به گزارش صبح توس؛ سید مجتبی تاراش در نشست خبری با اصحاب رسانه در محل این اداره گفت: 11 هزار و 482 دانش‌آموز در 125 مدرسه در این منطقه حضور دارند که هفت هزار در مقطع ابتدایی است.

رئیس آموزش و پروش زبرخان تصریح کرد: هزار و 132 دانش‌آموز کلاس اولی‌های امسال ما هستند که روز شکوفه‌ها با حضور این افراد برگزار خواهد شد.

وی افزود: 350 دانش‌آموز نسبت به سال گذشته افزایش داشته‌ایم و این دانش‌آموزان در 535 کلاس درس به ادامه تحصیل خواهند پرداخت.

تاراش ادامه داد: 450 ساعت در مقاطع بالاتر از ابتدایی کمبود معلم داریم و در مقطع ابتدایی 50 معلم کم داریم است که امیدواریم بتوانیم با خرید خدمات بتوانیم این کمبود را جبران کنیم.

رئیس آموزش و پروش زبرخان ادامه داد: 101 نفر از دانش‌آموزان ما در دانشگاه روزانه قبول‌شده‌اند و 26 نفر نیز دانشگاه فرهنگیان پذیرش‌شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته تحصیلی 35 یادواره شهدا در سطح بخش در مدارس برگزار شده است که امیدواریم امسال افزایش یابد. کل استان خراسان رضوی در طرح وقف قرآنی توانستند سه میلیارد و 500 میلیون ریال پول جمع شد که در بخش ما به‌تنهایی 450 میلیون ریال جمع‌آوری شد و با هماهنگی اداره کل مغازه‌ای خریداری شد و منفعت آن به مباحث قرآنی اختصاص یافت.

تاراش عنوان داشت: هفت نمازخانه در حال ساخت است و پنج نمازخانه از ابتدای مهر به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی ادامه داد: 17 مدرسه خاکی در طی سه سال گذشته در منطقه وجود داشت که با همت همکاران فقط دو مدرسه مانده است که تا ابتدای سال تحصیلی این دو مدرسه نیز بتن خواهد شد تا این معضل از سطح مدارس حذف شود.

رئیس آموزش و پروش زبرخان افزود: مدرسه شبانه‌روزی ولی‌عصر (عج) برای اولین بار در قطب شهید شوشتری مجهز به زمین چمن مصنوعی شده است. همچنین 35 مدرسه ما طی سال گذشته مجهز به تجهیزات ورزشی شامل دروازه فوتبال، توپ بسکتبال، والیبال، هندبال و فوتبال دستی شده است.

تاراش عنوان داشت: در بخش زبرخان 37 مدرسه فرسوده با 153 کلاس وجود دارد که معادل 28 درصد از کل مدارس ما است. در حالی که شهرک صنعتی نیشابور در بخش ما هست ولی تاکنون آورده‌ای برای ما نداشته است.

وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته سه مدرسه نفتی وجود داشت که توانستیم آن‌ها را به پکیج‌های گرمایشی تغییر وضعیت دهیم و دیگر مدارس نفتی در بخش وجود ندارد.

رئیس آموزش و پروش زبرخان تأکید کرد: 19 نفر در تمام مقاطع تحصیلی معلم بازنشسته داریم و همین تعداد نیز معلم خرید خدمات داریم.

تاراش خاطرنشان کرد: طرح خرید خدمات بسیار موفق بوده است ولی اینکه این افراد ملاک استخدام باشند ظلم به فرزندان این مملکت است، در قراردادهای این‌ها نوشته‌شده است که هیچ تعهد استخدامی ندارند ولی بعد از مدتی احتمالاً با تجمع مقابل مجلس تلاش برای استخدام خواهند داشت.

وی با اشاره به خدمات رفاهی به فرهنگیان گفت: هزار و 84 خانوار در طی تابستان در 7 مدرسه و یک مرکز رفاهی خدمات اقامت دریافت کرده‌اند که از این تعداد 371 خانوار در درود، 673 خانوار در قدمگاه و 40 خانوار در خرو اقامت داشته‌اند.

رئیس آموزش و پروش زبرخان افزود: مرکز نیکوکاری مهرانگیزان زبرخان برای کمک به دانش‌آموزان کم‌بضاعت تأسیس شده است.

تاراش افزود: ازدواج زودهنگام دخترانمان باعث ترک تحصیل در این منطقه است و متأسفانه بیشتر در متوسطه دوم و اول بوده است و باز هم متأسفانه انگشت‌شماری در مدارس ابتدایی شاهد این موضوع هستیم، البته دانش‌آموز داریم که با فرزند به مدرسه می‌آید.

وی افزود: در مقطع ابتدایی دانش‌آموز ترک تحصیل نداریم ولی تعداد دقیقی از تعداد دانش‌آموز ترک تحصیل‌کرده نداریم.

رئیس آموزش و پروش زبرخان ادامه داد: سال گذشته به ازای هر دانش‌آموز ابتدایی 15 و برای مدارس متوسطه 25 هزار ریال از سمت دولت واریز شد و حقیقت این است اگر مردم کمک نکنند واقعاً مدارس برای مدریت مشکل‌دارند.

وی تأکید کرد: تدریس معلم‌های مرد برای دختران به‌صورت محدود وجود دارد و مجبور به این کار هستیم.

تاراش عنوان داشت: یک‌پنجم مدارس ما در شهر خرو است و امکانات در بخش تقسیم‌شده است، شهر خرو بیشتری همیاری را با ما داشته‌اند و چهار نمازخانه نیز به‌زودی در این شهر افتتاح خواهد شد.

رئیس آموزش‌وپرورش زبرخان در پاسخ به دلایل حضور دختر رئیس آموزش‌وپرورش نیشابور با تحصیلات آموزش ابتدایی در مدرسه وکیلی 11 خرو و آموزش در بخش مشاوره و تدریس زبان انگلیسی تفاوت با دیگر هم‌دوره‌ای‌های خود گفت: دختر رئیس آموزش و پروش نیشابور سال قبل بر اساس مجوز طرح و برنامه استان که صادر شد به‌عنوان مشاور و مدرس در مدرسه مذکور مشغول به فعالیت شد و این مجوز یک‌ساله بود و محل خدمت وی در امسال هنوز مشخص نیست.

انتهای پیام