به گزارش صبح توس؛ اسماعیل اعتمادی صبح امروز در نشست خبری در‌ محل این اداره گفت: ۹ اقامت بومگردی در نیشابور در حال فعالیت است که رتبه دوم استان بعد از گناباد را داریم.
وی تاکید کرد: اقامت های بومگردی با الگوی‌ معماری های سنتی و فضاسازی های روستایی است که دارای قیمت های مناسبی نیز هست و هنوز هم نیشابور ظرفیت ایجاد چنین اقامتگاه هایی را دارد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی تاکید کرد: روشنایی آرامگاه عطار به صورت کامل با اعتبار سه میلیارد ریال به بهره برداری رسید، همچنین از‌ محل اعتبارات میراث ۱۰ میلیارد ریال جهت مرمت کاشی های آرامگاه های خیام، عطار و کمال الملک اختصاص پیدا کرد که آرامگاه های خیام و عطار به صورت کامل انجام شده است و آرامگاه کمال الملک به ۴۰ درصد رسیده است
اعتمادی افزود: حمام مرمر با قدمت دوره صفویه طی مذاکراتی با اداره اوقاف به عنوان سفره خانه سنتی تایید شد و در حال مرمت و بازسازی است.
وی افزود: امسال درخواست چهار خانه تاریخی را داده ایم و تحقیقات پژوهشگری ۳۰ خانه تاریخی در کل نیشابور شناسایی کرده است که در حال پیگیری است.
اعتمادی تاکید کرد: پنج خانه تاریخی عیدیانی،‌ مجتهدی، وکیلی، قرشی و مهدیانی ثبت شده است. همچنین طی سال گذشته منزل معمارباشی از خانه هایی که می توانست به عنوان خانه تاریخی معرفی شود تخریب شد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی افزود: متاسفانه برای تخریب خانه ها از ما مجوزی کسب نمی شود و امکان دارد این خانه ها با مجوز شهرداری تخریب شود، اگر این استعلام صورت پذیرد دیگر امکان وقوع‌ چنین رویدادهایی نخواهیم بود.
وی خاطر نشان کرد: برای بازسازی پنج خانه تاریخی ثبت شده، حداقل ۵۰ میلیارد ریال اعتبار ‌نیاز است.
اعتمادی ادامه داد: فضای مخزن میراث فرهنگی نیشابور نامناسب است و طی چند سال گذشته آسیب هایی به آن وارد شده است و قرار شد به مخزن موزه خراسان منتقل شود و کلید دست امین اموال نیشابور باشد.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی افزود: ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار سفر ریاست جمهوری به نیشابور جهت حفاظت، آماده سازی و مرمت محوطه تاریخی نیشابور و مجموعه خیام و عطار، تکمیل سایت موزه شادیاخ، تهیه طرح عرصه و حریم شهر کهن نیشابور و ساماندهی محدوده عطار، خیام و شادیاخ هنوز تخصیص پیدا نکرده است.
وی اظهار داشت: در پرونده حفاری تعدادی در محل دستگیر شدند ولی مشخص شد تعدادی بیشتر از این افراد دخیل بوده اند و دادستانی در حال پیگیری پرونده است.
اعتمادی افزود: در سال گذشته ۷۰ نفر در مورد  حفاری غیرمجاز بازداشت شدند و طی امسال ۱۴ نفر بازداشت شده اند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی خاطر نشان کرد: سال گذشته از متهمان سفالینه هایی با قدمت بیش از پنج هزار ساله کشف شده است.
وی خاطر نشان کرد: ۷۴۰ کارگاه، ۴۲۰ مجوز مشاغل خانگی و ۸۰ پشتیبان مجوز فعالیت در شهرستان نیشابور دارند و طی دو هفته نوروز سال گذشته ۴۱ میلیارد ریال فروش فیروزه در نیشابور ثبت شده است.
اعتمادی تصریح کرد: دیروز کارهای ثبت میراث ناملموس مراسم تعزیه خوانی فدیشه انجام شد،‌ همچنین به زودی پخت حلیم نیشابور و علم سازی ثبت میراث ناملموس خواهند شد.
وی خاطر نشان کرد: کل اعتبار سال گذشته ۱۷ میلیارد ریال بوده است که ۶۰ درصد تخصیص یافته است، ‌امسال نیز تاکنون ۹ میلیارد ریال تخصیص یافته است و عنوان شده که این صدر درصد اعتبار امسال است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگی ادامه داد: علی رغم درخواست دستگاه قضا برای ایجاد مجازات جایگزین، امکان استفاده از این نوع مجازات در‌ میراث فرهنگی‌ وجود ندارد.
وی با اشاره بازدید های مردم از آثار تاریخی نیشابور گفت: ۶ میلیون مسافر در سال گذشته از آثار تاریخی بازدید کرده اند و ۳۰۰ هزار نفر از آرامگاه خیام و عطار بازدید داشته اند که از این تعداد دو هزار و ۵۰۰ نفر گردشگر خارجی بوده اند.شابور گفت: ۶ میلیون مسافر در سال گذشته از آثار تاریخی بازدید کرده اند و ۳۰۰ هزار نفر از آرامگاه خیام و عطار بازدید داشته اند که از این تعداد دو هزار و ۵۰۰ نفر گردشگر خارجی بوده اند.

انتهای پیام/