محمد صادق براتی، معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس اظهار کرد: همه ساله ده‌ها هزار زائر پیاده افغانستانی و پاکستانی که قصد شرکت در پیاده‌روی عظیم اربعین حسینی را دارند، از مرزهای خراسان رضوی عبور و برای زیارت وارد مشهد الرضا می‌شوند.

وی افزود: بیشترین حجم مسافران افغانستانی و پاکستانی از دو مرز تایباد و دوغارون در خراسان رضوی و مرز میرجاوه در سیستان و بلوچستان وارد ایران می‌شوند که امسال با برنامه ریزی های انجام شده در ستاد اربعین و وزارت امور خارجه برنامه‌های ویژه‌ای برای استقبال از این عزیزان داریم.

براتی با اشاره بر اینکه امسال سعی شده تا زائران افغانستانی و پاکستانی در مبدأ به‌صورت کاروانی ثبت نام شوند، گفت: سال گذشته به دلیل استقبال فراوان زائران افغانستانی و پاکستانی برای ورود به مرزهای ایران و سفر انفرادی آن‌ها با مشکلاتی در مرز مواجه شدیم که امسال با هماهنگی‌های صورت گرفته وزارت امور خارجه با کشورهای افغانستان و پاکستان، ورود افراد به‌صورت کاروانی و هدایت‌شده خواهد بود.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی خاطرنشان کرد: سال گذشته بیش از 40 هزار زائر پیاده افغانستانی از مرزهای خراسان رضوی وارد کشور شدند و پیش‌بینی می‌کنیم امسال این تعداد 20 درصد افزایش یابد و به حدود 50 هزار نفر برسد.

وی با تأکید بر اینکه روادید کشور عراق در ایام اربعین تنها برای افغانستانی‌های مقیم ایران برداشته‌شده است، تصریح کرد: روادید عراق برای زائران پاکستانی و افغانستانی برداشته نشده است و این عزیزان باید برای دریافت روادید عراق اقدامان لازم را انجام دهند.

براتی ادامه داد: از زائران عزیز درخواست داریم تا به‌صورت کاروانی اقدام به سفر کنند تا با مشکلات کمتری مواجه شوند.

معاون هماهنگی و مدیریت امور زائران استانداری خراسان رضوی گفت: امسال تمام ارگان‌های دخیل در امور هماهنگی زیارت اعم از نمایندگی امور خارجه، مرزبانی، اداره اتباع خارجی و 10 دستگاه دیگر مانند بهداشت، حمل و نقل و پلیس‌راه وظیفه خدمت‌رسانی به زائران خارجی را بر عهده دارند.

انتهای پیام/