به گزارش صبح توس؛ معاونت فرهنگی سازمان بسیج مستضعفین در نظر دارد به مناسبت روزهای ۲۳ تا ۲۵ ذی حجه ایام نزول سوره انسان و ماجرای اعطای افطار به مسکین و یتیم و اسیر توسط حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) که داستان آن در این سوره مبارکه  و آیه «یطعمون الطعام علی حبه مسکینا و یتیما و اسیرا» آمده است، طرحی با عنوان «رسم ابرار» اجرا کند.

این طرح طی روزهای یکشنبه ۳ شهریور تا سه شنبه ۵ شهریور ادامه دارد و مقرر شده است در صورت تمایل خانواده ها روزه بگیرند و هر خانواده هزینه افطار خود را با همکاری کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره) و سازمان زندانها و ستاد دیه به حسابهای مشخصی جهت کمک به مساکین، کمک به ایتام و کمک به آزادی زندانیان واریز کنند.

در همین راستا محمد حسین زاده، معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع) در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: به مناسبت ایام 23 تا 25 ذی‌حجه که حضرت زهرا(س) و حضرت علی(ع) روزه می‌گرفتند و افطار خود را به افراد مسکین، یتیم و اسیر اعطا می‌کردند، طرحی با عنوان «رسم ابرار» توسط معاونت فرهنگی سپاه امام رضا(ع) اجرا می‌شود.

وی با تأکید بر احیای و ترویج فرهنگ اطعام و کمک به مستضعفین، گفت: ما شیعیان باید زندگی حضرت زهرا(س) و امام علی(ع) را سرلوحه زندگی خود قرار دهیم و همان‌طور که ماجرای اطعام این دو معصوم در سوره مبارکه انسان آمده است «وَیُطْعِمُونَ الطَّعَامَ عَلَى حُبِّهِ مِسْکِینًا وَیَتِیمًا وَأَسِیرًا» ما نیز نباید اطعام و کمک به مستضعفین را فراموش کنیم.

حسین زاده ادامه داد: در طرح «رسم ابرار» که از روز یکشنبه 3 شهریور تا سه‌شنبه 5 شهریور ماه ادامه می‌یابد، افراد داوطلب روزه می‌گیرند و هزینه افطارشان را برای کمک به مساکین در روز یکشنبه، کمک به ایتام در روز دوشنبه و کمک به آزادی زندانیان در روز سه‌شنبه اهدا می‌کنند.

هزاران نفر به استقبال رسم ابرار می‌روند

معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع) از همکاری کمیته امداد حضرت امام خمینی(ره)، سازمان زندان‌ها و ستاد دیه خبر داد و یادآور شد: با رایزنی های انجام شده با کمیته امداد امام خمینی(ره) مقرر شد تا شماره حسابی از سوی کمیته امداد جهت جمع آوری کمک‌های مردمی و رساندن آن‌ها به افراد نیازمند مشخص شود که متعاقباً اعلام می‌شود.

وی در خصوص اهداف اجرای طرح ابرار گفت: این طرح بهانه‌ای برای احیا و ترویج سنت اهل بیت در خصوص بخشش به ایتام، فقرا و زندانیان است و علاوه بر آن به دنبال تحقق انتظارات مقام معظم رهبری جهت رسیدگی به مستضعفان و محرومیت زدایی که ایشان در گام دوم انقلاب اسلامی تأکید داشتند، هستیم.

حسین زاده تصریح کرد: احیا و ترویج فرهنگ کمک به مستضعفین، نیازمند یک سری اقدامات فرهنگی است و باید تمامی ارگان‌ها در این خصوص اقدامات مقتضی را انجام دهند، از این رو باید مسئولان و افراد شاخص که می‌توانند در این زمینه الگو ساز باشند، پیش‌قدم شوند.

معاون فرهنگی سپاه امام رضا(ع) با بیان اینکه پیش‌بینی می‌شود در طرح رسم ابرار هزاران نفر شرکت کنند، گفت: امیدواریم با استقبال مردم از این طرح، بتوانیم به تعداد قابل توجهی از مستضعفان کمک و زمینه آزاد سازی زندانیان جرائم غیر عمد و مالی را فراهم آوریم.

طرح رسم ابرار مسیر اهل‌بیت(ع) است/ کمک به محرومان مایه همبستگی اجتماعی است

حجت‌الاسلام علی بهمنی، امام جمعه شاندیز، پیرامون اجرای طرح «رسم ابرار» که با همت سازمان بسیج مستضعفان در راستای کمک به نیازمندان و فقرا اجرا می‌شود، اظهار کرد: امروز ساخت و ساز منازل مسکونی سیل زدگان اخیر کشور در اولویت است که شهرستان ها در این راستا عهده دار رفع نیازهای محرومان هستند چراکه کسانی که منازل آنها ویران شده آسیب جدی دیده‌اند.

وی با بیان اینکه کمک به محرومان امر خداپسندانه و انسانی است افزود: بنا بر ضرورت کمک‌رسانی توانمندان به نیازمندان، خطاب قرآن کریم به مسلمانان این است که در اموال افراد دارای تمکن، حقی برای مستضعفین وجود دارد که باید ادا شود.

امام جمعه شاندیز گفت: اطعام نیازمندان و تهیه جهیزیه مزدوجین امری مطلوب و مورد توجه و توصیه بزرگان دین است و امروز در دنیا توجه نظام اسلامی به سیل زدگان و زلزله زدگان غرب کشور نمود پیدا کرده است.

وی افزود: دغدغه کمک به محرومان و اطعام نیازمندان مایه همبستگی اجتماعی و دارای آثار مهمی در جامعه است.

حجت‌الاسلام بهمنی تصریح کرد: جوانانی که در فعالیت‌های جهادی توجه به محرومان دارند، باید بدانند نفس حرکت ارزشمند است چراکه نشانه احساس مسئولیت افراد و جوانان است.

وی ضمن تأکید بر اهمیت اصل مسئولیت‌پذیری نسبت به دیگران افزود: در عمل وقتی جسم انسان به زحمت می افتد، انسان احساس رضایت دارد تا خداوند شاید رضایت بیشتری از او داشته باشد.

امام جمعه شاندیز خاطرنشان کرد: وقتی محرومی احساس پناه می‌کند، در این صورت نیز لذت خاصی برای افراد مشارکت‌کننده در این امور خداپسندانه خواهد داشت و سرتاسر لطف و رحمت الهی است.

حجت‌الاسلام بهمنی گفت: آنچه که دستور اسلام است همگی لطف و رحمت الهی است لذا ایثار و از خودگذشتگی بخشی از الطاف خداوند است.

وی با اشاره به اینکه کسانی که خودشان نیاز دارند و در عین حال به دیگران رسیدگی می کنند، عین ایثار را انجام داده‌اند که به عنوان ارزش در قلب انسان نهفته است افزود: در طرح «رسم ابرار» کسانی که در این راستا افطار خودشان را می بخشند در مسیر حضرت علی و اهل بیت(ع) گام برداشته‌اند.

امام جمعه شاندیز اظهار کرد: اهمیت تشکل و گروه‌های جهادی در این است که امری که مورد غفلت مردم قرار گرفته با فعالیت جهادی علنی و برجسته می‌شود.

رسم ابرار احیای سیره اهل‌بیت(ع) است

در ادامه نیز حجت‌الاسلام محمد الهی خراسانی، مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) مشهد اظهار کرد: قرآن کریم در سوره مبارکه ماعون، وقتی به نشانه‌های بی‌دینی و افراد بی‌دین اشاره دارد جالب است به عنوان اولین نشانه، بی‌توجهی به ایتام را ذکر می‌کند.

وی افزود: قرآن کریم دومین نشانه افراد بی‌دین را عدم رسیدگی به مسکینان نام می‌برد لذا معلوم می‌شود که از اولین و ضروری‌ترین نشانه مؤمن و دینداران، توجه به ایتام و رسیدگی به مساکین است.

واین کارشناس فرهنگی گفت: نیاز اول ایتام، محبت و نیاز اول مسکین، اطعام و قوت زندگی است و امروز نیز همین موضوعات مطرح است و باید به اولویت‌ها در رفع نیازها توجه شود چرا که همدردی‌ کردنی که برای مساکین نان شب نشود فایده‌ای ندارد.

حجت‌الاسلام الهی خراسانی تصریح کرد: از جهت رسیدگی به ایتام و مساکین مسئولیت داریم چراکه از ضرورت‌های دینداری است و کسانی که به این مسائل توجه ندارند اصل دینداری آنها زیر سؤال می‌رود.

مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) خاطرنشان کرد: اهل بیت(ع) با وجود همه اشتغالات و برنامه‌های علمی و فقهی که داشتند، رسیدگی به مستضعفان را جزو برنامه‌های ثابت زندگی‌شان قرار داده بودند.

وی افزود: علت این همه اصرار و تأکید این است که این رسیدگی را به عنوان وظیفه شرعی و دینی می‌دانستند و البته از این موضوع برای جذب قلوب و ایجاد محبت میان خود و افراد دیگر استفاده می‌کردند.

توجه به ایتام و مساکین از نشانه‌های مؤمن است

حجت‌الاسلام الهی خراسانی گفت: اگر همین سیره اهل‌بیت(ع) به صورت مستمر دنبال شود اولین نتیجه آن پاشیده شدن بذر محبت و مهربانی در جامعه است و این مهر و محبت افراد را به زندگی امیدوار خواهد کرد و مردم را از منفی‌گری نسبت به همه شئون زندگی جدا می‌کند و روزنه‌های امید را در زندگی باز می‌کند چرا که با وجود یأس و ناامیدی نمی‌توان کاری انجام داد.

وی افزود: رسیدگی به محرومان در قالب طرح‌هایی مانند رسم ابرار احیای سیره اهل‌بیت(ع) است و کسانی که این سیره را احیا می‌کنند مصداق و شامل رحمت خدا می‌شوند.

مدیر مدرسه علمیه حضرت مهدی(عج) اظهار کرد: خداوند تأکید دارد انفاق‌های خودتان را با اذیت و آزار همراه نکنید به این معنی که فرد را معطل نکنید، آبرویشان را به خطر نیندازید و از منت‌گذاری پرهیز شود و باید بدون هیچ چشم‌داشت و منت، خدمات ادامه داشته باشد و علاوه بر حفظ اعتبار و آبرو، عزت خانواده‌ها و شخصیت دریافت‌کنندگان از بین نرود.

انتهای پیام/