به گزارش صبح توس؛ سردار غلامرضا سلیمانی، رئیس سازمان بسیج مستضعفین صبح امروز در دومین همایش اساتید بسیجی حوزه‌های علمیه استان‌های قم، تهران، خراسان رضوی و اصفهان که در مجتمع امامت مشهد برگزار شد اظهار داشت: بیانیه گام دوم و صدور آن توسط رهبر معظم انقلاب می تواند یک سر بحث جدیدی در تاریخ انقلاب اسلامی محسوب بشود.

وی ادامه داد: بسیج امسال در 5 آذر ماه به چهلمین سال تشکیل خود یعنی چهلمین سال صدور فرمان تاریخی امام (ره) مبنی بر تشکیل شجره طیبه تشکیل بسیج می رسد و تقارن این دو باهم، به هم پیوستگی انقلاب اسلامی و تشکیلات مردمی این انقلاب، یعنی بسیج را بیان می کند.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین خاطر نشان کرد: همانطور که حضرت آقا در بیانیه گام دوم خطاب به جوانان صحبت هایشان را فرمودند و در هیچ جای این بیانیه به دستگاه های رسمی و اداری کشور خطابی ندارد.

سردار سلیمانی با بیان اینکه بسیج می‌تواند نقش اساسی، تضمین کننده و تعیین کننده‌ای در اجرای بیانیه گام دوم داشته باشد، گفت: بسیج به عنوان تشکیلات انقلاب اسلامی که از ابتدا کارنامه درخشان و تجربیات بزرگ دارد، می تواند نقش اساسی و تعیین کننده در موفقیت کامل این بیانیه به ارمغان بیاورد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین با بیان اینکه تحقق این هدف الزاماتی را به دنبال دارد ادامه داد: حضور بسیج در دهه اول پیروزی انقلاب اسلامی بسیار تاثیر برانگیز است؛ در پیروزی انقلاب اسلامی امام راحل (ره) با میدان آمدن مردم متدین و انقلابی و با تکیه بر فرهنگ تشیع توانست بر قوی ترین حکومت منطقه غرب آسیا پیروز شود؛ نه تنها در مقابل حکومت پهلوی، بلکه 60 هزار مستشار نظامی که در داخل کشور حضور داشتند، توانست پیروز شود.

وی تصریح کرد: آن روزی که مردم ایران دستشان خالی بود و آمریکایی ها بر همه مقدرات این کشور حاکم بودند، 60 هزار مستشار این کشور متجاوز و شیطان بزرگ در درون کشور ما حضور داشتند، آن روز ملت ایران خودش را نشان داد و آمریکایی ها را شکست داد؛ آن روزی حکومت در دست مردم نبود.

سردار سلیمانی ادامه داد: امام (ره) پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرمان تشکیل ارتش 20 میلیونی و شجره طیبه بسیج را صادر فرمودند چون اسلام از حکومت برخوردار شد.

وی خاطر نشان کرد: پس از پیروزی انقلاب، اسلام برای اولین بار در قرون و در اعصار مختلف اسلام ناب، به پیروزی تضمین کننده رسید و اداره جامعه به دست مسلمانان و اسلام افتاد و الگوی مردم سالاری دینی رای مردم شد.

رئیس سازمان بسیج مستضعفین در ادامه گفت: در حکومت های غربی احزاب نقش واسطه را بین حکومت و مردم بازی می کنند و جدیدا مفهموم جدیدی هم در حکمرانی مطرح شده به عنوان نهادهای واسط که علاوه بر احزاب، حکومت های غربی از این ظرفیت استفاده می کنند.

وی تصریح کرد: امام راحل یک مکتب جدید را بنیان گذاشتند، با فرمان تشکیل بسیج توسط امام (ره)، بسیجیان درسی که از عاشورا فراگرفته بودند را در دوران دفاع مقدس وارد میدان نبرد کردند و توانستند یک مکتب جدید دفاعی را شکل بدهند.

سردار سلیمانی ادامه داد: یکی از مولفه های اصلی قدرت امروز جامعه، ریشه در دفاع مقدس دارد که مردم کوچه و بازار با باور ما می توانیم از مساجد جوشیدند و به میدان نبرد رفتند، هزاران تن شهید شدند و از میهمن دفاع کردند؛ قابل ذکر است که شهیدان و حضور مردمی توسط علما تربیت شده بودند.

وی خاطر نشان کرد: در حکومت اسلامی آن زمان که لازم باشد مردم می آیند و در میدان های نبرد نقش را بر عهده می گیرند.

رئیس سازمان بسیج با بیان اینکه امسال قرار است کنگره شهدای بسیجی را برگزار کنیم، گفت: 92 هزار شهید بسیجی و 36 هزار شهدای دانش آموز گویای این است که مردمی که نقش نظامی نداشتند، افسر نظامی و جنگی نبودند آمدند در میدان نبرد و در سخت ترین صحنه ها شرکت کردند. بزرگترین چالش ها در دهه اول انقلاب را بسیج به یک فرصت تبدیل کردند و امروز یک مکتب دفاعی امنیتی مقابل ما قرار گرفته است.

سردار سلیمانی تاکید کرد: این الگو در لبنان، فلسطین، سوریه، یمن، عراق، افغانستان و دیگر کشورها، در هر کجا پیاده شد پیروزی ها را به دنبال داشت.

وی در ادامه گفت: در بیانیه گام دوم باید حضور سازمان یافته نوجوانان و جوانان برای تحقق فرامین تدابیر مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم باید انجام گیرد که از رسالت های اصلی بسیج در دوران حاضر است.

رئیس سازمان بسیج افزود: حضرت آقا در یکی دو سال گذشته از مسئولین بسیج، اعتلای بسیج را طلب کردند؛ یعنی رفعت و بالا کشیدن و بسیج در شرایط بهتری قرار بگیرد. برای اینکه بسیج بتواند نقش خود را در راستانی تحقق بیانیه گام دوم و در پنجمین دهه عمر پر برکت نظامی جمهوری اسلامی به نحو احسن ایفا کند، بایستی توجه شود به وضع بسیج، یک آسیب شناسی باید انجام شود که در حال انجام است و مسئله سنجی شود.

سردار سلیمانی در ادامه با ارائه آماری از حضور بسیجیان در سراسر کشور گفت: بسیج 160 هزار رده در سطح کشور دارد؛ 54 هزار پایگاه مقاومت محلی بسیج برادر و خواهر، 60 هزار واحد دانش آموزی داریم، 38 هزار واحد اقشار و در کل 142 هزار واحد سازمانی بسیج داریم.

رئیس سازمان بسیج ادامه داد: یک قدم بزرگ باید برداریم تا مسائل اساسی بسیج رفع شود که یک از آن ها این است که بیش از 60 درصد پایگاه های مقاومت غیرفعال هستند در صورتیکه پایگاه ها نقطه اصلی سازماندهی نوجوانان و جوانان است. در نواحی اقشاری هم همینطور، جذب خوبی در اقشار نداریم. اگر سازماندهی با حسن تدبیر فعال شود، می توانیم به اتفاقی که در بیانیه گام دوم بیان شده برسیم.

وی تصریح کرد: در یک پروژه قرار است به توافق در استان ها برسیم که آن هایی که فعالن که هیچ، نیمه فعال ها و فعال ها به دو بخش تقسیم شود و در نیمه فعالها فرمانده پایگاه مناسب انتخاب کنند.

رئیس سازمان بسیج افزود: تشکل شورای امر به معروف و نهی از منکر در مساجد یکی از ظرفیت های خوب بود که به فراموشی سپرده شد، اما اگر هر پایگاهی دو اردوی جهادی سازماندهی شود، 108 هزار دسته جهادی شکل خواهد گرفت.

سردار سلیمانی همچنین گفت: مقام معظم رهبری بیان داشته اند که یکی از دغدغه های این جامعه پشتوانه فکری نیروهای بسیجی است که تاکنون به صورت جدی به این پرداخته نشده است. اساتید حوزه های علمیه و علما نیاز است که با برنامه ریزی به اعتلای بسیج کمک کنند.

وی ادامه داد: فعال نبودن رده ها در وهله اول و بعد از آن این مسئله که مراکز استان ها نسبت به شهرستان ها بسیج از سازماندهی ضعیف تری برخوردار هستند، از مسائل امروز ما هستند که باید رسیدگی شود.

رئیس سازمان بسیج خاطر نشان کرد: توجه به منظورمه فکری حضرت آقا در رابطه با بسیج و در راستای اعتلای بسیج باید صورت گیرد؛ در راستای نقشه راه اعتلای بسیج، در چند ماه آینده کتابچه ای به عنوان سند راهبردی که به تایید ستاد نیروهای مسلح رسیده در اختیار بسیجیان قرار می گیرد تا در بعد حرکت درونی و بیرونی بسیج موفقیت های لازم رقم زده شود.

وی با بیان اینکه دیگر ضرورت ها در دوران فعلی در بیانیه گام دوم، خدمت رسانی، مردم یاری و محرومیت زدایی است، گفت: بسیج توانست در سیل اخیر  ۱۱۵۰۰ واحد مسکونی سیل زدگان را برای بازسازی و احداث با توافق مردم آسیب دیده و بنیاد مسکن بر عهده بگیرد و با توجه به نیاز آن واحد کمک اختصاص داده است. واحدهای تعمیری تا انتهای شهریور ماه انشالا تحویل خواهد شد و بخش احداثی در آذر ماه تحویل می شود و بخش اندکی که می ماند هم سعی میشود با سرعت بیشتر تحویل شود. قرار بود 20 هزار واحد را تقبل کنیم اما چون دستگاه ها و دولت نتواستند برنامه ریزی کنند، به ۱۱۵۰۰ واحد رسیدیم. همچنین 40 هزار برنامه محرومیت زدایی به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب در سال گذشته داشته ایم که 20 هزار این پروژه ها به بهره برداری رسیده است.

سردار سلیمانی همچنین گفت: مطالبه‌گری و پرچم‌داری و مبارزه با ظلم، فساد و رانت باید به دست نیروهای انقلابی صورت گیرد؛ نیروهای انقلابی بسیج بدون تفکر جناحی می تواند این امر را به خوبی انجام دهد.

وی در پایان خطال به بسیج اساتید و روحانیون گفت: درباره ظرفیت سازی برای بسیج اساتید و بسیج طلاب هیچ محدویتی نداریم و تا حد ممکن به آن ها کمک خواهیم کرد.

انتهای پیام/