به گزارش صبح توس؛ طبق سنت هر ساله همزمان با فرا رسیدن عید غدیر خم، شهر مشهد غرق در نور و شادی می‌شود و زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی با توزیع شربت و شرینی و آذین‌بندی معابر این عید بزرگ را جشن می‌گیرند.

امشب نیز همه خیابان‎های منتهی به حرم مطهر رضوی مملو از جمعیت است و از قبل از غروب دسته دسته زائران و مجاوران در حال ورود به حرم مطهر رضوی هستند.

حرم مطهر رضوی امشب به میمنت عید غدیر و به برکت امامت حضرت علی(ع) چراغانی و آذین بندی شده است و خادمان این بارگاه منور با عود و اسپند از جمعیت گسترده زائران که برای عرض تبریک و شادباش به این حرم نورانی مشرف می‎شوند استقبال می‎کنند.

همچنین در این شب فرخنده نقاره‌زنان بعد از اقامه نماز مغرب و عشا در نقاره‎خانه حرم مطهر امام رضا(ع)، رو به سوی گنبد طلایی حرم، نوای عید غدیر را نواختند و صدای شور و شادی ارادتمندان خاندان عصمت و طهارت(ع) را در حرم طنین انداز کردند.

به همین مناسبت برنامه‎های متنوعی در حرم مطهر رضوی برای زائران و مجاوران در نظر گرفته شده كه طی امشب و فردا در این بارگاه قدسی در حال اجراست.

مولودی خوانی و مدیحه سرایی ذاكران اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین حسینی‎قمی، اجرای سرود و همخوانی از جمله برنامه‎های شب عید غدیر در حرم مطهر رضوی است.

حجت الاسلام و المسلمین سیدحسین حسینی‎قمی در ویژه برنامه شب عید غدیر حرم مطهر رضوی که در صحن جامع رضوی برگزار شد، گفت: از امام صادق(ع) پرسیدند آیا عیدی بزرگتر از عید فطر و قربان وجود دارد؟ حضرت فرمودند عید غدیر، عید الله اکبر است.

وی ادامه داد: امام رضا(ع) در روایتی می‌فرمایند «سوگند به خدا که اگر مردم فضلیت روز غدیر را به حقیقت آن بدانند ملائکه هر روز با آن ها ده بار مصافحه مى‏کنند»

خطیب حرم مطهر رضوی ادامه داد: متاسفانه در طول تاریخ آنطور که شایسته و بایسته بزرگداشت عید غدیر است کار انجام نشده و این وظیفه ماست که برای بزرگداشت و احیای آن فعالیت‎های مضاعف داشته باشیم.

حسینی قمی با اشاره به آیات قرآن کریم که به ماجرای غدیر ارتباط دارد، اظهار کرد: آیه 67 سوره مائده معروف به آیه تبلیغ از آخرین آیات نازل شده قرآن بر پیامبر(ص) است. طبق این آیه، پیامبر اسلام(ص) موظف شد پیامی را به مردم ابلاغ کند که اگر در رساندن آن کوتاهی کند، رسالت پیامبری خود را به انجام نرسانده است. آن پیام همان جانشینی پس از خود یعنی ولایت امیرالمومنان علی(ع) است.

وی مجلس جشن عید غدیر حرم مطهر رضوی را یکی از بزرگترین و باشکوه‎ترین جشن‌های کشور معرفی کرد و در بخش دیگر سخنانش گفت: در کتاب‎های اهل تسنن روایات زیادی در مورد غدیر و فضائل امام علی(ع) بیان شده است.

 خطیب حرم مطهر رضوی ادامه داد: احمد حنبلی در بیان فضائل امام علی(ع) در کتاب «فضائل صحابه» می‌نویسند که یک ضربت شمشیر امام علی(ع) در خندق برابر با عبادت تمامی جن و انس تا روز قیامت است؛ بنابراین عجیب نیست که برای روز غدیر ثواب‌ها و پاداش‌های زیادی ذکر شده باشد.

گفتنی است در این مراسم با شکوه سیدحمیدرضا برقعی، مهدی سروری، سیدمهدی میرداماد و هادی الهی به مدیحه سرایی و شعرخوانی پرداختند و در صحن غدیر نیز آیت‌الله شیخ عیسی قاسم، رهبر شیعیان بحرین بعد از نماز مغرب و عشا به ایراد سخنرانی پرداخت.

انتهای پیام/