به گزارش صبح توس؛ چند روزی است اظهارات ضدو نقیضی در مورد بازار شکر خراسان رضوی در رسانه ها مطرح شده است.

برخی اتحادیه هایی که با این محصول سروکار دارند اظهار کرده اند که در سطح بازار با کمبود شکر مواجه هستیم و امیدوارم شرکت مادر تخصصی به داد ما برسد.

ادعاهایی نیز درباره عدم تحویل کامل حواله های شکر برخی اصناف شده بود و همچنین در مورد افزایش نرخ این محصول در برخی استان ها گفته شده بود که زمینه شایعه کمبود این کالای اساسی در بازار را تقویت می‌کرد.

برخی هم پس از داغ شدن این موضوعات مطرح کردند با اینکه اتحادیه شیرینی سازان تهران نرخ شیرینی و شکلات را ۲۰ درصد افزایش داده این افزایش قیمت هنوز در مشهد اعمال نشده است.

به همین منظور حمیدرضا نوری، رئیس اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، پیرامون اعلام اخبار کمبود شکر در سطح استان اظهار کرد: مشکل کمبود شکر در استان نیست و کمبود شکر نداریم.

وی با اعلام این مطلب که مسیر حرکت توزیع شکر فرق کرده است افزود: ارز در اختیار انجمن صنفی کارخانجات قند قرار گرفته و از این مسیر شکر خام وارد و تصفیه می‌شود.

رئیس اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی گفت: شکر تصفیه شده از طریق معرفی نامه های سازمان صمت، باید به کارخانجات ارائه و شکر خارج شود اما موضوعی که این روزها پیش آمده، تغییر قیمت شکر سفید در بازار است.

وی افزود: بنا بر مصوبه تنظیم بازار کشور و انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده کشور از تاریخ 27 مرداد ماه سال جاریف قیمت مصوب شکر سفید افزایش داشته است و قیمت هر کیلو شکر سفید 4050 تومان اعلام شده است.

تغییر قیمت این محصول ربطی به شایعات کمبود شکر ندارد

نوری با بیان اینکه تغییر قیمت این محصول ربطی به شایعات کمبود شکر ندارد تصریح کرد: برخی از مراکز حاضر به خرید شکر با قیمت جدید نیستند و علی رغم شایعات روزهای اخیر ما هیچگونه کمبود شکر در بازار نداریم و باید با نرخ جدیدی که دولت اعلام کرده شکر خریداری شود.

وی افزود: قیمت اعلام شده را تنظیم بازار کشور و انجمن حمایت از حقوق مصرف کننده کشور مصوب کرده‌اند و در اختیار ما نیست و عضو اصلی و دبیر کمیته تنظیم بازار سازمان صمت است و نظارت را بر شرکت های ارائه شکر نیز باید انجام دهد.

رئیس اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: البته در کنار نظارت ها باید گفت مخالفت اصلی در نخریدن شکر به دلیل قیمت مصوب است و مقاومت می کنند تا با قیمت جدید شکر نخرند.

برخی مراکز با فشار و مقاومت حاضر به خرید شکر با نرخ جدید نیستند

وی افزود: شبکه تعریف شده‌ای برای توزیع وجود دارد و با مراجعه افراد به سازمان صمت، حواله شکر را دریافت می کند وس از اعلام محل کارخانه، از همان محل شکر را تحویل می گیرند و این روندی بوده که همیشه جاری است.

نوری ضمن اشاره به برخی مراکز با فشار و مقاومت حاضر به خرید شکر با نرخ جدید نیستند گفت: با تفاوت نرخ ارز و افزایش هزینه تولید شکر تصفیه شده، دولت نرخ شکر خام را بالا برده است که البته شامل همه کالاها شده است.

فروش شکر با نرخ گذشته توجیه اقتصادی ندارد

وی افزود: هزینه فرآیند تولید و تصفیه شکر نیز افزایش یافته و فروش این محصول با نرخ گذشته توجیه اقتصادی ندارد.

رئیس اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی با اعلام اینکه واردات شکر نسبت به سالهای گذشته رشد داشته و در تأمین آن مشکلی نداریم اظهار کرد: واردات و تصفیه این محصول به صورت طبیعی در حال انجام است.

وی افزود: در حال حاضر موجودی شکر در استان خراسان رضوی بالاترین موجودی انباری کشور است و مسأله‌ای برای توزیع آن وجود ندارد لذا مردم در زمینه تأمین شکر نگران نباشند.

توزیع شکر هیئات مذهبی نیز در دست اقدام است

نوری تصریح کرد: این روزها موضوع توزیع شکر هیئات مذهبی نیز در دست اقدام است و میزان شکری که در انبار است نیز با هماهنگی دادستانی از طریق شبکه قانونی در حال توزیع است.

وی با بیان اینکه فضای شایعات کمبود شکر در مشهد طی چند روز آینده شکسته خواهد شد افزود: تأمین شکر هیئات مذهبی برای برگزاری مراسمات دهه دوم محرم با قیمت مناسب انجام شده است.

رئیس اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی خاطرنشان کرد: هیئات مذهبی می‌توانند از طریق سازمان صمت شکر مورد نیاز را بر اساس حواله دریافت کنند.

وی به افزایش مصرف شکر در ماههای محرم و صفر اشاره و بیان کرد: در طول این ایام ۱۴۱ تن شکر به هیاتهای عزاداری در خراسان رضوی اختصاص یافت. هیاتهای متقاضی می توانند با دریافت معرفینامه سازمان صنعت، معدن و تجارت به اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی مراجعه و شکر مورد نیاز خود را با نرخ دولتی دریافت کنند.

انبارها به اندازه کافی از نظر کالاهای اساسی موجودی دارند

رئیس اداره کل غله و خدمات بازرگانی خراسان رضوی گفت: وقتی کالایی وجود دارد، نباید در اطلاعرسانی برخی مسئولان برای مردم دغدغه ایجاد شود تا با فشار و هجمه استفاده شود.

وی افزود: اتحادیه شیرینی‌فروشان حواله خودشان را در تاریخ مقرر بر اساس آیین‌نامه خارج نکردند و شامل افزایش قیمت شده‌اند.

نوری اظهار کرد: به اندازه کافی انبارها از نظر کالاهای اساسی مانند شکر و برنج موجودی دارند و در قالب شبکه خودشان توزیع می‌شود و جلسات تنظیم بازار به همین منظور رصد آمارها و موجودی ها برگزار می‌شود.

انتهای پیام/