به گزارش صبح توس؛ هفتاد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد، ظهر امروز به ریاست محمدرضا حیدری در  سالن جلسات علنی ساختمان شورای شهر مشهد برگزار شد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد در ابتدای این جلسه با مرور مناسبت‌های هفته، با اشاره به سی ام شهریور ماه ( ۲۱ سپتامبر) «روز جهانی گفت و گوی تمدن‌ها» گفت: برای نخستین بار، در مقابل جنگ تمدن‌ها مفهوم گفت و‌گوی تمدن‌ها توسط رئیس دولت اصلاحات مطرح شد و به همین خاطر دبیرکل وقت سازمان ملل متحد سال ۲۰۰۱ میلادی را سال گفت و‌گوی تمدن‌ها اعلام کرد و این روز در تقویم جهان ماندگار شد.

محمدرضا حیدری خاطرنشان کرد: گفت و‌گوی تمدن‌ها رویکردی مهم در جهت کاهش تنش‌ها در سطح ملی و بین المللی است، امیدواریم این موضوع مهم همچنان در عرصه‌های بین المللی محوریت داشته باشد.

وی همچنین با اشاره به هفته دفاع مقدس، حماسه دفاع مقدس را بی بدیل توصیف و تصریح کرد: دستاوردهای دفاع مقدس متعلق به همه کشور، انقلاب و تاریخ است و نباید به صورت ابزاری در اختیار یک جریان خاص قرار گیرد.

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد افزود: دفاع مقدس مبنای همبستگی، انسجام و ارزش‌آفرینی است و باید فرهنگ آن نسل به نسل منتقل شود.  

حیدری با یادآوری این موضوع که جنگ تحمیلی در شرایط سختی برای ایران رخ داد، اظهار کرد: کشور در مرحله اصلاح ساختار پس از پیروزی انقلاب اسلامی و درگیر برخی تحرکات تروریستی کور در داخل بود اما با درایت و رهبری امام خمینی(ره) و ایثارگری و مقاومت ملت ایران برای نخستین بار در تاریخ اجازه نداد حتی یک وجب از خاک این کشور، به تصرف دشمن در بیاید.

وی با بیان اینکه ایستادگی و مقاومت، مهم‌ترین عناصر دفاع مقدس است، گفت : یک ملت با تکیه بر مقاومت و ایستادگی بر مبنای مکتب عاشورا می‌تواند در مقابل دنیا بایستد.  

رئیس شورای اسلامی شهر مشهد با مقایسه وضعیت فعلی کشور با زمان جنگ، اظهار کرد: این روزها نیز که کشور درگیر تهدیدات نظامی و اقتصادی آمریکا و دشمنان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است، تکیه بر عناصر مقاومت و ایستادگی باعث شد آمریکا گام به گام عقب نشینی کند و ما در موضع اقتدار باشیم.

حیدری از برنامه ریزی مدیریت شهری در هفته دفاع مقدس خبر داد و گفت: مدیریت شهری مشهد در چارچوب برنامه‌های هفته دفاع مقدس امسال با تکیه بر نوآوری‌ها نسبت به معرفی جلوه‌های ایثار و انتقال ارزش‌های دفاع مقدس به نسل جدید در سطح این کلانشهر اقدام می‌کند.

مهمترین مصوبات هفتاد و دومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد

اولین دستور کار این جلسه، بررسی طرح دوفوریتی تشکیل کمیته راهبردی مطالعات توس بود.

ضرورت دو فوریتی بودن این طرح اینطور بیان شد که با توجه به زمان اندک باقیمانده تا پایان سال جاری و اهمیت تحقق اهداف مرتبط با توس در برنامه عملیاتی ۹۷ تا ۱۴۰۰ و با توجه به روند کند پیشرفت مجموعه مطالعات مرتبط با توس در سال جاری، ضرورت پیگیری بررسی و تصویب پروژه‌های مطالعاتی مذکور را روشن می‌کند.

ابتدا ضرورت دوفوریتی بودن طرح مورد بررسی قرار گرفت و بعضی اعضای شورا با تأکید بر ضرورت طرح، بیان کردند که بهتر است موضوع با یک فوریت و قید زمانی یک هفته‌ای بررسی شود، که در نهایت یک فوریتی بودن طرح، با ۱۲ رأی موافق تصویب شد.

بر این اساس شهرداری مشهد مکلف شد برای بررسی، تصویب و تحویل گیری پروژه‌های مطالعاتی مرتبط با توس در حوزه‌های مختلف شهرسازی، معماری، اقتصادی، عمران، ترافیک و خدمات شهری، حداکثر ظرف مدت شش ماه از تاریخ ابلاغ این مصوبه نسبت به اتمام مطالعات توس مطابق برنامه سال ۹۸، اقدام کند.

دومین دستور کار اعضای شورای شهر، بررسی الحاق یک تبصره به ماده واحده مصوبه شماره ۵.۹۸.۲۳۸۳.ش مورخ ۹۸.۰۲.۱۷ با موضوع تسهیلات نوسازی ناوگان تاکسیرانی بود.

بر اساس این تبصره، به شهرداری مشهد اجازه داده شد ضمن رعایت مفاد مصوبه، در صورت عدم امکان دریافت تسهیلات (با سقف حداکثر ۵۰ میلیون تومان) توسط تاکسیران، نسبت به اعطای تسهیلات مربوطه به دو نفر از بستگان درجه یک تاکسیران و در صورت عدم امکان دریافت بخشی از تسهیلات، نسبت به اعطای آن بخش از تسهیلات به یک نفر از بستگان درجه یک وی اقدام کند، این لایحه با ۱۳ رأی موافق تصویب شد.

سومین و پربحث‌ترین دستور کار امروز نمایندگان مردم مشهد در شورای شهر، در خصوص تشویق به خود اظهاری استفاده کنندگان از پارک‌های حاشیه‌ای معابر بود که بر اساس آن به شهرداری مشهد اجازه داده شد در صورت خوداظهاری استفاده کنندگان از پارک‌های مجاز حاشیه‌ای در سامانه نرم افزاری مربوط، به عنوان تشویق، حق توقف وسایل نقلیه در پارک‌های مجاز حاشیه‌ای را با اعمال ۳۰درصد تخفیف دریافت کند.

تبصره یک این این ماده واحده، بیان می‌کند با توجه به حضور و فعالیت پارکبان به عنوان ناظر در حاشیه معابر، در صورت مشاهده عدم خوداظهاری از سوی استفاده کنندگان از پارک‌های حاشیه‌ای، حق توقف بر اساس تعرفه ملاک عمل ( بدون تخفیف) محاسبه و دریافت می‌شود.

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد کرد در صورت خوداظهاری استفاده کنندگان از پارک‌های مجاز حاشیه‌ای دارای حق توقف در سامانه نرم افزاری «شهر من» به عنوان تشویق نسبت به اعمال ۱۰ ساعت امکان پارک رایگان (مازاد بر نیم ساعت اول) در هر ماه و ۳۰ درصد تخفیف در حق توقف وسایل نقلیه برای این فضاهای پارک اقدام شود.

این ماده واحده با همه اختلافات و بحث‌ها، با ۹ رأی موافق به تصویب رسید.

البته بر سر درصد تخفیف در معابر الف، ب و ج و پیشنهاد گندمی، اختلافاتی وجود داشت، بعضی از اعضاء شورای شهر، موافق این موضوع نبودند چراکه این طرح را تشویق به پارک کردن بیشتر و افزایش استفاده از خودروهای شخصی قلمداد کردند. 

بر اساس تبصره الحاقی، پیشنهادی شهرداری مشهد مکلف شد حداکثر ظرف مدت ۶ ماه پس از ابلاغ قانونی مصوبه، نسبت به هوشندسازی پارکینگ‌های غیرحاشیه‌ای تحت مدیریت خود و لحاظ تمهیدات لازم در سامانه نرم افزاری شهر من ابلاغ کند.

بدهی ۱۷ میلیاردی ۸۰ هزار خودرو به شرکت الیت 

معاون عمران حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد، مجموع بدهکاری مردم مشهد به طرح الیت، ۱۷ میلیارد تومان و متعلق به ۸۰ هزار خودرو در مشهد عنوان کرد.

خلیل الله کاظمی گفت: این تخفیف خوداظهاری باید شامل حال کسانی شود که بدهی قبلی ندارند در غیر این صورت شهرداری نمی‌تواند مطالبات خود را از این ۸۰ هزار خودرو دریافت کند.

۷۰ درصد پارک حاشیه‌ای خودروها در الیت زیر نیم ساعت است

مدیرعامل شرکت الیت در این خصوص گفت:  توقف‌ خودروها برای بیش از ۳ساعت در مشهد، حدود یک درصد گزارش شده است.

محمد مهدی اسدی نیز با بیان اینکه ارائه ۱۰ ساعت پارک رایگان در ماه برای شهروندانی که از طریق خود اظهاری نسبت به پارک حاشیه‌ای اقدام می‌کنند، حدود یک میلیارد و ۷۰۰ تومان بار مالی در سال برای شهرداری به همراه دارد، تصریح کرد: پیشنهاد تشویق 10 ساعت پارک رایگان در ماه برای شهروندان، در لایحه‌ای از سوی شهرداری مطرح شده است تا برای شهروندانی که در خصوص پارک حاشیه‌ای خود اظهاری از طریق نصب نرم‌افزار «شهر من» اقدام کرده‌اند، اعمال شود.

موضوع اختلاف نظر کمیسیون برنامه و بودجه با شهرداری مشهد، طی ارائه تبصره‌ای با این مضمون که تخفیف خوداظهاری شامل حال پلاک‌هایی می‌شود که بدهی قبلی نداشته باشند، این تبصره با ۱۱ رأی موافق به تصویب رسید.

۱۰ ساعت پارک رایگان برای شهروندان خود اظهار الیت

در نتیجه این مصوبه، شهروندانی که از طریق خود اظهاری نرم‌افزار «شهر من»، ورود و خروج خود را در پارک حاشیه‌ای الیت اعلام می‌کنند، در صورت نداشتن بدهی از ۱۰ ساعت پارک حاشیه‌ای کاملا رایگان در ماه، افزون بر نیم ساعت اول رایگان استفاده می‌کنند.

همچنین این شهروندان بعد از اتمام ۱۰ ساعت رایگان، از تخفیف ۳۰ درصدی بهای پارک حاشیه‌ای در سطح شهر بهره می‌برند و این مشروط به اعلام ورود و خروج شهروند در پارک حاشیه‌ای الیت از طریق نرم‌افزار هوشمند «شهر من» بوده و در صورتی اعمال می‌شود که شهروند بدهی گذشته نداشته باشد.

رونمایی از اپلکیشن «شهر من» با مشارکت بخش خصوصی در مهرماه امسال

طبق اظهار مدیر سازماندهی شبکه یکپارچه خدمات و کسب و کارهای شهری شهرداری مشهد، اپلکیشن «شهر من» مهرماه امسال با مشارکت فعال بخش خصوصی رونمایی می‌شود.

در این اپلیکیشن کلیه خدمات بخش دولتی، خصوصی و عمومی قرار گرفته است که تأکید بر اجرا و ارائه خدمات توسط بخش خصوصی است و شهروندان می‌توانند با نصب آن از کلیه خدمات در یک اپ بهره ببرند. 

خدمات و فعالیت‌های داخل اپ به صورت شبکه‌ای به هم متصل و رفتارهای کاربر در سرویس باشگاه شهروندی سازماندهی می‌شود.

اعضای شورای شهر مشهد، در ادامه این جلسه، لایحه تسری شمولیت طرح بیمه عمر و تأمین آتیه کارکنان شهرداری(تاک) به کارکنان مستقر در ساختار اجرایی اداری در قالب مدیریت پیمان را تصویب کردند.

بر اساس ماده واحد این مصوبه، به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد، مستند به ماده ۴۴ آیین‌نامه استخدامی کارکنان شهرداری‌های کشور و مصوبه شماره ۱۰۳۳۳۷/ت ۵۵۸۵۵ هـ مورخ ۰۵/۰۸/۱۳۹۷ هیأت وزیران، نیروهای انسانی مستقر در ساختار اجرایی اداری در قالب مدیریت پیمان را، برابر ضوابط و مقررات مربوط حداقل همانند سایر نیروهای رسمی، پیمانی و انجام کار معین، مشمول طرح بیمه عمر و تأمین آتیه کارکنان (تاک) کند.

تبصره یک این مصوبه عنوان می‌کند تحت پوشش قرار گرفتن نیروهای شاغل در قالب قرارداد مدیریت پیمان در طرح یادشده، اختیاری بوده و مبلغ کسرشده از حقوق، با رضایت کتبی آن‌ها است.

لایحه صدور مجوز برگزاری مناقصه محدود و انعقاد قرارداد با خودرو سازان منتخب به منظور تأمین ۵۰۰ دستگاه اتوبوس گاز سوز شهری از دیگر موضوعاتی بود که اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در هفتاد و دومین جلسه علنی به بررسی آن پرداختند. 

بر این اساس، به شهرداری مشهد مقدس اجازه داده شد، نسبت به انعقاد قرارداد خرید اتوبوس گازسوز شهری تا سقف ۵۰۰ دستگاه با شرکت‌های تولید‌کننده مورد تأیید سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران، با رعایت ضوابط و مقررات و آیین‌نامه‌های ابلاغی مربوط به طرح نوسازی ناوگان اتوبوسرانی و آیین‌نامه معاملات شهرداری تهران تسری‌یافته به کلان‌شهرها و با لحاظ بندهای زیر اقدام کند:

۱- شهرداری مشهد مقدس موظف است، مطابق «اصلاحیه مصوبه شورای اقتصاد ابلاغی سازمان برنامه و بودجه کشور در خصوص طرح جایگزینی و نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری و برون شهری 19 هزار دستگاه اتوبوس درون شهری پایه گازسوز به شماره ۱۵۴۷۵۵ مورخ ۱۳۹۸/۳/۲۹»، به منظور دریافت سقف ۱۴۲/۲۰۰ (یکصد و چهل و دو هزار و دویست) دلار کمک دولت برای هر دستگاه اتوبوس اقدام کند.

۲-مبلغ معادل ۱۰% بهای اتوبوس می‌بایست توسط متقاضی (شهرداری یا در صورت توافق، بخش خصوصی) پرداخت شود و چنانچه بهای اتوبوس مازاد بر ۱۴۲/۲۰۰ (یکصد و چهل و دو هزار و دویست) دلار باشد، علاوه بر ۱۰% مذکور، مابه‌التفاوت آن نیز به عهده متقاضی است. 

۳- شهرداری مشهد موظف است آثار مالی این مصوبه را در اصلاح بودجه سال ۱۳۹۸ و بودجه‌های سنواتی پیش‌بینی کند.

۴- قراردادهای منعقده با بخش خصوصی (بهره‌بردار) می‌بایست به تأیید کمیسیون مشترک عمران، حمل و نقل و ترافیک و حقوقی شورای اسلامی شهر برسد.

انتهای پیام/