جعفر برزوعی در گفتگو با صبح توس؛ با اشاره به جنگ های اول و دوم خلیج فارس و جنگ های هواپایه اخیر اظهار کرد: بر این اساس تشکیل قرارگاه مستقل پدافند هوایی جهت کنترل و مدیریت تمام شبکه پدافندی کشور، مساله بسیار مهمی بود که مقام معظم رهبری دستور آن را صادر فرمودند.

مدیر عملیات منطقه پدافند هوایی شمال شرق کشور عنوان کرد: پدافند هوایی ماموریت دارد که با کلیه تجهیزات در اختیار خود آسمان کشور را امن کند؛ هیچ شیء پرنده باسرنشین و یا بدون سرنشین حق عبور از مرزهای کشور را ندارد مگر با اجازه پدافند هوایی؛ البته اینگونه صراحت در گفتار مستلزم داشتن تجهیزات کشف، شناسایی و رهگیری است که در این زمینه حرف‌های بسیاری برای گفتن داریم.

وی افزود: در حوزه کشف، بسیاری از سامانه های فعال و غیر فعال در کشور وجود دارند که هر گونه صدای مکالمات، پرواز ها و سیگنال های ساطع شده از رادار هواپیماها را تحلیل و بررسی کرده و اطلاعات هواپیمای شناسایی شده را جهت اقدامات بعدی ذخیره سازی می کنند؛ نمونه بارز آن سامانه پدافندی passive سایت کپکان درگز است.

برزوعی گفت: هواپیماهای عبوری از مرز هوایی کشور به چند دسته هواپیمای مجاز، هواپیمای دشمن، مضنون و متخاصم دسته بندی می شوند؛ هیچ گونه هواپیمایی از خارج و داخل مرزهای کشور عبور نمی کند مگر اینکه شناسایی شده باشد، اگر مجاز بود اجازه عبور دارد در غیر اینصورت با او مقابله صورت خواهد گرفت.

مدیریت عملیات منطقه پدافند هوایی شمال شرق کشور تصریح کرد: پدافند هوایی مجهز به سامانه هایی است که علاوه بر کشف و شناسایی، هواپیماها را به کریدورهای مجاز هوایی هدایت کنند؛ البته هواپیماها بایستی 10 مایل قبل از ورود به مرز، خود را با شماره پرواز معرفی کنند.

وی تبیین کرد: تمام پرنده هایی که در فضای کشور تردد دارند با سامانه های راداری، بصری، اپتیکی، مادون قرمز، زمین پایه و زمین به هوا کنترل می شوند؛ در صورت بروز تهدیدات و درگیری های احتمالی، انواع موشک های برد بلند، متوسط، کوتاه، توپخانه های هوشمند و غیر راداری، موشک های دوش پرتاب سهند و میثاق و امثال آنها آمادگی کامل برای دفاع از این مرز و بوم را دارند.

برزوعی ابراز کرد: اخیرا هم سامانه باور373 با مهندسی معکوس از سامانه s300 روسیه و با مشخصاتی بسیار فراتر از آن رونمایی شد که چتر حمایتی خوبی در دفاع از حریم کشور علی الخصوص مناطق حساس و حیاتی ایجاد کرده است.

مدیریت عملیات منطقه پدافند هوایی شمال شرق کشور تاکید کرد: البته دشمن مدتهاست که از جنگ سخت ناامید شده و برای تحمیل اراده خود و براندازی نظام به دنبال اجرایی کردن روشهای مختلف عملیات روانی در ماهواره و فضای مجازی است؛ اما با عنایت خاص امام زمان و به لطف خون شهدا و بصیرت مردم، پیروزی از آن این ملت خواهد بود و سخنان داعیانه رهبر معظم انقلاب، سیاستهای دشمن را خنثی خواهد کرد.

انتهای پیام/