محمدرضا چنگانی در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: از ابتدای امسال تاکنون ۲ميليون و ۵۰ هزار تن مواد معدني شامل سنگ آهن وگندله ازمبادي معادن سنگ آهن سنگان خواف به مقاصد فولاد اصفهان و فولاد خوزستان و بندرعباس بارگیری و حمل شد.

وی از جذب بیش از ۷۰۰ هزار تن بار جدید از معادن سنگ آهن سنگان خواف با راه اندازی قطار باری برنامه ای دوم سنگان – قم خبر داد و گفت: در طرحی مبتکرانه با استفاده از حمل ترکیبی، قطار باری برنامه ای دوم از مبدا سنگان به مقصد ایستگاه قم راه اندازی  و روزانه به طور متوسط ۴۰ واگن به وزن ۳۲۰۰ تن به ظرفیت بارگیری راه آهن شرق افزوده شد که امیدواریم با تداوم این روند تا پایان سال بیش از ۷۰۰ هزارتن بار جدید جذب راه آهن شده و ۸۰ درصد مجموع بار مورد نیاز صنایع فولادسازی خوزستان با شبکه ریلی حمل شود.

مدیر كل راه آهن منطقه شرق بیان داشت: طي مدت مذكور، ۲ميليون و ۵۰ هزار تن مواد معدني شامل سنگ آهن وگندله ازمبادي معادن سنگ آهن سنگان به مقاصد فولاد اصفهان و فولاد خوزستان و بندرعباس بارگیری و حمل شد.

وی افزود: در ۵ ماهه ابتدای سال ۱۲۵ هزار تن محموله سیمان جهت صادرات به کشورهای آسیای میانه از پایانه ریلی تربت حیدریه بارگيري و ارسال شد که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۲۴۰درصدی داشته همچنین ۳۲۰ هزار تن ذغالسنگ از معادن پروده با افزایش ۲۵ درصدی نسبت به ۵ ماهه ابتدای سال ۹۷ بارگیری و به مقصد ذوب آهن اصفهان حمل شد .

چنگانی خاطر نشان كرد، در ۵ ماهه مذكور، مقدار ۱۲۹ هزار تن محموله از قبيل كنستانتره و ديگر اقلام نیز در اين اداره كل تخليه شده است.

معادن سنگان در شرق کشور با ذخیره بیش از ۱/۲ میلیارد تن سنگ آهن بعنوان یکی از ۱۰ معدن بزرگ سنگ آهن جهان و بزرگترین معدن سنگ آهن خاورمیانه به شمار می آید که در افق ۱۴۰۴ می بایست بیش از ۲۷ میلیون تن مواد معدنی از این معادن توسط شبکه ریلی بارگیری و حمل شود.

انتهای پیام/