به گزارش صبح توس؛ آیین اختتامیه نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی با حضور مسئولان کشوری و استانی و نیز برگزیدگان این جشنواره و جمعی از اهالی کتاب در محل مجتمع آفتاب ولایت مشهد مقدس برگزار شد.

 

کتابداران، سربازان جبهه دانایی کشور هستند

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان، مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی در این مراسم با بیان اینکه ترویج فرهنگ رضوی در قالب جشنواره رضوی توفیقی بود که به سربازان جبهه دانایی انقلاب اسلامی عنایت شد، اظهار داشت: بیش از ۳ میلیون نفر از آغاز کار در این جشنواره شرکت کرده اند که در چهار دهه انقلاب اسلامی ایران بی نظیر است.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی از کتابداران به عنوان سربازان جبهه دانایی کشور نام برد و خاطرنشان کرد: این سربازان با هدف احیای امر اهل بیت و ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی در این جشنواره سر از پا نشناختند و در شهر و روستا، کتابخانه، مدارس، مساجد و... معارف اهل بیت را ترویج کردند.

 

باید تولیدات خود را در خصوص محتوای کتاب های جشنواره کتابخوانی رضوی تقویت کنیم

محمدرضا برازش، مدیر عامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) در این مراسم جایگاه کتاب و مطالعه را مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: نهاد کتابخانه های عمومی با اقداماتی که انجام می دهد توانسته مخاطبان جشنواره را به بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر برساند.

وی با تاکید بر اینکه بررسی های زیادی در خصوص محتوای کتاب های جشنواره انجام شده است و باید تولیدات خود را تقویت کنیم، اذعان کرد: تولیدات فاخر در این زمینه زیاد نیست و باید بخش های مختلف فرهنگی هنری به این موضوع بیشتر بپردازند.

مدیرعامل بنیاد بین المللی امام رضا (ع) جشنواره کتابخوانی رضوی را یکی از موثرترین برنامه ها در ارتباط با جشنواره بین المللی امام رضا (ع) دانست و عنوان کرد: این جشنواره از جمله برنامه های کاملی است که برای قشرهای مختلف در ایران برگزار می شود و امیدواریم با کمک فضای مجازی بتوانیم این برنامه را در خارج کشور گسترش دهیم.

وی همچنین در ادامه تشریح کرد: امیدواریم در بحث تولید محتوا هم فعالیت‌های بهتری صورت بگیرد تا کتاب‌های مفید بیشتری به دست علاقمندان کتاب و کتابخوانی برسد.

 

جشنواره کتابخوانی رضوی، فضای مطالعه را برای اقشار مختلف فراهم کرده است

محسن جوادی، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم با بیان اینکه بنده از نزدیک شاهد تلاش کتابداران برای روشن نگه داشتن چراغ کتاب و کتابخوانی علی رغم تمام مشکلات در سراسر کشور هستم، تاکید کرد: ترویج فرهنگ مطالعه و کتابخوانی به روش های مختلف انجام می شود.

وی با تاکید بر اینکه از سال 95 تا به امروز شاهد رشد صعودی در حوزه کتابخوانی رضوی هستیم، اظهار کرد: شرکت کنندگان در این جشنواره از سال 95 از 240 هزار نفر به یک میلیون و 400 هزار نفر در سال جاری رسیده است که یک اتفاق بزرگ محسوب می شود و باید قدردان افرادی بود که این اتفاق بزرگ را رقم زدند.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه برندگان جشنواره رضوی از شهرهای مختلفی در کل کشور هستند، تصریح کرد: این نشان دهنده این است که علاوه بر رشد کمیت جشنواره، محتوای آن باعث تقویت اندیشه دینی جامعه می شود که بسیار حائز اهمیت است.

وی با بیان اینکه سوالات مسابقه جشنواره کتابخوانی رضوی با نظر کارشناسان و دانشگاهیان طرح شده است، اذعان کرد: خوشبختانه زمینه حضور اقشار مختلف همچون روشندلان و... در این جشنواره فراهم شده است به ویژه آنکه هم اکنون نشر در حوزه روشندلان با مشکلات زیادی مواجه است و این جشنواره فضای مطالعه را برای این افراد فراهم کرده است.

جوادی در این نشست با تاکید بر اینکه استفاده از فضای مجازی در برگزاری جشنواره رضوی با رشد خوبی مواجه شده است، عنوان کرد: ما نباید از فضای مجازی غفلت کنیم چرا که این فضا، هم اکنون تبدیل به فضای واقعی شده است.

وی با بیان اینکه با برنامه ریزی مناسب می توان ارتباط نهاد کتابخانه ها با شرکت کنندگان جشنواره به ویژه کودکان را در جشنواره رضوی حفظ کرد، افزود: حفظ ارتباط می تواند همین مسیر را ادامه دهند تا تاثیر فراوانی داشته باشد.

معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه کوتاهی هایی از جانب ما متولیان و نویسندگان صورت گرفته که باعث شده در این حوزه کتاب های خوب و مناسب برای اقشار عمومی مردم کم باشد، عنوان کرد: بخشی از فعالیت های بنیاد بین المللی امام رضا (ع) باید در حوزه پژوهش معطوف به تهیه و نشر کتاب های مرتبط با اهل بیت و متناسب با فهم عامه مردم باشد.

 

370 دستگاه در امر برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی همکاری داشتند

علیرضا مختارپور، دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور در این مراسم با بیان اینکه 370 دستگاه در امر برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی همکاری داشتند، تصریح کرد: هدف اصلی این جشنواره ها این است که کتابی خوانده و معرفت ما افزایش یابد.

دبیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور همچنین در ادامه به گسترش فضای مجازی و آسیب های آن اشاره کرد و افزود: یکی از بهترین راه ها برای کاهش آسیب های اجتماعی به خصوص در فضای مجازی عمل به معارف اهل بیت است.

تقدیر و اهدای جوایز به برگزیدگان نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی در بخش‌های مختلف خانوادگی و فردی از دیگر برنامه‌های مراسم اختتامیه بود.

شایان ذکر است در نهمین دوره جشنواره کتابخوانی رضوی 1364000 نفر شرکت کردند که در مقایسه با سال گذشته از 59 درصد رشد برخوردار بوده است

انتهای پیام/