حجت الاسلام ایروانی در گفتگو با صبح توس؛ با بررسی آیاتی از قرآن و ارتباط آن با واقعه عاشورا اظهار کرد: خدا در قرآن گروهی از افراد را دعوت به ایمان آوردن می کند که در ظاهر اسلام را پذيرفته‏ اند اما این باور هنوز در اعماق جان آنها نفوذ نكرده؛ در طول تاریخ هم انسان های زیادی شعار یا حسین سر دادند اما شعور ماندن در کنار حسین را نداشتند.

امام جمعه درگز تبیین کرد: طبق روایات اسلامی، انسانها بر اساس نحوه عملکرد خود به چهاردسته کلی تقسیم می شوند؛ بهترین دسته از افراد که البته تعداد آنها هم اندک است، کسانی هستند که بدون هیچ چشم داشتی و فقط برای رضای خدا کار می کنند؛ در واقعا معامله اینها با خداست و مزد خود را از او دریافت می کنند.

وی افزود: در روز عاشورا عده ای بر سر عهدی که بسته بودند ماندند و در راه دوستی با اهل بیت علیهم السلام هزینه های بسیاری کردند اما قصد و نیت آنها مادی بود؛ عده ای هم فقط رضایت الهی را نصب العین خود قرار داده و در این راه از جان و مال و فرزندان خود مایه گذاشتند.

حجت الاسلام ایروانی تصریح کرد: بیشتر انسان ها تا مادامی شکر گذار خدا هستند که آسایش و رفاه آنها تامین باشد؛ همین که نیاز شد برای دین خدا از جان و مال خود هزینه کنند، پا پس کشیده و اعتقادات خود را کنار می گذارند؛ اینها مصداق عبارت قرآنی هستند که می فرماید مردم بنده دنیا هستند و دین فقط لقلقه زبان آنهاست.

امام جمعه درگز خاطرنشان کرد: رضای خدا معیار و ملاک پذیرش اعمال است، چه بسیارند افرادی که برای دیده شدن و از سر چشم و هم چشمی در راه خدا هزینه های بسیاری انجام دادند اما چون در نیت آنها غش و ناخالصی وجود داشت، آنچنان بهره معنوی از هزینه کرد خود نبردند.

انتهای پیام/