محمود توکلی راد، معاون بهداشت و درمان سپاه امام رضا(ع) و از امدادگران حاضر در دوران دفاع مقدس در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: دلیل پیروزی رزمندگان ما در جبهه‌های حق علیه باطل خلوص، پاکی نیت و گذشتن از مادیات دنیا توسط آن‌ها بود و از آن مهم‌تر نفس مسیحای حضرت امام(ره) بود که زمانی که اعلام می‌کرد مردم جبهه‌ها را به حدی پر می‌کردند که حتی جای استراحت کم می آمد.

وی با اشاره به اینکه بانوان نیز نقش مهمی در پشت جبهه‌های جنگ داشتند، افزود: در آن زمان تمام افراد به دلیل درخواست امام(ره) با هر سن و جنسیتی به جبهه‌ها شتافته بودند و جالب اینجا بود که امام فتوای جهاد نداده بود و تنها از مردم خواست تا جبهه‌ها را پر و به رزمندگان کمک کنند.

دفاع مقدس باعث خودکفایی، پیشرفت و تعالی مسائل اخلاقی، اقتصادی و علمی‌ شد

توکلی راد ادامه داد: همان‌طور که امام(ره) فرمودند دفاع مقدس برای ما نعمت بود، امروز ما شاهد آثار و برکات جنگ تحمیلی در عرصه‌های مختلف هستیم که باعث خودکفایی، پیشرفت و تعالی مسائل اخلاقی، اقتصادی و علمی‌شده است.

معاون بهداشت و درمان سپاه امام رضا(ع) یادآور شد: تنها با یک ندای امام(ره) جبهه‌های حق پر از جوانان می‌شد و زمان عملیات وقتی اعلام می‌شد نیاز به باز کردن میدان مین داریم اکثر رزمندگان حاضر بودند روی مین برند تا بقیه بتوانند عملیات را پیش ببرند.

وی در خصوص وضعیت بهداشت و درمان در دوران دفاع مقدس، ادامه داد: در 6 ماه ابتدای جنگ ما در حوزه بهداشت و درمان بسیار ضعیف بودیم به‌عنوان مثال بنده در ابتدای جنگ با لباس شخصی و با یک کوله دارو مجبور بودم حجم زیادی از خدمات را با امکانات محدود ارائه دهم و حتی آمبولانس نداشتیم.

توکلی راد خاطرنشان کرد: پس از یک سال کم‌کم امکانات بهداشت و درمان به جبهه‌های جنگ سرازیر شد و از سال 64 به بعد با اعزام پزشکان متخصص به جبهه‌ها شاهد کلاسیک شدن جنگ شدیم و توانستیم پیشرفت‌های قابل توجهی به دست آوریم.

دشمن چشم دیدن پیشرفت علمی ما را ندارد

این امدادگر دوران دفاع مقدس، گفت: از لحاظ پزشکی و عملی جمهوری اسلامی ایران پیشرفت قابل توجه داشته است به صورتی که ما امروز جزء چند کشور برتر در علم سلول‌های بنیادی هستیم و دشمن نخبه ما را در این رشته ترور کرد زیرا آن‌ها چشم دیدن پیشرفت ما را ندارند.

وی ادامه داد: امروز شاید به جرئت می‌توان گفت که تمام امت تحت فرمان مقام معظم رهبری هستند و حتی آن‌هایی که ظاهر حزب اللهی ندارند در جای جایش به میدان می‌آیند و از انقلاب و کشور خود حفاظت می‌کنند.

توکلی راد با اشاره به تأکیدات رهبری و امام(ره) بر میدان دادن به جوانان، گفت: همواره مقام معظم رهبری با سخنرانی‌هایشان باعث امید بخشی به جامعه می‌شوند و در دنیا حضور چنین رهبری بی‌سابقه است که این تعداد دیدار و سخنرانی در سال انجام دهد.

امروز شاهد خودکفایی در ساخت بسیاری از تجهیزات پزشکی هستیم

معاون بهداشت و درمان سپاه امام رضا(ع) تصریح کرد: تحریم‌ها در ابتدا باعث فشار در عرصه‌های مختلف به جامعه شد اما پس از مدتی شاهد بودیم جوانان ما با اتکا به دانش و توانایی خود بسیاری از وابستگی‌های کشور را به انواع دستگاه‌ها و تکنولوژی‌ها کم کردند و امروز شاهد آنیم که در عرصه تجهیزات پزشکی در ساخت بسیاری از دستگاه‌های بیهوشی و مانیتورینگ قلب که پیش از این کاملاً وابسته بودیم، به خودکفایی دست‌یافته‌ایم.

پیشرفت علم پزشکی در دوران انقلاب اسلامی هزار برابر شد

وی پیشرفت علم پزشکی در دوران انقلاب اسلامی را هزار برابر دانست و افزود: پیش از انقلاب ما قادر به ساخت حتی یک باند پانسمان نبودیم و تمام این اقلام وارداتی بود اما امروز این وارداتمان در حوزه تجهیزات پزشکی بسیار کاهش پیداکرده و خودمان می‌توانیم آن‌ها را بسازیم.

توکلی راد با اشاره به اینکه متأسفانه امروز شاهد کمرنگ شدن روحیه جهادی در اقشار مختلف جامعه و علی الخصوص در جامعه فرهیخته پزشکی هستیم، گفت: مسئولان کشور مانند پدران این ملت هستند و همان‌طور که فرزندان در یک خانواده از پدر الگو برداری می‌کنند، مردم نیز به مسئولان خود نگاه می‌کنند و از سبک زندگی آن‌ها کپی برداری می‌کنند.

معاون بهداشت و درمان سپاه امام رضا(ع) تصریح کرد: زمانی که مسئولان ما روی به تجملات و مادی‌گرایی آورده‌اند به طبع مردم ما نیز به آن سمت می‌روند و از طرف دیگر با اعمال سیاست‌های اشتباه در دوره‌های گذشته شاهد رشد تجمل‌گرایی و کاهش فرزند آوری بودیم که ضربات بدی به پیکر انقلاب زدند.

فساد به صورت سیستماتیک در دولت گسترش یافته است

وی با اشاره به اینکه فساد و تجمل‌گرایی به صورت سیستماتیک در دولت و سازمان‌های زیر مجموعه آن گسترش‌یافته است، افزود: متأسفانه این فساد آن‌قدر بزرگ است که نمی‌گذارند فردی مانند حجت‌الاسلام رئیسی، رئیس قوه قضاییه نیز با این فساد مبارزه کند، در مقابل آن جبهه می‌گیرند.

انتهای پیام/