ها گذاشتیم. به دلیل این بارندگی‌ها علف‌ها تا کنار جاده‌ها آمده بودند و برخی از این آتش‌سوزی‌ها به دلیل انداختن ته سیگار به خارج از ماشین و افتادن بر روی این علف ها بود.
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرستان نیشابور افزود: در سال گذشته هشت مورد حریق تانکر سوخت بر اثر تصادف  داشتیم که امسال به یک مورد کاهش یافت.
وی افزود: متاسفانه به دلیل عبور خودروهای مردم از آب راه‌های مسیرهای جاده‌ای ایجاد شده توسط اداره راه، گیرافتادگی‌های زیادی داریم که این اداره باید در ایامی که بارش نیست خروجی‌های آب این مسیرها را مشخص و تعبیه کنند.
وی افزود: ۱۵۰ نفر طی امسال آتش‌نشان داوطلب داشته‌ایم که در انتهای سال گذشته از این آتش‌نشان‌های داوطلب در چهارشنبه آخر سال استفاده کردیم. همچنین آموزش‌های عمومی و تخصصی در قالب همیار آتش نشان و ستاد اوقات فراغت داشته‌ایم که در‌ مجموع تعداد ۱۱ هزار نفر این آموزش‌ها را فرا گرفته اند.
حسینی افزود: آموزش‌ها و کپسول‌ها اطفاع حریق به رانندگان تاکسی داده شده است و این آموزش‌ها باعث جلوگیری از گسترش آتش در سه خودرو توسط راننده تاکسی‌ها شده است. هر کسی که از خاموش کننده خود برای خاموشی آتش استفاده کند آتش‌نشانی رایگان کپسول را شارژ می‌کند..
وی افزود: میانگین زمان رسیدن به محل حریق سه دقیقه تا سه دقیقه و ۳۰ ثانیه است و استاندارد جهانی این موضوع پنج دقیقه است. همچنین ۴۵۰ نقطه ناایمن در سطح شهر نیشابور توسط آتش‌نشانی شناسایی شده است و به اداره‌های مربوطه اعلام شده است و اگر در این مناطق اتفاقی بیافتد مسئول آن اداره باید پاسخگو باشند.
رئیس سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرستان نیشابور افزود: بازار سرپوش و پاساژ قائم از نقاط پرخطر نیشابور است که دستورات ایمنی به آن‌ها داده شده است تا اصلاحات را انجام دهند. همچنین ساختمان جهاد دانشگاهی به عنوان ساختمان نمونه ایمن شناسایی و تقدیر شد.
انتهای پیام/