محمد حسن زاده، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: هر گاه که  تاریخ اسلام را احیا کردیم بخشی مهمی  از آن توسط دریچه هنر ماندگار شده و نمی توان آن را کتمان کرد، لذا برای نشر معارف کربلا و عاشورا باید از ظرفیت های پرده خوانی شهرستان و خراسان بزرگ استفاده کنیم.

وی خاطر نشان کرد: با هدف حفظ و احياي هنر پرده خواني و ترويج نمايش‌ هاي ديني در مكان‌ هاي مذهبي و عمومي و نيز ارتقاي سطح كمي و كيفي نمايش هاي آييني امسال قرار است از 20 تا 22 شهریورماه، وقایع کربلا و عاشورای حسینی در قالب هنر نقالی و پرده خوانی با حضور پرده خوان های مطرح استان خراسان بزرگ در سطح شهرستان برگزار شود.

حسن زاده ادامه داد: شيوه اظهار ارادت به حضرت سيدالشهدا (ع) تاكنون به اشكال و شيوه هاي مختلف مرسوم بوده و هست كه صرف نظر از شيوه هاي بومي و منطقه اي، رايج ترين مناسك خاص ماه محرم شامل مجالس روضه خواني، تعزيه يا شبيه خواني، نقالي يا پرده خواني، زنجيرزني، نوحه سرايي و برپا كردن سفره هاي نذري است.

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تربت حیدریه با بیان اینکه تنها 6 پرده خوان از استانهای خراسان بیشتر باقی نمانده، افزود: ایام محرم و صفر بهترین فرصت است تا از ظرفیت پرده خوان های خراسان و ترویج این هنر اصیل که نقشی تاثیر گذار در تاریخ اسلام داشته استفاده شود.

از ظرفیت تعزیه خوانی سطح شهر استفاده شود

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد تربت حیدریه با بیان اینکه در بخش مرکزی و بایگ تربت حیدریه هنوز افرادی در حوزه تعزیه خوانی فعالیت می کنند، افزود: می توان در ادامه اجرای این سوگواره ها از ظرفیت افرادی که در روستاهای فرزق و فهندر بخش مرکزی و یا شهر بایگ وجود دارد بنحو مطلوب استفاده کرد.

وی افزود: هنرمندان گمنام بسياري به ويژه در حوزه هنر عاشورايي در اين شهرستان حضور دارند كه با اندكي برنامه ريزي مي شود از وجود آنها بيشتر و بهتر استفاده كرد.

انتهای پیام/