به گزارش صبح توس؛ حسین مهرآبادی ظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: ۲۶ کلاس در شهرستان هنوز معلم ندارد و امیدواریم تا هفته های آتی از مناطق مختلف برای نیشابور به کارگیری شوند و فعلا مدیر و معاون مدارس در این کلاس ها تدریس می کند و همچنین ۵۷ نفر در قطب شهید شوشتری معلم حق التدریسی نیاز داریم. نیروی متخصص و فنی کمبود داریم و تجهیزات ما در مهارت آموزی کافی نیست.

وی افزود: امسال ۷۵ هزار ۴۶۵ نفر دانش آموز داریم که نسبت به سال گذشته رشد ۴ درصدی دانش آموز را شاهد بودیم این در حالی است که میانگین استان ۶ درصد است. متاسفانه از بسیاری نواحی روستایی دانش آموزان به شهر می آیند و این مهم کار ما را دشوار می کند.

مدیر آموزش و پرورش نیشابور ادامه داد: اینکه در کمتر از ۲ سال اخیر ۱۰ هزار دانش آموزان به مدارس ما اضافه می شود کار را از گذشته بیشتر می کند و باید هر سال ۶ مدرسه می ساختیم که امروز مشکلی نداشته باشیم.

وی بیان کرد:  معلمان در سال تحصیلی ۹۶-۹۷ ، ۴ هزار و ۶۲۸ نفر معلم بوده است و امسال ۱۳۰ نفر از معلمان ما بدلیل بازنشستگی از ما کاسته شده است و امسال ۲۶۵ نفر امسال بازنشسته شده اند.

مهرآبادی ابراز کرد: امسال سعی کرده ایم پروژه مهر را با آرامش شروع کنیم و خوشبختانه با تمهیدات امسال ۴۰ مدرسه حاشیه را با مدارس برخو دار پوشش داده ایم و ۱۴۳ میلیون تومان لوازم التحریر بین دانش آموزان محروم شهرستان توزیع شده است. 

وی با بیان اینکه وکیلی ۶ از مدارسی بود که گزینه دانشگاه فرهنگیان واحد دختران شود یادآور شد: این مهم به جهت نزدیکی به دانشگاه فرهنگیان پسران پیگیری می شد که با پیگیری ها لغو شد.

مدیر آموزش و پرورش نیشابور با اشاره به فشار نمایندگان برای تعیین دانشگاه فرهنگیان واحد دختران در وکیلی ۶ تاکید کرد: هر دو نماینده خواستار این اقدام بودند و هر دو نماینده متقاعد کردیم که دست از سر آموزش و پرورش بردارند.

وی با اشاره به مشکلات وکیلی ۸ بیان کرد: برای وکیلی ۸ آموزش و پرورش در سال ۹۶ محکوم شده است و حوزه علمیه جدا شده از این سرزمین نیست و در تلاش هستیم این موضوع حل و فصل شود.

مهرآبادی ادامه داد: چالش وکیلی ۸ برای نظام خوب نیست و به ما حوزه علمیه وقت داده است و با قیمت گذاری زمین وکیلی به مبغ ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان ما حاضر شدیم این زمین را خریداری کنیم ولی امام جمعه گفتند تبدیل به احسن شود.

وی اذعان کرد: امام جمعه معذوریت های شرعی دارد و اینگونه نیست که مقابل ما باشد و هدف ما این است که آقای وکیلی کار را در نیشابور ادامه دهند و نمی خواهیم حوزه علمیه و آموزش و پرورش مقابل یکدیگر قرار گیرند.

مدیر آموزش و پرورش نیشابور تاکید کرد: در آموزش و پرورش خبطی انجام شده و آن هم این بوده که زمین را از حوزه علمیه به مدت ۱۵ سال اجاره کرده اند و در مشهد آقای علم الهدی از سوی حوزه علمیه پشت قضیه وکیلی است و در سمت آموزش و پرورش معاون حقوقی وزارتخانه قرار دارد.

وی با اشاره به همکاری آموزش و پرورش با موسسه گاج اظهار کرد: چالش های فراوان داریم اما خیلی از موفقیت ها را مردم نمی دانند و هدف ما اجرای عدالت آموزشی است و در این زمینه کار زیاد کرده ایم ، کنکور برای اولیا مهم است و واقعیت جامعه این است که کسانی که وضعیت مالی خوبی دارند تلاش می کنند فرزند خود را به کلاس های آموزشی بفرستد.

مهرآبادی در ادامه بیان کرد: موسساتی در سطح شهر است که نقش پر رنگی در کنکور دارد و آموزش و پرورش توانایی این امر را که به کنکور به طور جدی ورود کند را ندارد و برخی از آموزشگاه های علمی آزاد می توانند در این مسئله به ما کمک کنند. طرف حساب ما گاج نبوده است و در شورای آموزش و پرورش همکاری با آموزشگاه های علمی مربوط به کنکور را تصویب کرده ایم.

وی با اشاره به حواشی استعفای معاون پرورشی آموزش و پرورش نیشابور خاطرنشان کرد: از مهرماه سال گذشته ایشان بازنشسته بودند و به این دلیل که رزمنده بودند می توانستند ادامه فعالیت دهند و به دلیل تنگناهای مالی در حوزه پرورشی ایشان توقع بیشتری در حوزه مالی داشتند و ما هم از این امر معذور بودیم و ایشان همچنین بیماری داشتند و به پای جان خود فعالیت می کردند.

مدیر آموزش و پرورش نیشابور ابراز کرد: حدود ۷۰ مدرسه تخریبی داریم و با توجه به افزایش جمعیتی ۴ کلاس کانکسی در نیشابور داریم. ۲۳ مدرسه حمایتی در شهر نیشابور داریم.

وی با اشاره به اقامت مسافران در ستاد اسکان فرهنگیان گفت: ۴۰۰ اتاق در ایام نوروز برای اسکان فراهم شده بود و پذیرش نوروز ما ۳ هزار خانوار معادل ۱۷ هزار نفر بوده است و در تابستان ۳ هزار خانوار معادل ۱۵ هزار نفر در شهرستان اقامت داشته ایم.

مهرآبادی با اشاره به مشکلات در مراکز رفاهی- آموزشی شهرستان و حواشی بوجود آمده یادآور شد: به مراکز رفاهی-آموزشی شهرستان نباید به یک پروژه اقتصادی نگاه کنیم و مبلغی که از این مراکز به ما می رسد بسیار کم است.

وی با بیان اینکه عمده افراد که در رشته پزشکی قبول شده اند از مدارس خاص شهرستان بوده اند اظهار کرد: این رویه در تمام کشور است و این به دلیل این است که این دانش آموزان در سطح بالاتری قرار دارند.

مدیر آموزش و پرورش نیشابور با تکذیب بازخواست یکی از مدیران آموزشی این اداره گفت: چنین چیزی صحت ندارد و شدیدا تکذیب می کنیم.

وی با اشاره به عدم معرفی معاون پرورشی آموزش و پرورش با توجه به آغاز سال تحصیلی عنوان کرد: مدیری که می خواهد برای مدرسه معرفی شود بایستی وزارت اطلاعات آن را تایید کند که این تاییدیه ۲ ماه به طول می انجامد، باید قسمت های مختلف نظارتی در انتخاب معاون نظر دهند، یک نیرو برای این سمت معرفی شد که مورد تایید نبود و نیروی دیگری معرفی شده است که تا چند روز آینده معرفی خواهد شد.

مهرآبادی با بیان اینکه در مدارس دولتی پول گرفتن از دانش آموزان تخلف است اظهار کرد: پول گرفتن از دانش آموزان به بهانه های مختلف خطا است و فقط مدارس می توانند از محل مشارکت پذیری اختیاری از دانش آموزان وجوهی را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه در مدارس با دختران و پسرانی که با لباس های نامناسب وارد مدارس می شوند برخورد می شود اذعان کرد: امکان ندارد در مجموعه مدرسه قوانین اولیه رعایت نشود و قطعا در صورت اتفاق برخوردهایی خواهد شد.