به گزارش صبح توس؛ محمد سنجری ظهر امروز در نشست کارگروه تخصصی توسعه اشتغال و سرمایه گذاری شهرستان که خلیل آباد اظهار داشت: یکی از رسالت های اصلی و اساسی همه مدیران پیگیری مباحث مرتبط با اشتغال به عنوان یکی از چالش های جوانان است و باید در راستای اجرای برنامه مرتبط با اشتغال برنامه ریزی داشته باشیم.

وی با بیان اینکه هدف‌گذاری اشتغال در سال 97 برای استان خراسان رضوی حدود 176 هزار فرصت شغلی بود، خاطرنشان کرد: در سال 98 ابتدا به دنبال حفظ اشتغال موجود یکی از برنامه استان قرار دادیم تا بتوانیم از تمام توان و تلاش خود را با استفاده از ظرفیت های قانونی و کارگروه های تخصصی استفاده کنیم.

رئیس اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه پیگیری و رصد مشکلات بنگاه های اقتصادی موجود را باید در اولویت قرار دهیم، تصریح کرد: هدف‌گذاری برای ایجاد اشتغال جدید با استفاده از ظرفیت های قانونی در اولویت دوم قرار دادیم و حدود 76 هزار فرصت شغلی جدید در سطح استان برای سال 98 هدف‌گذاری شد.

وی با بیان اینکه این هدف‌گذاری بین دستگاه های اجرایی و شهرستان های استان بر اساس ظرفیت ها و نرخ بیکاری توزیع و ابلاغ شد، اذعان کرد: برای اینکه بتوانیم این فرصت های شغلی را در سطح استان ها و شهرستان ها پیگیری و محقق کنیم ابزار و وسایل ها در قالب بسته فراگیر اشتغال در سال 97 تدوین شده بود و در سال 98 با یکسری تغییرات پیگیری شد.

سنجری با اشاره به اینکه شهرستان خلیل آباد در سال 97 توانست حدود 14 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به حدود 226 طرح پرداخت کند، عنوان کرد: از محل پرداخت این میزان تسهیلات حدود 385 نفر در سطح شهرستان اشتغال ایجاد شد و خوشبختانه شهرستان خلیل آباد به لحاظ نرخ بیکاری جزو شهرستان هایی است که پایین ترین نرخ بیکاری را دارد.

وی با تأکید بر اینکه سهمیه تعهد اشتغال شهرستان خلیل آباد در سال جاری 413 فرصت شغلی مشخص شد، تشریح کرد: آخرین گزارش و خروجی دریافتی سامانه رصد حکایت از ثبت 168 نفر اشتغال ایجادی در 5 ماهه نخست سال 98 بود که در سامانه توسط دستگاه اجرایی ثبت شد که معادل 40 درصد تحقق اشتغال است.

مدیرکل اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با بیان اینکه عملکرد شهرستان خلیل آباد در ایجاد اشتغال جدید نسبت به سایر شهرستان ها و استان نیز عملکرد بهتری است که جای تقدیر و تشکر دارد، تأکید کرد: 652 میلیارد تومان منابع استان بود که ابلاغ شد ولی تخصیصی آن تا پایان مرداد 562 میلیارد تومان ابلاغ شده که 90 درصد میانگین جذب است.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر توجه به طرح کارورزی فارغ التحصیلان نیز بسیار حائز اهمیت است، بیان کرد: حدود 35 تا 40 درصد جویندگان کار ما را در حال حاضر فارغ التحصیلان دانشگاه ها به عنوان سرمایه های فرهنگی و انسانی کشور تشکیل می دهند و این آمار نیز در حال افزایش است.

سنجری با بیان اینکه باید بتوانیم این نیروهای انسانی را سمتی هدایت کنیم که تبدیل به سرمایه شوند و در پیشرفت و توسعه اقتصاد کشور اثرگذار باشند، ابراز کرد: طرح فارغ التحصیلان با یکسری اصلاحات در آیین نامه بستری را برای جذب فارغ التحصیلان فراهم کرد.

وی با تأکید بر اینکه همه بنگاه‌های اقتصادی که نیروی کار و بیمه شده دارند به میزان 50 درصد بیمه شدگان خود می توانند از بین فارغ التحصیلان دانشگاه در قالب طرح کارورزی فارغ التحصیلان جذب کنند، اظهار کرد: سه ماه می توانند قرارداد کارورزی داشته باشند که نیازی به پرداخت هزینه، حقوق، مزایا و بیمه وجود ندارد.

رئیس اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی همچنین در ادامه افزود: اما بعد از این سه ماه اگر منجر به انعقاد کار و ادامه همکاری شد، دولت به مدت 2 سال در قالب مشوق های بیمه ای، حق بیمه کارفرما را پرداخت می کند و این بستر بسیار خوبی در شرایط حاکم بر بنگاه های اقتصادی، در تأمین نیروی انسانی متخصص کمک کند.

وی با بیان اینکه در شهرستان خلیل آباد باید تلاش بیشتری برای اجرایی کردن طرح کارورزی فارغ التحصیلان انجام شود و اطلاع رسانی بیشتری به بنگاه های اقتصادی صورت گیرد، اظهار داشت: عملکردی در سامانه برای شهرستان خلیل آباد برای طرح کارورزی فارغ التحصیلان ثبت نشده است.

سنجری با اشاره به طرح مهارت آموزی در فضای واقعی کار، خاطرنشان کرد: عمده فعالیت های در شهرستان خلیل آباد ممکن است در حوزه خدمات فنی و مهندسی باشد این ظرفیت با کمک همکاران در مراکز فنی و حرفه ای می تواند خلأ و چالش مهارت کار را در بین جویندگان کار برطرف کند و بستری توأم با مهارت آموزی در محیط واقعی کار را فراهم کند.

وی با تأکید بر اینکه طرح مهارت آموزی در محیط واقعی کار، فرد را از قوانین مربوط به قانون کار و تأمین اجتماعی را حداقل 6 ماه و حداکثر 9 ماه تا یک سال معاف کرده است، تصریح کرد: باید اطلاع رسانی لازم در این خصوص صورت گیرد تا کارفرما و جویای کار بتوانند از این طرح به خوبی استفاده کنند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در ادامه به مشاغل خانگی اشاره کرد و افزود: مشاغل خانگی در این شرایط اقتصادی کشور می تواند به رشد و توسعه اقتصادی کمک کند و باید از ظرفیت قانون مشاغل خانگی استفاده کنیم و نگاه های کارفرماها و پشتیبان ها را به سمت ایجاد مشاغل خرد و خانگی برود.

 

50 هکتار از شهرک صنعتی بردسکن به خلیل آباد واگذار شد

ابراهیم قاسم پور در این نشست با بیان اینکه 11 تفاهم نامه اقتصادی در شهرستان خلیل آباد امضاء شده است، اظهار داشت: تفاهم نامه های بیشتری در شهرستان خلیل آباد امضا خواهد شد.

وی با بیان اینکه روستاهای جابوز و نقاب به عنوان روستاهای هدف طرح مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی شهرستان مشخص شده اند، خاطرنشان کرد: شناسایی ظرفیت ها و توانمندی ها و استعدادها در شهرستان باید انجام شود.

فرماندار خلیل آباد همچنین تصریح کرد: در حوزه معادن ۴ تفاهم نامه با ۴ معدن امضاء شده است و امیدواریم این معادن با حمایت هایی که صورت می گیرد فعال شوند و به اشتغال شهرستان کمک کنند.

وی با بیان اینکه ترشیز ظرفیت خوبی در استفاده از انرژی های پاک دارد، اذعان کرد: نیروگاه های خورشیدی نیز می تواند به استفاده هرچه بهتر از انرژی های پاک کمک کند.

قاسم پور با تأکید بر اینکه با تفاهمی که انجام شد ۵۰ هکتار از شهرک صنعتی بردسکن به خلیل آباد واگذار شده است، عنوان کرد: صنایع تبدیلی و تکمیلی می تواند در بخش کشاورزی گره گشایی کند.

وی همچنین ضمن تأکید بر نیاز شهرستان خلیل آباد بر استقرار شعبه ای از پست بانک ایران، تشریح کرد: مدیران باید موانع را از سر راه حوزه تولید بردارند تا بتوانیم رضایتمندی بیشتری در شهرستان ایجاد کنیم.

انتهای پیام/