به گزارش صبح توس؛ حجت‌الاسلام مهدی حجتی نیا در خطبه‌های دوم نماز جمعه درود گفت: نقد امام‌جمعه به دولت نقدی درون گفتمانی است و ما در مناسبت‌های مختلف از دولت حمایت کرده‌ایم و حمایت خواهیم کرد.

وی خاطر نشان کرد: حمایت ما از دولت‌ها بستگی به حمایت آن‌ها از مقام معظم رهبری دارد تا وقتی دولتی مورد حمایت رهبر انقلاب باشد مورد حمایت ما هم هست ولی این دلیلی نمی‌شود که نقدها را نگوییم.

امام‌جمعه درود افزود: ما مجیزگوی دولت‌ها نبوده و نیستیم، هر دولتی نسبت به عملکرد و مقایسه با ایدئال‌های رهبری سنجیده می‌شود و هر چقدر فاصله باشد ما نقدمان را بیشتر می‌کنیم و این به معنای دشمنی نیست.

حجتی نیا خاطر نشان کرد: در بیانیه گام دوم نیز رهبر انقلاب درباره دولت مطلوب مطالب بسیار مهمی را بیان کرده‌اند. به دولت مردان توصیه می‌کنم که بیانیه گام دوم را برای دولت تراز انقلاب اسلامی مطالعه کنند.

خطیب خطبه‌های ناز جمعه درود بیان داشت: بعضی از مسئولین فراموش می‌کنند که در نظام اسلامی فعالیت می‌کنند و این یک آفت است.

وی تأکید کرد: نظام ما به سمت تحقق آرمان ایجاد تمدن نوین اسلامی و آمادگی برای طلوع خورشید ولایت عظما در حال حرکت است، هر چقدر این دولت در تحقق آن دولت رفتارها و عملکردش نزدیک باشد ما حمایت می‌کنیم.

حجتی نیا افزود: فرقی بین روسای جمهور نیست و آدم‌ها ملاک نیست بلکه عملکردها ملاک است. التزام عملی به شعارهای انقلاب اسلامی و حمایت از جریان انقلابی ویژگی دولت باید باشد.

وی با برشمردن ویژگی‌هایی که دولت‌ها باید داشته باشند بیان داشت: تهیه برنامه‌های اجرایی برای تحقق اقتصاد مقاومتی و پیگیری اجرای آن باقدرت و نشاط کاری و احساس مسئولیت، پرهیز و مقابله با هرگونه رانت و فساد اداری، نظارت دقیق بر عملکرد دستگاه‌ها برای جلوگیری از شکل‌گیری کانون‌های فساد خیز، دل بریدن از بیگانگان و اتکا به درون، جوان گرا و زمینه‌ساز بودن برای حضور جوانان، باورمندی بودن به نظام اسلامی با روحیه انقلابی، مدیریت جهادی و با تلاش مجدانه و خدمات شبانه‌روزی، پاسداری از آزادی و استقلال و عزت ملی، ترویج کننده سبک زندگی اسلامی و نه لیبرالیسم، پاک دستی و ساده زیستی، عدم حاکم شدن نگاه مادی به مقام مسئولیت، اهتمام به حفظ ارزش‌های انقلاب، رعایت بیت‌المال و جلوگیری از حیف‌ومیل آن

عمل به قانون و سعی و تلاش در تسهیل امور زندگی مردم معیارهای دولت‌ها باید باشد که مردم بر اساس آن امتیاز دهند.

وی ادامه داد: دولت باید کارنامه خودش را با این ترازها امتیاز دهد و مردم هم امتیاز دهند، روزی رئیس دولت به خودش امتیاز 18 داد و مردم نیز باید این امتیاز را بدهند.

امام‌جمعه درود افزود: در کارنامه یک دولت این ویژگی‌ها مهم است، اگر انتقاد می‌شود به‌عنوان یک نقد درونی است، خب ممکن است بعضی‌ها توانشان همین‌قدر باشد و انتقاد ما نیز بر اساس همین مقدار توانشان است، شاید توانشان کم هستند.

وی عنوان داشت: مکرراً رهبر انقلاب برای روحیه جهادی تذکر داده‌اند، یکی از چیزهایی که جامعه را درگیر کرده این است که جامعه فعال به‌جای فعالیت در رشد و توسعه کشور به سمت منافع شخصی حرکت کرده است و باید دید این نگاه از کجا منتقل می‌شود؟ این نگاه متأسفانه از سمت مسئولین منتقل می‌شود.

امام‌جمعه درود تأکید کرد: رانت ویژه‌ای برای مسئولین در نظر گرفته می‌شود و این باعث ناامیدی می‌شود.

وی با تشکر از رئیس قوه قضاییه خاطر نشان کرد: از حرکت برخورد قوه قضایی برای برخورد با دانه‌درشت‌ها حمایت می‌کنیم و این حمایت ادامه دارد چون در حال حرکت برای زنده نگه‌داشتن آرمان‌های انقلاب است.

حجتی نیا افزود: یکی از نمایندگان مجلس گفته، فردی را به‌عنوان قاچاقچی مواد مخدر گرفتند، 300 نفر از مسئولین زنگ زدند که این فرد را آزاد کنید، ساقی این 300 مسئول بوده است؟ اگر این موضوع درست باشد باید پیگیری شود، یک عده مفنگی مسئول شده‌اند؟ جامعه اسلامی ما قرار بود به اینجا رسیده است؟ این 300 نفر چه منفعتی از این فرد برده‌اند که برای آزادی آن تلاش کرده‌اند؟

وی تأکید کرد: خدا را شکر از گرفتن آفتابه‌دزدها رسیده‌ایم به دانه‌درشت‌ها.

امام‌جمعه درود افزود: رئیس قبلی قوه قضاییه گفته بود که تذکر داده‌ایم که با اشخاص محترم محترمانه برخورد کنند، یعنی اگر من نماینده بودم باید برخورد چگونه باشد؟ برخوردی که با شهردار اسبق تهران انجام شد نشان‌دهنده نوع نگاه رئیس قبلی قوه قضاییه بود.

حجتی نیا ادامه داد: در هفته گذشته دو نفر نماینده مجلس را گرفته‌اند که در فساد اقتصادی دست داشته‌اند و باید بگیرند، چه مصونیتی دارد که نماینده استفاده کند و خون مردم را در شیشه کند؟ مردم نه عید دارند نه روز خوش به خاطر اینکه یک عده می‌خواهند از این رانت‌ها استفاده کنند و منافع بیشتری ببرند، بنابراین و به خاطر این برخوردها از آقای رئیسی و قوه قضاییه حمایت می‌کنیم.

وی افزود: باید ظرفیت‌های محمل قوه قضاییه هر چه زودتر به کار بی افتد تا هر چه زودتر دست‌اندرکاران این فسادها محاکمه شوند.