به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام احمد مروی صبح امروز در همایش اساتید بسیجی حوزه‌های علمیه قم، مشهد، تهران و اصفهان اظهار کرد: نباید تمام مسائل و مشکلات را بر گردن دولت بیاندازیم ونیاز است خودمان نیز دست به‌کار شویم.

تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به اینکه مدیریت فکری جامعه دارای اهمیت بالایی است، بیان کرد:امام(ره) فرمودند باید تحلیل جوانان در مسائل دینی دارای عمق باشند از این رو باید با نسل جوان ارتباط برقرار کرده و با آسیب‌ها و خطرات آشنایی داشته باشیم و باید صبر، بصیرت، استقامت و مقاومت به جامعه و نسل جوان انتقال داده شود.

حجت‌الاسلام مروی خاطرنشان کرد: بیانیه گام دوم نگاهی به گذشته و مسیری به آینده است، باید به این بیانیه توجه بسیاری داشته باشیم، وظیفه ما در این عصر، حضور در زمان است، حوزه ما با همین روند رشد و تکامل یافته است.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه حوزه ما با حضور به موقع در زمان خاص رشد و تکامل یافته به علامه حلی اشاره و یادآور شد: وی متکلم بسیار بزرگی بوده و در پاسخ به شبهات جوانان در آن زمان مهارت داشته است، او از درد جامعه خود باخبر بود و به همین دلیل نیز توانست در چنین اموری موفق شود، در آن زمان وی جلسات نقد شعر برگزار می‌کرد و از مرزهای فکری شناخت کافی داشت.

وی با اشاره به ایجاد تمدن نوین اسلامی در بیانیه گام دوم انقلاب توضیح داد: بر این اساس پس از تشکیل جمهوری اسلامی، باید دولت اسلامی، جامعه اسلامی و پس از آن تمدن حقیقی اسلامی تشکیل شود.

حجت‌الاسلام مروی رمز موفقیت اسلام را مربوط به تمدن حقیقی اسلام دانست و گفت: پیامبر اسلام(ص) هویت جدیدی به مسلمانان داد و آن‌ها را از دوران جاهلیت بیرون آورد، در دوران رنسانس و دوره‌های جدید این هویت در غرب وجود نداشته و محور سیاست، خودگرایی و سودگرایی شد.

تولیت آستان قدس رضوی با تاکید بر اینکه ایجاد تمدن نوین اسلامی شعار نیست، خاطرنشان کرد: این کلام با هزاران سال فکر و مطالعه نوشته شده است، 65 سال تجربه در پشت این بیانیه گام دوم نهفته است، هوش، استعداد، خوش فکری و نبوغ عمق‌نگری را ممکن می‌کند.

وی تصریح کرد: دانشگاهی‌ها و غرب‌زده‌ها به دنبال ایجاد تمدن نوین اسلامی هستند اما صرفاً نام آن نوین اسلامی است و هیچ بویی از تمدن نمی‌آید، ما از بیانیه گام دوم برداشت‌های زیادی داریم صدور این بیانیه تنها به دلیل رسیدن انقلاب به چهلمین سال خود نبود و یک مرتبه مطالعه برای آن کافی نیست.

حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه در جهان غرب اموری که به نفع کسی باشد خوب به نظر می‌رسد، افزود: این ویژگی را هرکسی خود تعیین می‌کند، در صورتی که امری به نفع کسی نباشد تبعیض و ناعدالتی محسوب می‌شود، بن‌مایه تمدن جدید غربی، "من" است.

تولیت آستان قدس رضوی رواج یأس، ناامیدی و خودکشی در این جوامع را به همین دلیل دانست و اظهار کرد: این موارد حتی در قشرهای مرفه نیز به وجود می‌آیند، انسان‌ها به دلیل ایجاد ارتباط عاطفی و اخلاقی نزدیک یکدیگر نمی‌شوند و تمامی ارتباطات حول محور سود می‌چرخد، اغلب افراد برای حل کردن مشکلات شخصی خود به سایر اشخاص رجوع می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه پیامبر به مسلمانان هویت داد، متذکر شد: در حالی که در جهان غرب حضور هر فردی در ذهن و فکر دیگری برای منفعت خود است، جوامع استکباری به دنبال نابودی هویت در جامعه ما هستند، جامعه بی‌هویت انگیزه و هدف ندارد، آن‌ها درصدد ایجاد هویت در غرب هستند، جامعه بدون هویت ذلت را می‌پذیرد و جامعه دارای هویت سختی‌ها را تحمل کرده و به موفقیت می‌رسد.

حجت‌الاسلام مروی با بیان اینکه امام به جامعه هویت داد، ابراز کرد: این هویت سبب تحمل سختی‌ها و تحریم‌ها توسط مسلمانان شد، علاوه بر داشتن هویت، مقصد و هدف در کشور ما دین خدا را نیز پذیرفتند، وضعیت معیشت مردم قابل قبول نیست اما هیچ اتفاق ناگواری را نمی‌بینیم در حالی که جاهل بدون هویت نمی‌تواند حتی یک درصد از این تحریم‌ها را تحمل کند.

وی یادآور شد: امام در پاسخ به پرسشی در ارتباط با مدت زمان برنامه‌ریزی برای تشکیل حکومت گفتند که هیچ وقت به این موضوع فکر نکردم و صرفاً دارا بودن هویت سبب تشکیل حکومت شد، در واقع برای تشکیل حکومت جمهوری اسلامی برنامه‌ریزی نشد و تنها راه راست را دنبال کردیم.

تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: برخی از ملت‌ها با برنامه‌ریزی‌های سنگین شرایط بسیار مناسبی را به دست آوردند اما داشتن وضعیت مطلوب حتی یک سال طول نکشید، دشمنان پس از 70 سال به قدرت می‌رسیدند و تجارب بسیاری کسب می‌کردند اما قادر به مدیریت شرایط مطلوب بیش از یک سال نبودند.

حجت‌الاسلام مروی تصریح کرد: خداوند در موضوعاتی مانند پهباد ما را کمک کرده است؛ ما پهباد را باید در سه دقیقه زدیم  و دشمنان بسیار شوکه شدند.

وی خاطرنشان شد: ایجاد تمدن نوین اسلامی و بیانیه گام دوم انقلاب مکمل یکدیگر هستند و به گفته امام(ره) تحول هواره وجود دارد و نمی‌توان مانع ایجاد آن شویم اما چنانچه آنر را مدیریت نکنیم، تحول بر ما تحمیل خواهد شد.

انتهای پیام/