به گزارش صبح توس؛ بر اساس مطالعات انجام شده و نقشه های سال ۹۲، قرار است خط لوله انتقال گاز تقویتی از دیزباد نیشابور به تربت حیدریه از میان بهترین باغ ها و اراضی کشاورزی روستای کامه علیا عبور کند و خطر قطع شدن حدود۸۰۰ درخت وجود دارد.

پس از انتشار گزارش های متعدد رسانه ها مبنی بر قطع بیش از ۸۰۰ درخت مثمر در روستای کامه علیای بخش مرکزی تربت حیدریه به بهانه خط انتقال گاز و دستور توقف این پروژه، پیمانکار طرح مدعی است که امکان مسیر یابی جدید و همچنین فرصتی برای این کار وجود ندارد.

پیمانکار پروژه بر مسیر فعلی اصرار دارد

علی رستمی، معاون استاندار و فرماندار تربت حیدریه در این خصوص اظهار داشت: اصرار ما بر این است که بتوانیم راه دیگری برای خط انتقال پیدا کنیم، اما پیمانکار معتقد است مکان یابی جدیدی مقدور نیست و ما اساسا فرصت چنین کاری را نداریم و کل طراحی خط به هم می خورد.

رستمی خاطر نشان کرد: پیمانکار معتقد است اگر بنا باشد تغییری ایجاد کنیم، با توجه به اینکه پروژه را از دو طرف به این نقطه رسانده ایم، دچار مشکلاتی خواهیم شد.

وی می افزاید: ما در هفته آینده یک نشست دیگری با پیمانکار این پروژه داریم تا بتوانیم به یک جمع بندی منطقی و تصمیم نهایی برسیم.

رستمی با اشاره به این که حدود سه میلیارد تومان هزینه تخریب ها و تملک باغ ها و اراضی می شود، گفت: احقاق حقوق مردم یک بحث است اما اصل موضوع بحث دیگری است که آن نقطه دچار آسیب می شود و در حال کار روی پروژه هستیم زیرا واقعا حیف است آن درختان ارزشمند و مثمر از بین برود.

وی ادامه می دهد: ضایعه احتمالی دیگر این است که باعث می شود راهی برای آسیب رساندن به بقیه باغ های مردم باز شود که در تلاش هستیم با کمترین ضایعه مسیری بهتر پیدا کنیم تا مشکلات کاهش پیدا کند.

فرماندار تربت حیدریه می افزاید: فقط مسئله خط انتقال گاز نیست و باید بدانیم که یک شکاف در بین باغ ها ایجاد می شود و مسیر و محل ترددی خواهد شد و گردشگران وارد باغ های مردم شده و آسیب وارد خواهند کرد، لذا باید تلاش کنیم تا منازعات را در این منطقه کاهش بدهیم.

این مشکل ممکن است به جای دیگر منتقل شود

وی از دستور خود به پیمانکار مبنی برانجام دقیق مطالعات خبر می دهد و گفت: به پیمانکار گفته ام که مطالعات دقیق خود را انجام بدهد و کارشناسی های مربوط به درختان هم صورت بگیرد و در نهایت اگر نتوانستیم راه جدیدی پیدا کنیم، حق مردم کامل پرداخت شود.

رستمی خاطر نشان کرد:  پروژه نباید در این نقطه متوقف بشود، زیرا ما در حال نزدیک شدن به زمستان هستیم و باید این پروژه ملی اجرا شود.

وی اظهار کرد: راه های دیگری که بررسی شده، ممکن است حدود ۳۰ درصد از قطع درختان کاهش پیدا کند اما تاکنون هیچ نقطه ای نیست در این محل، یعنی یکی کنار ارتفاعات که به لحاظ فنی محدود است و جواب نمی دهد و مسیر دوم از پشت روستا اگر بخواهیم طی مسیر کنیم هم ممکن است باز با اعتراضاتی از سوی مالکان آن اراضی روبه رو باشیم.

وی افزود: اگر مسیر جدیدی را طبق ارزیابی های فنی آن چه دهیار و اعضای شورای اسلامی روستا پیشنهاد داده اند یعنی از پشت روستا انتخاب کنیم، این کاهش قطع درختان ممکن است اتفاق بیفتد اما ما در آن زمین ها معارض داریم که نمی توان به راحتی خط را آن جا اجرا کرد و این مشکل را در واقع به جای دیگر  منتقل خواهیم کرد.

انتهای پیام/