به گزارش صبح توس؛ ابراهیم قاسم پور، ظهر امروز در جمع دهیاران بخش مرکزی شهرستان خلیل آباد که در سالن اجتماعات فرمانداری برگزار شد، اظهار داشت: دهیاران پیشگامان عرصه های مختلف هستند و تمام امورات را از ابتدا تا انتها در روستاها با همکاری شورای اسلامی بر عهده دارند.

وی با بیان اینکه در طرح توسعه مثلث اقتصادی فرهنگی نگاه  بر مردم محور کردن اقتصاد است و باید به سمتی برویم که اقتصاد با کمک مردم رشد پیدا کند، خاطرنشان کرد: دهیاران در این طرح نقش تسهیلگر را دارند و باید تلاش شود که ظرفیت های حوزه روستایی شناسایی شود.

فرماندار خلیل آباد همچنین در ادامه تصریح کرد: روستاهای جابوز از بخش ششطراز و روستای نقاب از بخش مرکزی در شهرستان خلیل آباد به عنوان پایلوت اجرای طرح مثلث توسعه اقتصادی انتخاب شده اند ولی همه روستاها می توانند در این طرح مشارکت کنند.

وی با تأکید بر اینکه دهیاران با کمک شورای اسلامی، پایگاه های مقاومت بسیج، بهورزان، روحانیون و با کمک معین های اقتصادی ظرفیت ها، پتانسیل ها و مشکلات درون هر روستا را شناسایی کنند، اذعان کرد: اگر قرار است به توسعه همه جانبه دست پیدا کنیم باید همه روستاها یک شناسنامه کامل از ظرفیت ها، پتانسیل ها و مشکلات هر روستا داشته باشند.

قاسم پور ادامه داد: دهیار باید اطلاعاتی از تعداد مدارس، دانش آموزان، خانوار، چاه عمیق، ماشین آلات کشاورزی، بازمانده های از تحصیل، خانواده های آسیب پذیر و نوع آسیب پذیری آن‌ها، جوانان بیکار و... را به دست آورد.

وی با اشاره به اینکه ظرفیت های تولیدی فراموش شده قابل فعال شدن هر روستا باید شناسایی شود تا بتوانیم در جهت احیای آن‌ها گام برداریم، عنوان کرد: از طرح های گردشگری هر روستا نباید غفلت شود و از ظرفیت گردشگری باغات خلیل آباد استفاده کنیم.

فرماندار خلیل آباد در ادامه با اشاره به انتخابات پیش رو، تشریح کرد: دشمن در جنگ اقتصادی که شروع کرده، قطعاً از هم اکنون انتخابات آتی کشور را نشانه گرفته است و شرایط انتخابات را به سمت و سویی می برد که از مشارکت حداکثری مردم کاسته شود.

وی با تأکید بر اینکه هر یک از دهیاران باید بستر مشارکت حداکثری مردم را در انتخابات فراهم کنند، بیان کرد: یکی از راه های فراهم کردن این مشارکت حداکثری، کار اقتصادی، مدیریت اقتصادی و پیش بردن صحیح مقاومت اقتصادی است.

قاسم پور همچنین در ادامه با اشاره به بحث مقاوم سازی منازل مسکونی، تأکید کرد: دولت در حال اعطای تسهیلات 40 میلیون تومانی مقاوم سازی منازل روستایی با بازپرداخت 15 ساله و سود 6 درصد است که شرایط بسیار خوبی برای مقاوم سازی محسوب می شود.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه خلیل آباد بر روی گسل درونه قرار دارد، سازه های مقاومی در برابر زلزله نداریم و نهضت مقاوم سازی باید در سطح شهرستان فرهنگ سازی شود.

فرماندار خلیل آباد با بیان اینکه بحث مقاوم سازی یکی از آیتم هایی است که باید بخشداران در امتیاز دهی به دهیاران مدنظر داشته باشند، ابراز کرد: زیرساخت های خدماتی نظیر آب و برق و گاز در روستاها فراهم است و باید به سمت مقاوم سازی حرکت کنیم تا فرهنگ آن در شهرستان نهادینه شود.

وی در پایان با اشاره به بحث مدیریت بحران، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه فصل سرما نزدیک می شویم باید نسبت به پیش بینی موارد مربوط به این فصل را مد نظر قرار دهیم و پیشگیری های لازم را انجام داد.

انتهای پیام/