به گزارش صبح توس؛ حمید گرمابی، نماینده نیشابور در لیست امید تاکنون بارها مخالفت خود با طرح شفافیت آرا علنا اعلام نموده است ولی چند روز گذشته طی چرخشی استراتژیک و ۱۸۰ درجه در مصاحبه با خبرگزاری فارس موافق این طرح شده است.
این نماینده نیشابور و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی پیش تر در دانشگاه آزاد این شهر بابیان اینکه در مبحث شفافیت آرای نمایندگان باوجود اسم بسیار خوب، مشکلاتی است، گفت: در رأی‌گیری‌های معمولی نمایندگان سروصدا می‌کنند و با دست رأی خود را می‌گویند ولی در بعضی موارد حساس به‌وضوح این جو را در مجلس ندیم، مثلاً در لوایح FATF این جو را دیدم، بعضی وقت‌ها این حساسیت ممکن است روی رأی نماینده تأثیر بگذارد و نظری را که به آن اعتقاد دارند را ندهند. این جو اظهار آزاد رأی را ندیدم، مثلاً در لوایح مذکور کسی چهار به نشانه موافقت نمی‌گفتند و برخی دو به معنای مخالف را ابراز می‌کردند ولی درنهایت رأی کلی موافق شد.
حمید گرمابی خاطرنشان کرد: این‌ها نمونه‌هایی بود که به ‌یقین رسیدم که در شرایطی این می‌تواند آزادی رأی نمایندگان را سلب کند و باعث نگرانی نمایندگان شود.
وی ادامه داد: تا زمانی که احزاب پاسخگو نباشند وجود این قوانین باعث مشکلاتی برای نمایندگان می‌شود.
این چرخش نظر نماینده نیشابور در حالی منتشر شد که طرفداران و هم حزبی‌های او در نیشابور کماکان و علنا مخالف شفافیت آرا هستند و این می‌تواند خطر بسیار بزرگی برای این طرح باشد.
به نظر می‌رسد این چرخش اظهار نظر چندین دلیل داشته باشد، شاید خوشبینانه‌ترین دلیل تغییر عقیده واقعی حمید گرمابی است که با توجه به مخالفت کمافی‌السابق حزب مردم سالاری، حامی اصلی گرمابی دور از واقعیت به نظر می‌رسد.
اما دلیل دوم شاید ظاهرسازی سیاسی برای کسب آرای مردم است؛  طی چندین روز گذشته شفافیت یکی از موضوعات اصلی مردم شده است و در هر محفلی حرف از موافقت یا مخالفت با این طرح است. با اتفاق‌های چند وقت اخیر و فسادهای موجود در کشور به نظر می‌رسد ایجاد شفافیت خواست اکثریت مردم شده است و حمید گرمابی با درک این شرایط سعی نموده با تغییر استراتژیک ظاهری در پنج ماه مانده به انتخابات، تلاش‌های خود را برای حفظ رای حامیان این طرح ادامه دهد.
اما تلاش‌های خبرنگار صبح توس برای صحبت با حمید گرمابی در رابطه با شفافیت این موضوع با عدم موافقت وی همراه شد و در نمایشگاه دفاع مقدس در پاسخ به خبرنگار صبح توس در رابطه با این موضوع گفت: وقت برای گفت‌وگو ندارم.
حال باید دانست کسانی که این طرح را قبول ندارند و فقط برای کسب رای و نظر مردم با هدف رسیدن به کرسی های دور بعد مجلس، علی الظاهر موافقت خود را با این طرح علنا اعلام می کنند ولی در رای گیری مخفی، بنا به اظهار نظر حامیان خود و عقیده شخصی، رای به عدم شفافیت می‌دهند بزرگترین آفت این موضوع خواهند بود.

انتهای پیام/