به گزارش صبح توس؛ ماجرا از آنجا شروع شده بود که بخش مهمی از اطلاعات مربوط به بایگانی انفورماتیک شهرداری تربت حیدریه شامل نقشه‌های شهری، نامه نگاری ها و پرونده های الکترونیکی شهروندان در روزهای اولیه امسال از دسترس خارج شد، اتفاق عجیبی که شهردار تربت حیدریه با تأیید این موضوع این سیستم را فقط بعنوان پشتیبانی مجازی دانسته که در اختیار کارمندی بوده که سال گذشته در پرونده تخلفات دستگیر شده و این داده‌ها فقط در اختیار وی بوده است.

متاسفانه بر اثر یک اشتباه انسانی که عمدی یا سهوی بودن آن محلی برای سوال است و دستگاههای نظارتی به آن ورود پیدا کردند، خساراتی جبران ناپذیر به بدنه اطلاعات پرونده الکترونیکی شهروندان وارد شده است.
 نمره شفافیت شورای اسلامی شهر تربت حیدریه چند است؟

اکنون پس از گذشت حدود سه ماه از انتشار گزارشی با عنوان پرونده الکترونیکی شهروندان در دسترس نیست! مبنی برحذف اطلاعات بایگانی انفورماتیک شهرداری تربت حیدریه و تایید این اتفاق توسط شهردار تربت حیدریه اما متاسفانه کماکان هیچ خبری از برگشت این اطلاعات و اظهار نظر شورای شهر در این خصوص در دسترس نیست.

اما نکته ای که ممکن است در بررسی این موضوع از ذهن مردم کمی به دور مانده باشد، عدم اظهار نظر حتی چند خطی اعضای شورای اسلامی شهر تربت حیدریه در این خصوص است.

در همان زمان شاهد زمزمه هایی از عدم اطلاع حداقل ۴ عضو شورا در روزهایی که حذف آن اطلاعات در شهرداری مطرح شده، بودیم.

متاسفانه یکی از اعضای شورا که اعلام آمادگی برای مصاحبه در این خصوص را کرده بوده، بعد از جلسه ای که عصر فردای آن گزارش تشکیل شده بود از تصمیم خود منصرف شدند.

نکته قابل تامل اینکه گاهی به اسم مصلحت اندیشی اصل مهم شفافیت قربانی می شود و این اصلا در شان نهادی مردمی مثل شورای اسلامی شهر تربت حیدریه نبوده و نیست.

اکنون این سوال مطرح است که مردم و افکار عمومی چه نمره ای به شفافیت شورای اسلامی شهر تربت حیدریه خواهند داد؟

لزوم و اهمیت شفافیت در شوراهای اسلامی شهر

این شورا به عنوان نهاد تصمیم گیر و ناظر بر عملکرد شهرداری‌ها تاثیر فراوانی بر مدیریت شهری داشته که این کار با انتخاب شهردار و نظارت بر عملکرد شهرداری، همچنین تصویب قوانین و مقررات شهری صورت می‌گیرد.

از حیث ساختار شورا هم به علت اینکه عمده‌ فعالیت آن‌ به صورت کمیسیونی و شورایی است، شباهت فراوانی به سایر نهادهای شورایی دارد. بنابراین در صورت شفافیت شوراهای شهر، شرایط و تجربه‌ مناسبی برای شفافیت بسیاری از نهادهای مشابه ایجاد می‌شود.

در همین راستا موضوع شفافیت در مجلس شورای اسلامی که به علت وظایف مهم تقنینی و نظارتی اهمیت ویژه‌ای در ساختار کشور دارد نیز سرانجامی تاکنون نداشته است.

این در حالی است که چندی پیش سکان شورای شهر تربت حیدریه که در اختیار محمد امانی بود، رسانه ها به رسم عدالتخواهی و شفافیت تقاضای انتشار لیست حضور و غیاب اعضای شورای شهر را کردند که به دلیل مصلحت اندیشی باز هم نتیجه ای جزء یک توجیه سطحی، بیشتر عاید مردم نشد.

در شرایطی که تمامی جلسات شورا ضبط ویدیویی می شود اما در سایت شورا هیچ جایی برای پخش آنلاین و یا حتی آفلاین هم وجود ندارد تا شفاف بودن عملکرد شورا قوت بگیرد، اما اگر پخش جلسات را هم نادیده بگیریم، حداقل چنانچه خلاصه مکتوبات و مصوبات جلسات شورا در جایی به اشتراک گذاشته شود هم می توان نمره‌ای به شفافیت اعضا اضافه کرد.

آنچه که امروز مردم مطالبه می کنند کار مجاهدانه و دلسوزانه در کنار تخصص و تعهد و با چاشنی شفافیت است که باید هم در پارلمان ملی و هم پارلمان محلی تجلی داشته باشد.

انتهای پیام/