به گزارش صبح توس؛ ابراهیم قاسم پور، پیش از ظهر امروز در نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خلیل آباد اظهار داشت: در سال جاری بعد از چندین سال متوالی خشک‌سالی و تغییراتی که در اقتصاد خانوار ایجاد کرده بود باران های خوبی آمد و در برخی موارد منجر به سیل شد و خوشبختانه خسارت جانی در پی نداشت.

وی با بیان اینکه همت همه مدیران در حوزه اجرایی و مشارکت خوب مردم باعث پیشگیری از حوادث جانی شد، خاطرنشان کرد: اگر بارندگی ابتدای سال نبود مطمئناً خسارت های زیادی در بخش کشاورزی و دامداری شهرستان به وجود می آمد.

فرماندار خلیل آباد با تأکید بر اینکه آسیب شناسی اقدامات و عملکرد دستگاه ها در مواقع وقوع حوادث طبیعی باید بعد از وقوع مورد بررسی قرار گیرد، تصریح کرد: با توجه به هشدارهای هواشناسی در خصوص فصل پاییز، مدیران با حساسیت بیشتری موضوع را دنبال کنند و تجهیزات و امکانات خود را در آمادگی صد در صد داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه قبل از شروع فصل سرما باید واحدهای مسکونی در اسرع وقت آماده شود، اذعان کرد: در آماده سازی این واحد های مسکونی باید بنیاد مسکن، بهزیستی، کمیته امداد و سپاه و بسیج حداکثر تلاش خود را به کار گیرند.

قاسم پور با بیان اینکه با توجه به اینکه خلیل آباد بر روی گسل درونه قرار دارد، بحران هر لحظه ما را تهدید می کند و همه همشهریان باید در خصوص مقاوم سازی منازل مسکونی خود اهتمام لازم را داشته باشند، عنوان کرد: دهیاران و شهرداران نسبت به شناسایی بافت های فرسوده و قدیمی را شناسایی کنند و نسبت به مقاوم سازی آن‌ها هشدارهای لازم داده شود.

وی با تأکید بر اینکه اگر توان همیاری و همراهی مردم در سیل نبود قادر به کنترل سیل نمی بودیم و مردم از حداکثر توان خود در مهار سیلاب استفاده کردند، افزود: اگر مدیران به موقع ورود کنند قطعاً مردم هم بیشتر حضور خواهند داشت.

رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان خلیل آباد تشریح کرد: مدیرانی که مجموعه مشترک کاشمر و خلیل آباد هستند تکلیف دارند در خلیل آباد هم با تمام امکانات و تجهیزات خدمت رسانی داشته باشند و اگر نمی توانند اعلام کنند تا چاره ای اندیشه شود.

وی با اشاره به اینکه آب منطقه ای باید خیلی بیشتر از این در شهرستان خدمت رسانی کنند و گروهی باید تشکیل و نسبت به شناسایی و برطرف کردن موانع مسیل ها اقدام کنند، بیان کرد: اگر مسیر سیل تغییر کند مطمئناً شهر یا روستایی را درگیر سیل می کند.

قاسم پور با تأکید بر اینکه تمامی امکانات و تجهیزاتی که به شهرستان می آید در اختیار مدیریت بحران است و جزیره ای عمل کردن در مدیریت بحران جواب نمی دهد، خاطرنشان کرد: شناسایی ظرفیت های بخش خصوصی و احصا کمبودها و برنامه ریزی برای رفع آن‌ها، رصد سیل بند ها و بندهای خاکی، شناسایی نقاط حادثه خیز، شناسایی اماکن اسکان اضطراری و... باید در دستور کار اعضای شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان باشد.

وی در پایان تأکید کرد: همه دستگاه های عضو مدیریت بحران به ویژه دستگاه های خدماتی آمادگی کامل در روز تاسوعا و عاشورا داشته باشند.

انتهای پیام/