عبدالله حاتمیان در گفتگو با صبح توس؛ در واکنش به زمزمه هایی مبنی بر انتقال آب رشته کوههای هزار مسجد به مشهد اظهار کرد: تامین آب شرب مشهد از منابع مختلف پروژه ای است که آغاز آن به 30 سال پیش باز می گردد و احتمالا تا 20 سال آینده هم ادامه داشته باشد.

وی افزود: در همین راستا اجرای سد چهچهه، قره تیکان و ابیورد با هدف انتقال آب از یال شمالی هزار مسجد به سمت مشهد اجرا شده که برای اجرای سد ابیورد 170 میلیارد تومان پول در اختیار پیمانکار قرار گرفته اما هیچ یک از نمایندگان فعلی و پیشین شهرستان در تامین اعتبار آن نقشی نداشته‌اند.

نماینده مردم درگز عنوان کرد: معمولا دولت در مسائل این چنینی مصالح و منافع ملی را در نظر می گیرد و تصمیمات او در مخفی ترین لایه های محرمیت انجام خواهد شد

حاتمیان گفت: حکایت انتقال آب هزار مسجد به مشهد مانند نفت خوزستان و منابع آب اصفهان است که اهالی آن نمی توانند از دادن منابع استان و شهر خود به سایر نقاط کشور امتناع کنند.

وی تصریح کرد: جلوگیری از اجرای این پروژه ها با ایجاد هیاهو امکان پذیر نیست؛ باید راههای جایگزین و عملیاتی را در اختیار دولت و مسئولین قرار داد.

نماینده مردم درگز در ادامه به تبیین راههای پیشنهادی پرداخت و عنوان کرد: احداث سد شوریجه برای جلوگیری از هدررفت آب کشف رود، جایگزین چاههای فاضلاب با چاه آب شیرین برای کشاورزی، آبخیزداری در حوزه مشهد، اصلاح تعرفه های زیارتی و گردشگری، اصلاح الگوی کشت و فضای سبز در مشهد از جمله مواردی هستند که می توان به عنوان جایگزین طرح انتقال آب از هزار مسجد مطرح کرد.

حاتمیان افزود: البته می شود موجباتی را فراهم آورد که بتوانیم آب هزار مسجد را به صورت بسته بندی به مشهد و سایر شهرهای کشور صادر کنیم؛ این مساله باعث اشتغال زایی مردم محلی هم خواهد شد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با وجود همه مسائل مطرح شده، به صراحت می توان گفت انتقال آب هزار مسجد به مشهد تا 20 سال آینده هم اتفاق نمی افتد و درگز تا ابد مشکل آب شرب نخواهد داشت.

انتهای پیام/