به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی ناهیدی، امام جمعه خلیل آباد ظهر امروز در نشست شورای فرهنگ عمومی شهرستان خلیل آباد که با هدف نقش فرهنگ در پیشبرد طرح مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی برگزار شد، اظهار داشت: حرکت بسیار خوبی در سطح کشور در خصوص حل مسائل اقتصادی که دشمن در قالب تحریم و فشارهای اقتصادی دنبال می کرد انجام شده است.

وی با بیان اینکه دشمن نتوانسته به اهداف خود در مسائل اقتصادی برسد، خاطرنشان کرد: مسائل اقتصادی چیزی شبیه جنگ نظامی است، همان‌طور که در جنگ همه به صحنه آمدند و افتخار آفریدند و جنگ به نفع ایران تمام شد در مسائل اقتصادی نیز باید همه به میدان وارد شوند.

امام جمعه خلیل آباد با تأکید بر اینکه طرح توسعه مثلث اقتصادی و فرهنگی که در خراسان رضوی دنبال می شود بسیار ارزشمند است، تصریح کرد: این طرح از سمت مسئولان و معین‌های اقتصادی دنبال می شود که یک حرکت امیدوارکننده در جهت حل مشکلات اقتصادی است.

وی با اشاره به اینکه گاهی بخش نامه های متضاد باعث عدم هماهنگی در حوزه اقتصادی می شود که خوشبختانه این تضادها حال برطرف شدن است، اذعان کرد: مردم به لحاظ افق روشنی که در مسائل اقتصادی و مبارزه با مفسدان اقتصادی ایجاد شده است شاهد رونق اقتصادی در برخی حوزه ها هستند، به طور مثال کارخانه هایی که تعطیل یا نیمه تعطیل بودند به مدار تولید برگشته اند و بر اساس آمار ارائه شده، در ۱۹ استان شاهد کاهش بیکاری بوده ایم.

ناهیدی با بیان اینکه مسئولان به این نتیجه رسیده اند که اگر به توان داخلی توجه شود می توانیم موفق تر باشیم، عنوان کرد: هنوز شاید شاهد قوانین دست و پاگیر باشیم ولی این قوانین به اشکال مختلف در حال تسهیل است.

وی ضمن تأکید بر اهتمام مضاعف به مسائل اقتصادی، تشریح کرد: اگر طرح مثلث توسعه اقتصادی در شهرستان خلیل آباد با موفقیت دنبال شود می تواند الگویی برای دیگر شهر ها و حتی استان های دیگر کشور باشد.

امام جمعه خلیل آباد با اشاره به اینکه سبک زندگی ما باید سبک زندگی اسلامی در مسائل اقتصادی باشد، بیان کرد: چند برابر دنیا از حامل های انرژی استفاده می کنیم که این در بسیار از شاخص های به همین منوال است و این نگرش ها باید تغییر کند.

وی همچنین در ادامه تأکید کرد: دایره مسائل اقتصادی بسیار وسیع است و معین‌های اقتصادی و فعالان اقتصادی می توانند در بحث کشمش خلیل آباد ورود پیدا کنند تا وضعیت بازار کشمش با حضور آن‌ها سر و سامان بیشتری بگیرد.

 

اعضای شورای فرهنگ عمومی می توانند در اجرای مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی گام بردارند

مریم افتخاری، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی خلیل آباد در این نشست با بیان اینکه طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی در استان خراسان رضوی در حال اجرا است و فرهنگ نیز در این طرح جای دارد، اظهار داشت: باید با استفاده از مسائل فرهنگی در حوزه اقتصاد و با استفاده مسائل اقتصادی در حوزه فرهنگ نقش آفرین باشیم.

وی با بیان اینکه اعضای شورای فرهنگ عمومی می توانند در این طرح سهیم باشند و در راستای اجرای مثلث توسعه اقتصادی فرهنگی گام بردارند، خاطرنشان کرد: ایجاد گذرهای فرهنگی در شهرستان ها، کسب و کارهای فرهنگی، ایجاد کاروان های فرهنگ و هنر در سطح روستاهایی که از شهر دور هستند به منظور شناسایی استعدادهای نهفته هر روستا، اجرای عمومی تئاتر با فروش بلیت، برگزاری کنسرت های موسیقی و... از جمله مواردی است که می تواند به اقتصاد حوزه فرهنگی کمک کند.

 

مثلث توسعه اقتصادی بهترین شرایط را برای یک توسعه پایدار فراهم می کند

ابراهیم قاسم پور فرماندار خلیل آباد در این نشست با بیان اینکه طرح مثلث توسعه اقتصادی، بر اساس مشارکت مردم محور در حوزه اقتصادی است، تصریح کرد: دولت به این نتیجه رسیده است که در شرایط فعلی باید مردم وارد عرصه شوند و به بحث اقتصادی کمک کنند.

وی با تأکید بر اینکه مثلث توسعه اقتصادی همه قوا ها و مجموعه را درگیر کرده است تا بتوانیم مشارکت اقتصادی داشته باشیم، اذعان کرد: معین‌های اقتصادی تولید ایده می‌کنند و مثلث توسعه اقتصادی بهترین شرایط را برای یک توسعه پایدار فراهم می کند.

فرماندار خلیل آباد با اشاره به نقش فرهنگ و هنر در توسعه اقتصادی، عنوان کرد: ایجاد گذر فرهنگی بسیار می تواند در این بحث تأثیرگذار باشد و امروز این گذر فرهنگی می تواند در فضای مجازی بسیار گسترده تر دنبال شود.

وی با بیان اینکه ۶ روستا در شهرستان خلیل آباد به عنوان پایلوت در بحث طرح مثلث توسعه اقتصادی انتخاب شده اند، تشریح کرد: نیاز سنجی و ظرفیت سنجی از استعداد ها و ظرفیت های هر روستا انجام می شود و هیئتی از معتمدین با کمک معین اقتصادی در روستاها شکل می گیرد و شناسنامه ای از تمام ظرفیت های روستا ایجاد می شود.

انتهای پیام/