به گزارش صبح توس؛ اقامتگاه های بوم گردی از جمله هدف های گردشگری هستند که در چند سال اخیر بسیار رونق گرفته و مسافران مختلفی را به سمت و سوی خود جذب کرده اند.

شهرستان درگز هم با داشتن طبیعت بسیار زیبا و مناطق بکر و چشم نواز، از این قافله عقب نبوده و در حال راه انداختن اقامتگاه هایی برای جذب توریست و استفاده گردشگران است.

روستای ریشخوار یکی از روستاهای دارای قابلیت جذب گردشگر از توابع بخش چاپشلو، دهستان میانکوه درگز است که در 80 کیلومتری جنوب شهر واقع شده و از نظر بافت روستایی، نوع  معماری، مناظر زیبای طبیعی، منابع غنی آب و پوشش جنگلی کم نظیر است.

محمد مددی رئیس اداره میراث فرهنگی درگز در گفتگو با خبرنگار ما ضمن توصیف ظرفیت های فراوان روستای ریشخوار در بحث بوم گردی عنوان کرد: خوشبختانه پس از تشکیل پرونده، بازدید و مستند سازی اولین ساختمان مورد تقاضا در این روستا جهت تبدیل به اقامتگاه بوم گردی، ابوالفضل مکرمی فر مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان دستور موافقت آن را صادر کرد.

وی اظهار کرد: مشکل و ممانعتی برای تبدیل کاربری منازل قدیمی به اقامتگاه های بوم گردی در هیچ نقطه ای از شهرستان و روستاهای اطراف وجود ندارد اما نکته حائز اهمیت این است که اقامتگاه حتما باید دارای سبک و سیاق معماری قدیمی با تجهیزات سنتی باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی درگز گفت: شرایط به قدری فراهم است که حتی افراد دارای زمین خالی در روستاها و باغ ها هم می توانند اقدام به تاسیس اقامتگاه کنند، به شرطی که بنای آنها از بافت سنتی منطقه تبعیت کرده و از به کار بردن مصالح، نما و تزیینات جدید خودداری کنند.

مددی تبیین کرد: اقامتگاه های درگز معمولا خدمات گردشگری خود را به مسافران شهرها و استانهای اطراف ارائه می کنند؛ چرا که مردم محلی ترجیح می دهند برای گذراندن اوقات فراغت خود به طبیعت اطراف شهرستان بروند که البته این یک اتفاق طبیعی است.

وی تشریح کرد: در حال حاضر در شهرستان درگز یک واحد اقامتی در حال بهره برداری است، 7 اقامتگاه دیگر در حال سیر مراحل اداری بوده و تعداد 4 واحد در حال بررسی و تشکیل پرونده هستند که مجموعا 12 مجموعه اقامتگاه بوم گردی خواهند شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی درگز خاطرنشان کرد: همشهریان عزیز می توانند برای مشاهده نام، اطلاعات و تصاویر اقامتگاههای بوم گردی استان و شهرستان درگز به سایت اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی به آدرس http://tourism.razavichto.ir/boomgardi.aspx رفته و مرتبط با مقصد سفر خود اطلاعات لازم در خصوص اقامتگاه های بوم گردی استان را کسب کنند.

انتهای پیام/